Blog

Twardziel mrozowa zdjęcie nr 2
06.11.2021

Izolacje z asfaltu lanego

W artykule znajdziesz:

Izolacje z asfaltu lanego

Twardziel mrozowa zdjęcie nr 3
Izolacje z asfaltu lanego

Izolacje z asfaltu lanego stosuje się także na powierzchniach ścian, stropów itp. przy mniejszym zawilgoceniu, jeśli możliwość nawet czasowego parcia wody jest wykluczona i gdy asfalt nie będzie podlegał szkodliwym naprężeniom rozciągającym i ścinającym jak również drganiom i działaniu zbyt wysokich lub zbyt niskich temperatur (program uprawnienia budowlane na komputer). Jak wspomniano poprzednio, izolacje z asfaltu lanego mogą być jedno- lub kilkuwarstwowe. Powłoki jednowarstwowe zaleca się stosować przy mniejszym zawilgoceniu, powłoki zaś o większej liczbie warstw niż dwie stosuje się rzadko (w przypadku gdy chodzi o szczególne zabezpieczenie obiektu przed wilgocią).

Izolacje z mas asfaltowych wzmacnia się tkaniną szklaną lub welonem szklanym. Materiały te powinny być tak przygotowane, aby asfalt miał dostateczną przyczepność do włókien szklanych, a wykonana na nich powłoka, służąca do uzyskania przyczepności do asfaltu, była całkowicie odporna na działanie wody (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Warstwa masy asfaltowej układana na zagruntowanym podłożu betonowym i każda następna nie powinna być grubsza od 2-P3 mm. Warstwę masy asfaltowej znajdującej się bezpośrednio pod tkaniną z włókien szklanych, należy przed ułożeniem tkaniny pomalować jednokrotnie lakierem asfaltowym lub - roztworem asfaltu w benzynie lakowej. Następnie należy nakleić tkaninę lub matę szklaną dociskając ją w taki sposób, aby została przesycona całkowicie asfaltem, po czym nakłada się warstwę masy asfaltowej.

Tkaninę lub welon należy łączyć na zakłady o szerokości nie mniejszej od 5 cm (uprawnienia budowlane). Można wykonywać izolacje wielowarstwowe. Postęp robót jest wówczas analogiczny, jak wyżej opisany.
Izolacja powinna być tak ułożona, aby nie powstawały pęcherze w żadnej warstwie. Osiąga się to przez bardzo staranne szpachlowanie. W przypadku powstania pęcherzy należy je przekłuć lub przeciąć, nadtopić lampą lutowniczą i wyrównać.

Izolacja zabezpieczająca

Po wykonaniu izolacji należy sprawdzić, czy jest ona dobrze zespolona z podłożem. Można to zrobić przez opukiwanie izolacji drewnianym młotkiem. „Głuchy” dźwięk świadczy o nieprzyklejeniu (program egzamin ustny).
W miejscach szczelin dylatacyjnych w podłożu warstwę asfaltową zbrojoną należy dodatkowo wzmocnić w sposób analogiczny jak np. izolacje wielowarstwowe papowe.
Na izolacji asfaltowej wzmocnionej włóknem szklanym można wykonać wykładziny z płytek np. ceramicznych lub klinkieru ułożonego na kicie asfaltowym (opinie o programie).

Powłoki z tworzyw sztucznych (żywic poliestrowych lub epoksydowych) stosuje się przeważnie w środowiskach agresywnych (w szczególności w warunkach działania rozpuszczalników), gdy izolacje bitumiczne nie mogą mieć zastosowania. Powłoki tego rodzaju zabezpieczają budowlę nie tylko przed wilgocią, ale również przed działaniem środowiska agresywnego (segregator aktów prawnych).
Części budowli znajdujące się w agresywnej wodzie gruntowej można ; otoczyć powłoką z gliny lub iłu. Materiały te należy ze wszystkich stron docisnąć, aby zapobiec ich spływaniu. Nie wszystkie jednak rodzaje gliny lub iłu nadają się do tego celu, toteż ich zastosowanie powinno być poprzedzone badaniami fizykochemicznymi.
Glina bez domieszek piasku może też być użyta jako izolacja zabezpieczająca przed wodą niekoniecznie agresywną.

Grubość warstwy gliny nie powinna być mniejsza niż 20-25 cm. Glina doprowadzona do stanu płynnego staje się wątpliwym środkiem izolacyjnym. Należy pamiętać, że w glinie odbywać się może proces włoskowatego podsiąkania wilgoci (promocja 3 w 1).
Jako warstwy izolacyjnej można też użyć bentonitu, który jest zawiesiną tiksotropową. Bentonit wypełnia pory w gruncie i uszczelnia w ten sposób grunt przylegający do obiektu.

Najnowsze wpisy

19.05.2025
Twardziel mrozowa zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Aby skutecznie wyciszyć ściany, stropy oraz instalacje, konieczne jest zastosowanie kilku różnych technik i materiałów, które wzajemnie się uzupełniają. Ściana…

12.05.2025
Twardziel mrozowa zdjęcie nr 5
Jak wygląda docieplenie starego domu?

Docieplenie starego domu to proces mający na celu poprawę jego efektywności energetycznej, komfortu cieplnego oraz ochrony konstrukcji przed degradacją. W…

Twardziel mrozowa zdjęcie nr 8 Twardziel mrozowa zdjęcie nr 9 Twardziel mrozowa zdjęcie nr 10
Twardziel mrozowa zdjęcie nr 11
Twardziel mrozowa zdjęcie nr 12 Twardziel mrozowa zdjęcie nr 13 Twardziel mrozowa zdjęcie nr 14
Twardziel mrozowa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Twardziel mrozowa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Twardziel mrozowa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami