Blog
Materiały wykończone
W artykule znajdziesz:
Tymczasem zaś można powtórzyć to, co przeszło czterdzieści lat temu powiedział architektom i pedagogom profesor wydziału architektury Wszechrosyjskiej Akademii Sztuk A. Nikolski: „Inżynierskie dyscypliny w wyższej uczelni architektury to zagadnienie dotychczas nie rozwiązane (program uprawnienia budowlane na komputer). Dla przyszłych architektów urządza się skrócone kursy lub wykłady na wydziałach inżynieryjnych, co czyni ze studentów drugo-żądnych inżynierów i nie daje architektowi świadomości potrzebnych inżynierowi. Nam architektom potrzebne są nowe, własne architektoniczne kursy dyscyplin technicznych”. Niestety. aktualność tych słów, tylko z niektórymi poprawkami, zachowała się dotąd (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W Akademii Architektury Związku Radzieckiego (później Akademii Budownictwa i Architektury) istniała dobra tradycja, którą zapoczątkował jej wiceprezes K.S. Ałabian. Pod jego kierownictwem został przygotowany i wydany w latach powojennych pierwszy wielotomowy katalog materiałów i wyrobów budowlanych. Najważniejszym jego zadaniem było sformułowanie wymagań architektoniczno-budowlanych w stosunku do przemysłu produkującego materiały i wyroby budowlane potrzebnego asortymentu (uprawnienia budowlane). Przyjętą w tym katalogu metodykę łączenia zamówienia przemysłu z zaleceniami dla projektantów i budowniczych co do racjonalnych zakresów i sposobów stosowania materiałów i wyrobów budowlanych, produkowanych i proponowanych do opanowania, wykorzystano również przy sporządzaniu składającego się z 8 rozdziałów katalogu materiałów wykończeniowych. Była to ostatnia praca na wysokim poziomie, w której wymagania architektów dotyczące ich palety materiałowej znalazły takie kompleksowe odbicie (program egzamin ustny).
W latach następnych sporządzano jedynie katalogi-poradniki i poradniki zbudowane metodycznie mniej więcej jednakowo, nie zawierające ani perspektywicznego proponowanego do przyswojenia wykazu i asortymentu materiałów i wyrobów, ani architektoniczno-budowlanych wymagań w tym zakresie (opinie o programie). Właściwie ostatni poradnik materiałów i wyrobów budowlanych, przygotowany specjalnie do architektów, został wydany również przez Akademię Architektury ZSRR w 1950 r.
Wyroby budowlane
Uważa się, że wymagania architektoniczno- -budowlane w odniesieniu do materiałów i wyrobów budowlanych zostały określone w normach i warunkach technicznych, w których umieszczono obowiązkowy rozdział Wymagania techniczne, reglamentujący główne fizyczno-mechaniczne i inne wskaźniki jakości produkcji przemysłowej. Jednak wskaźniki te nie odzwierciedlają wymagań użytkowników produkcji, a tylko reglamentują osiągnięty poziom jakości (segregator aktów prawnych). Innymi słowami, wymagania określone w normach i warunkach technicznych również różnią się od architektoniczno-budowlanych wymagań użytkowników materiałów i wyrobów, jak rzeczywiste różni się od pożądanego. Czasami, w rzadkich przypadkach, wymagania te mogą być zbieżne, ale zbieżność ta jest częściej przypadkowa niż obowiązująca.
Ostatnio w ponownie opracowywanych normach państwowych na materiały i wyroby budowlane zaczęto wprowadzać klasy jakości. W przypadkach kiedy architekci i budowniczowie zgłaszają swoje uzasadnione wymagania w stosunku do produkcji przemysłowej, znajdują one odzwierciedlenie w wymaganiach dla materiałów i wyrobów o wyższej kategorii jakości. Jest to właściwa, najbardziej celowa i perspektywiczna droga, stwarzająca realną możliwość i stymulująca osiągnięcie wysokich wskaźników jakości oraz wzajemnych korzyści producentów i użytkowników masowej produkcji przemysłowej.
Wymagania, którym powinny odpowiadać wszystkie nowoczesne materiały i wyroby budowlane, określa się w zależności od ich przeznaczenia, zakresu stosowania i warunków eksploatacji budynków, budowli oraz konstrukcji, w których są one stosowane (promocja 3 w 1). Tak np. wymagania architektoniczno-budowlane w stosunku do linoleum określa się zależnie od jego przeznaczenia jako materiału do przykrycia podłogi, zakresu jego zastosowania (w pokoju, kuchni itd.), konstrukcji stropu międzypiętrowego, na którym będzie ono zastosowane, i warunków eksploatacyjnych pomieszczenia. Poza tym na wymagania te wpływają też czynniki zapewniające technologię stosowania, łatwość przewożenia, możliwość przechowywania w określonych warunkach, jak również porównawczą efektywność techniczno-ekonomiczną.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32