Blog
Teoria Kommerella
W artykule znajdziesz:
Teoria Kommerella
Teoria Kommerella zakłada, że wypadkowa pionowych naprężeń oraz siła pionowa Q przechodzi przez środek fundamentu ściany. Jest to założenie przybliżone, jednak obliczenie wykonane według tej teorii daje wyniki odpowiadające dokładności wymaganej dla tego rodzaju konstrukcji (program uprawnienia budowlane na komputer).
W przypadkach, kiedy warunki gruntowe zezwalają na zrezygnowanie z ciężkich sztywnych ścian tunelu, a obudowa ścian z powodu ich mniejszej grubości może być traktowana właściwie jako dalszy ciąg sklepienia, schematy statyczne omówione powyżej nie nadają się do wykonywania obliczeń statycznych. Można skorzystać wtedy z następującego sposobu obliczenia, zakładając, że obudowa tunelu ściśle przylega do ociosu, tj. ściany gruntu, i że można w ten sposób liczyć na działanie odporu gruntu proporcjonalnie do odkształceń obudowy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Odkształcenia obudowy tuneli o kształcie podkowy mogą być przedstawione tak (strona lewa). Pod działaniem obciążenia pionowego górna część sklepienia odkształca się do wewnątrz przekroju tunelu, ściany - na zewnątrz. W ten sposób powstaje sprężysty odpór gruntu. Wykres tego odporu został przedstawiony w sposób przybliżony (strona prawa).
Krzywą odpowiadającą zmienności odporu można określić za pomocą trzech punktów charakterystycznych, tj. górnego punktu zerowego, dolnego punktu zerowego oraz punktu, w którym odpór gruntu ma największą wielkość (uprawnienia budowlane). Wartość tę możemy przedstawić w wielkości k frh, gdzie k - wielkość współczynnika odporu gruntu (kG/cm3), a bh- wielkość największego ugięcia się obudowy. Górny punkt zerowy można przyjąć na tzw. granicy odstawania obudowy, tj. w miejscu, gdzie kończy się część obudowy stanowiąca właściwe sklepienie, a rozpoczynają się ściany.
Położenie punktu zerowego może być określone z wystarczającą dokładnością w miejscu przecięcia się promienia o nachyleniu 45° od osi pionowej obudowy z osią obojętną tej obudowy. Dolny punkt zerowy znajduje się w najniższym punkcie ściany (program egzamin ustny).
Tok postępowania
Zakładamy bowiem, że ta część obudowy nie ulega przemieszczeniu poziomemu na skutek występowania znacznych sił tarcia fundamentu o grunt. Może tu wystąpić tylko skręt o pewien kąt (3. Wielkość kąta (3 można wyliczyć korzystając z hipotezy Winklera o proporcjonalności odkształceń gruntu i naprężeń Położenie punktu, w którym występuje największe ugięcie obudowy i największa wielkość odporu, można określić biorąc pod uwagę następujące wytyczne punkt ten znajduje się na wysokości odpowiadającej największej szerokości budowli, w pobliżu jednej trzeciej wysokości od górnego punktu zerowego wykresu odporu. Jeśli obudowę tunelu w dolnej jego części stanowią ściany proste (pionowe), to punkt, w którym występuje największa wielkość odporu, znajduje się zwykle w miejscu, gdzie kończą się ściany, a rozpoczyna sklepienie (opinie o programie).
Tok postępowania przy obliczaniu budowy jest następujący (segregator aktów prawnych).
- Obudowę należy podzielić na odcinki klinowe i rozpatrywać siły działające na poszczególne kliny jako zaczepione w środkach ciężkości tych klinów.
- Obliczamy odkształcenia konstrukcji od ciężaru własnego i sił zewnętrznych. nie uwzględniając początkowo działania sił odporu sprężystego.
- Przy obliczeniu odkształceń sporządzamy wykres odporu sprężystego, korzystając z obliczonych odkształceń i hipotezy Winklera i określając wielkość współczynnika k dla istniejących warunków gruntowych.
- Uwzględniając obciążenie konstrukcji siłami odporu sprężystego, znajdujemy siły uogólnione Xj i X2 działające w środku sprężystym układu, po czym obliczamy momenty gnące i siły normalne w poszczególnych przekrojach, co pozwala z kolei na zaprojektowanie obudowy (promocja 3 w 1).
Po wyliczeniu w podany wyżej sposób wielkość 6h obciążamy obudowę wielkością odporu sprężystego i wyliczamy ostateczne wielkości X, i X2 oraz wielkości momentów M i sił normalnych N w poszczególnych przekrojach obudowy.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32