Blog

04.11.2021

Izolacje wodoszczelne ciężkie

W artykule znajdziesz:

Izolacje wodoszczelne ciężkie

Izolacje wodoszczelne ciężkie

Do grupy źródeł zawilgocenia należy też zaliczyć opady atmosferyczne, działające bezpośrednio na obiekt, głównie na jego dachy lub tarasy. Jedynie w okresie ulewnych deszczów lub zatkania się rynien albo rur spustowych spiętrza się woda i wywołuje nieznaczne parcie hydrostatyczne. Stosuje się tu zwykle izolację średnią (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wywołujące parcie hydrostatyczne. Może tu zachodzić przypadek, że parcie hydrostatyczne jest zjawiskiem okresowym jak przy istnieniu wody zaskórnej, która może czasem zanikać; w tym przypadku można zastosować izolację wodoszczelną średnią lub ciężką.

Izolacje wodoszczelne ciężkie stosuje się wówczas, gdy spodziewamy się, że woda zaskórna będzie stale wywierać parcie hydrostatyczne, w przypadku istnienia w obrębie obiektu wody gruntowej lub gdy izolacja ma zapewnić wodoszczelność obiektów napełnionych wodą lub cieczą (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Powstające na skutek kondensacji pary. Izolacje zabezpieczające przed tego rodzaju zawilgoceniem, a ściśle mówiąc przed przenikaniem pary, mają charakter specjalny; ich charakterystyki nie dadzą się usystematyzować według podziału stosowanego w przypadku izolacji przeciwwilgociowych i wodoszczelnych.
Izolacje przeciwwilgociowe lekkie oraz wodoszczelne średnie i ciężkie mogą być wykonywane z różnych materiałów i w różny sposób (uprawnienia budowlane).

W każdej z podanych trzech grup może być szereg rozwiązań izolacji w zależności od tego, czy będziemy mieli do czynienia z większym lub mniejszym parciem hydrostatycznym, jak też od tego, na jaki okres czasu wymagamy trwałości izolacji (program egzamin ustny).
Skuteczność i pewność działania izolacji, a także jej trwałość należy ustalać w zależności od ważności obiektu, możliwości dokonywania napraw w okresie eksploatacji, wielkości strat, jakie powstałyby na skutek uszkodzenia lub zniszczenia izolacji, itp.

Pokłady gruntu

Przed ustaleniem typu izolacji w każdym przypadku należy przeprowadzić gruntowną analizę sytuacji. Przy tym należy brać pod uwagę, jaki wpływ na wilgoć i wodę w gruncie będzie miało wybudowanie obiektu, sposób wykonania, jak również właściwości nasypu, jaki powstaje przy zasypaniu wykopu pod obiekt, a więc cechy przepuszczalności zarówno materiału stanowiącego nasyp, jak też gruntu znajdującego się w obrębie rozpatrywanego obiektu. Należy bowiem podkreślić, że współczynnik przepuszczalności gruntu, od którego zależy szybkość i ilość wody przepływającej w gruncie, jest różny dla różnych gruntów i ma decydujący wpływ na przenikanie wody opadowej w gruncie, tworzenie się zbiorników wody zaskórnej i inne zjawiska wodne (opinie o programie).

Zagadnienie jeszcze bardziej się komplikuje, jeśli grunt jest niejednorodny, np. gliniasty z nieregularnymi przewarstwieniami lub soczewkami piasku. Ustalenie wówczas poziomu wody zaskórnej może nastręczać poważne trudności.
Poniżej będą rozpatrzone najczęściej spotykane przypadki, w jakich zachodzi konieczność stosowania izolacji przeciwwilgociowej.
Pokłady gruntu łatwo przepuszczalne, jak żwiry, gruboziarniste piaski itp. Poziom wody gruntowej, jak również najwyższy poziom podciągania wody włoskowatej znajduje się poniżej poziomu posadowienia obiektu. Jeśli po wykonaniu obiektu wykop zasypiemy wydobytym gruntem, grunt ten będzie nadal przepuszczalny i woda opadowa będzie wsiąkać nie tworząc zbiorników wody zaskórnej. Wystarczy zastosowanie izolacji lekkiej w celu zabezpieczenia przed wilgocią gruntową (segregator aktów prawnych).

W literaturze technicznej można spotkać się z zaleceniem, aby izolację ciężką doprowadzić do poziomu co najmniej 30 cm ponad najwyższy poziom wody gruntowej. W naszych warunkach, kiedy nie zawsze można ściśle ustalić najwyższy poziom wody gruntowej, bezpieczniej jest przyjąć wartość 50 cm.
Część obiektu posadowiona ponad poziomem wody włoskowatej jest narażona jedynie na działanie wilgoci gruntowej i może być zabezpieczona izolacją lekką lub średnią. Wykonanie części podziemnej obiektu wraz z izolacją będzie trudne ze względu na konieczność obniżenia poziomu wody gruntowej na okres wykonywania izolacji (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami