Blog
Izolacja parochronna
W artykule znajdziesz:
Izolacja parochronna
Znając potrzebną wielkość oporu dla danej przegrody, oblicza się opory poszczególnych warstw przegrody (bez izolacji przeciwwilgociowej pokrycia), a następnie po dodaniu tych oporów sprawdza się, czy suma ich odpowiada wymaganemu oporowi RViC. Jeżeli suma rzeczywistego oporu jest mniejsza od oporu wymaganego, dodaje się dodatkowe warstwy uszczelniające.
Izolacja parochronna może dać wyniki dodatnie lub ujemne w zależności. Metody graficzne pozwalają na obrazowe przedstawienie procesów zawilgocenia w przegrodach budowlanych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wykresy zawilgocenia dają materiał orientacyjny do prawidłowego projektowania przegród budowlanych, jednakże nie precyzują obliczeniowo stanu zawilgocenia.
W praktyce niełatwo jest zauważyć zmiany w murach lub innych przegrodach powstające wskutek skraplania pary wodnej. Spostrzegamy zazwyczaj przypadki krańcowe, kiedy skraplanie ujawnia się w postaci wilgotnych plam, szronu lub innych oznak zewnętrznych na powierzchni przegród budowlanych.
Jednakże proces zawilgacania odbywa się stale, powodując podwyższenie współczynnika przewodności cieplnej i niszczenie przegród. Obliczenie skraplania na powierzchni ścian jest możliwe i było już omawiane. Trudniejszą sprawą jest obliczenie zmian wilgotnościowych wewnątrz przegrody, a w szczególności obliczenie wielkości zawilgocenia, wysychania i obliczenie bilansu wilgociowego. Związane jest z tym projektowanie izolacji parochronnej, warstw powietrznych wentylujących przegrody oraz układu elementów w zależności od warunków eksploatacji (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W celu obliczenia bilansu wilgotnościowego w przegrodzie budowlanej należy w oparciu o metodę graficzną wyprowadzić następujące krzywe:
- krzywą ciśnienia pary wodnej nasyconej ps>
- krzywą ciśnienia rzeczywistego pary wodnej p,
- krzywą intensywności skraplania się pary wodnej J (uprawnienia budowlane).
Wykres ciśnienia pary nasyconej
Jako wyjściową należy sporządzić krzywą spadku temperatur. Wszystkie krzywe (z wyjątkiem krzywej wilgotności względnej) wyprowadza się wg poniżej podanych wskazówek, uwzględniając następujący porządek:
Rozpatrujemy przegrodę z materiału jednorodnego. Po obu stronach przegrody odmierzamy:
tj i te - temperatury wewnątrz i zewnątrz pomieszczenia, psj i pse - ciśnienia pary nasyconej wewnątrz i zewnątrz pomieszczenia,
Pi i Pe - ciśnienia rzeczywiste pary wodnej wewnątrz i zewnątrz pomieszczenia (program egzamin ustny).
Następnie sporządzamy wykresy t, ps i p. Punkty przecięcia krzywej ps krzywą p wyznaczają strefę skraplania pary wodnej. W tych punktach ciśnienia pary rzeczywistej i nasyconej są sobie równe p = ps, a wilgotność względna równa jest 100%.
Sam fakt skraplania się pary wodnej w przegrodzie nie przedstawia sobą groźby stałego zawilgacania jej, jeżeli wilgoć może wyparować w okresie letnim. Okres letni, kiedy dyfuzja pary od wewnątrz w zasadzie ustaje, jest sprzyjający do wysychania przegród (opinie o programie).
Obliczenie wykonuje się również metodą wykreślno-analityczną. W tym celu sporządzamy:
- wykres krzywej temperatur,
- wykres ciśnienia pary nasyconej.
Jeżeli przegroda nie jest uszczelniona na przenikanie pary na swoich zewnętrznych powierzchniach, wtedy wilgoć ma możność wysychania na obie.
Przepływ wilgoci wskutek wysychania przegrody obejmuje również zagadnienia związane z przemieszczaniem się wilgoci jednocześnie w fazie gazowej i ciekłej. W tym miejscu ograniczymy się do wymienienia i krótkiej definicji czynników takiego przemieszczania się wilgoci (segregator aktów prawnych). Do nich należą: dyfuzja włoskowata, parowanie i podciąganie włoskowate.
Dyfuzja włoskowata jest to zdolność jednoczesnego przenikania wilgoci (w fazie ciekłej i pary), jest ona charakteryzowana współczynnikiem dyfuzji włoskowatej Kd mającym wymiar m2/doba.
Parowanie zależy od gęstości strumienia pary wodnej przez warstwę ciała porowatego i wyraża się współczynnikiem g kg/m2 • doba.
Podsysanie włoskowate jest to zdolność danego ciała porowatego do podciągania wody i wyraża się ona średnią dobową szybkością włoskowatego podsysania w cm/min (promocja 3 w 1)..
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32