Blog

Ogrzanie materiału zdjęcie nr 2
14.12.2021

Izolacje bitumiczne

W artykule znajdziesz:

Izolacje bitumiczne

Ogrzanie materiału zdjęcie nr 3
Izolacje bitumiczne

Przy wykonywaniu napraw należy przestrzegać przepisów i wymagań obowiązujących przy wykonywaniu nowych powłok.
W środowiskach agresywnych ciekłych stosuje się następujące rodzaje zabezpieczeń:
- izolacje bitumiczne (asfaltowe bezwkładkowe i z wkładkami),
- powłoki z żywic syntetycznych,
- izolacje z folii z tworzyw sztucznych,
- wykładziny z płytek lub cegieł chemoodpornych (na kitach chemoodpornych) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Izolacje bitumiczne w szczególności asfaltowe można stosować jako ochronę betonu w środowiskach wodnych stosunkowo słabo agresywnych jak również w gruntach słabo agresywnych. Z powodzeniem stosuje się je do izolacji fundamentów a nawet pali żelbetowych.
Asfalty mogą być również stosowane do zabezpieczeń prefabrykowanych pali żelbetowych zarówno w gruntach agresywnych na terenach śródlądowych jak i w budowlach morskich.
Woda morska w zasadzie niszczy pale betonowe od pierwszego momentu wzniesienia konstrukcji (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Proces niszczenia pali w ciągu pierwszych 8 lat przebiega powoli, lecz po upływie np. 12 lat obserwuje się już znaczne uszkodzenia, które przy tego rodzaju konstrukcji nie można naprawić.
Pale wykonuje się z betonu szczelnego, wysokiej marki i przechowuje się przez 2 miesiące (najlepiej na wolnym powietrzu), po czym poddaje się je suszeniu w temperaturze od 38 do 82°C w ciągu 12 godzin i następnie nasyca asfaltem w ciągu 2 godzin pod ciśnieniem 0,6 at n zwiększając stopniowo temperaturę od 80 do 121°C. W ciągu następnych 8 godzin pale nasyca się asfaltem pod ciśnieniem 10,5 at n, a po wyjęciu z komory chłodzi powietrzem (uprawnienia budowlane).

Powłoki z żywic syntetycznych

Pale w ten sposób nasycane (na głębokość do 5 mm i głębiej) posiadają wytrzymałość taką samą jak pale nienasycone, lecz w niewielkim stopniu są mniej nośne (o ok. 10%). Bitumizację pali zaleca się do budowli nadmorskich oraz lądowych posadowionych w gruntach agresywnych chemicznie w stosunku do betonu i stali zbrojeniowej.
Nasycanie pali może odbywać się również na zimno emulsjami asfaltowymi i roztworami asfaltowymi przy stosowaniu odpowiednich metod nasycania (program egzamin ustny).
Można również zabezpieczać pale żywicami epoksydowymi w postaci powłok bez stosowania specjalnych metod nasycania.

Niemniej należy przyjąć taki sposób nasycania, ażeby pierwsza warstwa podkładowa nasyciła możliwie głęboko beton. Powłoki takie są odporne na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne (opinie o programie).
Powłoki z żywic syntetycznych (poliestrowych, epoksydowych lub epoksydowo-smołowych) uzyskuje się przez naniesienie na powierzchnię betonu kompozycji żywic lub żywic i smół powęglowych z odpowiednim wypełniaczem i utwardzaczem. Powłoki tego typu można stosować do ochrony konstrukcji (do zbiorników, obiektów oczyszczalni ścieków itp.) przed działaniem wód i cieczy agresywnych kwaśnych i alkalicznych, jeżeli nie przewiduje się powstania rys.

Można je stosować również w postaci powłok wzmocnionych welonem lub tkaniną z włókien szklanych. W wielu przypadkach zastępują one wykładziny chemoodporne (segregator aktów prawnych).
Folie z tworzyw sztucznych (ze zmiękczonego PCW, poliizobutylenowe, polietylenowe) należy stosować przede wszystkim jako izolacje antykorozyjne konstrukcji, fundamentów, posadzek, zbiorników itp., narażonych na działanie silnie agresywnych cieczy (kwasów, ługów i roztworów soli) (promocja 3 w 1).

Izolacji z folii nie stosuje się samodzielnie, lecz w połączeniu z wykładziną chemoodporną z płytek lub cegieł, zabezpieczającą izolację od uszkodzeń mechanicznych.
Wykładziny chemoodporne z płytek lub cegieł chemoodpornych stosuje się najczęściej w połączeniu z izolacją ciągłą (bitumiczną lub z folii i z tworzyw sztucznych) jako zabezpieczenie posadzek, zbiorników, studzienek, kanałów ściekowych itp., narażonych na działanie agresywnych cieczy produkcyjnych.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Ogrzanie materiału zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Ogrzanie materiału zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Ogrzanie materiału zdjęcie nr 8 Ogrzanie materiału zdjęcie nr 9 Ogrzanie materiału zdjęcie nr 10
Ogrzanie materiału zdjęcie nr 11
Ogrzanie materiału zdjęcie nr 12 Ogrzanie materiału zdjęcie nr 13 Ogrzanie materiału zdjęcie nr 14
Ogrzanie materiału zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ogrzanie materiału zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ogrzanie materiału zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami