Blog
Inżynier budownictwa – jak nim zostać?
W artykule znajdziesz:
Inżynier budownictwa – jak nim zostać?
Inżynier budownictwa to tytuł zawodowy, który nadawany jest po spełnieniu warunków określonych w ustawie dotyczącej samorządów zawodowych architektów i inżynierów budownictwa (program na komputer). Dla wielu osób budownictwo to przede wszystkim wysokie zabudowy oraz ładne domki. Tymczasem mianem tym określa się niemalże wszystko, poczynając od dróg i mostów, poprzez różnego rodzaju obiekty sportowe, kończąc na potężnych budynkach. Nietrudno więc domyślić się, że praca w budownictwie jest związana z bardzo dużą odpowiedzialnością. Za projektowanie oraz nadzorowanie budowy obiektów, z których korzystają ludzie, zawsze odpowiadają inżynierowi (program na telefon). Popełniony przez nich błąd może skutkować narażeniem zdrowia, a nawet życia użytkowników danego obiektu (program na egzamin ustny).
Przedmioty stają się bardziej wyspecjalizowane
W ramach zawodu inżyniera w Polsce można wybrać jedną z czterech podstawowych specjalności uprawnień budowlanych:
• architektoniczną, po której otrzymuje się tytuł architekta,
• konstrukcyjno-budowlaną,
• inżynieryjną – w zakresie drogowym, hydrotechnicznym, mostowym, kolejowym lub wyburzeniowym,
• instalacyjną – w zakresie elektrycznym i elektroenergetycznym, telekomunikacyjnym lub cieplnym, wentylacyjnym, gazowym, wodociągowym i kanalizacyjnym (promocja 3 w 1).
Tytuł inżyniera można uzyskać po ukończeniu studiów na określonych kierunkach na uczelni technicznej. Studia trwają 5 lat, ale są dwustopniowe, co oznacza, że edukację można skrócić i zamiast tytułu magistra inżyniera otrzymać wyłącznie tytuł inżyniera (segregator). Pierwsze lata studiów budowlanych to przede wszystkim przedmioty uniwersalne. Wraz z upływem semestrów przedmioty stają się bardziej wyspecjalizowane, a studenci muszą wybrać konkretną specjalizację i dalej kształcić się w tym właśnie kierunku. Dopiero po ukończeniu studiów można wystąpić o nadanie uprawnień budowlanych.
Inżynier budownictwa może pracować w każdym miejscu, w którym prowadzone są prace budowlane (opinie). Miejscem pracy takiej osoby może być biuro projektowe lub plac budowy. Inżynier stale współpracuje z różnego rodzaju specjalistami i musi w sposób dynamiczny reagować na różnego rodzaju nieprzewidziane zdarzenia oraz zmiany w prawie.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32