Blog

13.07.2021

Izolacje typu ciężkiego

W artykule znajdziesz:

Izolacje typu ciężkiego

Izolacje typu ciężkiego

Izolacje typu ciężkiego stosuje się wówczas, gdy chodzi o zabezpieczenie budowli przed wodą naporową pod ciśnieniem. Są to przeważnie izolacje bitumiczne z wkładkami (program uprawnienia budowlane na komputer).. Jako materiał do tych izolacji używane są lepiki bitumiczne, papy, juty i inne tkaniny asfaltowane, folie z mas plastycznych, cienkie blachy metalowe itp. Niekiedy mogą ‘wchodzić tu w rachubę betony wodoszczelne i wyprawy wodoszczelne (zbiorniki na wodę).

Izolacje typu ciężkiego mogą być też stosowane zamiast izolacji typu średniego, jeśli ważność obiektu tego wymaga.
Przy wznoszeniu budowli należy (w zależności od warunków miejscowych) rozstrzygnąć, jakie materiały izolacyjne mają być użyte oraz jakie sposoby wykonawstwa należy zastosować (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W projektach należy podać wszystkie szczegóły dotyczące izolacji i od wodnienia oraz wyjaśnić w sposób nie budzący wątpliwości warunki gruntowe, rysunek warstw geologicznych, zwierciadło wody gruntowej itp.

Często można spotkać się z opinią, że rozwiązanie zagadnienia izolacji wodoszczelnej należy całkowicie do obowiązków przedsiębiorstwa wykonującego roboty budowlane. Dlatego też projekt izolacji opracowuje się jedynie schematycznie, raczej w celu zwrócenia uwagi, że w danym przypadku w ogóle należy zastosować izolację (uprawnienia budowlane).
Praktyka jednak wykazała, szczególnie w ostatnich latach, kiedy roboty izolacyjne są wykonywane przez rzemieślników angażowanych przedsiębiorstwa ogólnobudowlane, a nie przez przedsiębiorstwa specjalizujące się w zakresie izolacji, że przyczyną wadliwych izolacji jest przede wszystkim błędnie lub niedostatecznie szczegółowo opracowany projekt.

Wykonawca, często o niedostatecznych kwalifikacjach, nie potrafi ani należycie ocenić projektu, ani wprowadzić niezbędnych poprawek i uzupełnień, a improwizowane rozwiązania szczegółów, które często decydują o jakości izolacji, są błędne.
Przykłady błędów popełnianych przy robotach izolacyjnych (pkt 55) pozwalają na wyciągnięcie wniosku, że projekty izolacji powinny być opracowywane w najdrobniejszych szczegółach, z podaniem dokładnego opisu organizacji i sposobu oraz kolejności wykonywania robót (program egzamin ustny).

Rodzaje izolacji wodoszczelnych

Wiadomo bowiem, że szczególnie rozwiązania projektowe izolacji ściśle są powiązane ze sposobem ich realizacji i bynajmniej nie jest rzeczą obojętną, jak będą one wykonywane.
Ponieważ naprawa uszkodzeń izolacji lub zastosowanie nowej powłoki izolacyjnej jest rzeczą bardzo trudną, a czasem niemożliwą, należy więc stosować materiały dobrej jakości z gwarancją dostawcy lub zbadane w laboratorium. Od starannego wykonania zależy również jakość izolacji (opinie o programie).

Przy wyborze izolacji należy ustalić, w jakich warunkach będzie ona pracować. Należy rozróżnić działanie wody opadowej przesączającej się oraz wody naporowej (pod ciśnieniem). Może się zdarzyć, że woda przesączająca się działa przez spiętrzenie przejściowo jak woda pod ciśnieniem. W tym przypadku należy zbadać, czy wymagane będzie wykonanie izolacji przed działaniem wody naporowej.
W miarę możności należy jednak dążyć za pomocą środków budowlanych (np. drenażu) do tego, aby nie powstało parcie wody. W szczególności należy dbać o stałe odprowadzanie wody jak najkrótszą drogą (segregator aktów prawnych).

Również rodzaj gruntu i wody gruntowej może mieć istotne znaczenie przy ustalaniu rodzaju izolacji budowli. Dlatego przy opracowywaniu projektu należy zdecydować na podstawie wyników badań gruntu i wody gruntowej, w jakim stopniu wpływy te powinny być uwzględnione przy ustalaniu rozwiązań konstrukcyjnych budowli i wyborze izolacji.

Wszystkie rodzaje izolacji wodoszczelnych (a więc izolacji lekkiej w postaci powłok z mas asfaltowych, izolacji ciężkiej bitumicznej z wkładkami oraz izolacji sztywnych z wypraw wodoszczelnych) są stosunkowo mało odporne przy wszelkich odkształceniach konstrukcji podziemnych. Tę własność izolacji należy brać pod uwagę przy projektowaniu posadowienia fundamentów oraz innych konstrukcji podziemnych, które powinny być wytrzymałe i stateczne w przyjętych warunkach użytkowania obiektów (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami