Blog
Jak odwołać się od decyzji komisji kwalifikacyjnej?
W artykule znajdziesz:
Jak odwołać się od decyzji komisji kwalifikacyjnej?
Do kompetencji okręgowych komisji kwalifikacyjnych w okręgowych izbach inżynierów budownictwa zalicza się prowadzenie postępowań kwalifikacyjnych, które obejmują:
• kwalifikowanie wykształcenia jako odpowiedniego lub pokrewnego dla wybranej specjalności uprawnień budowlanych,
• kwalifikowanie praktyki,
• wydawanie decyzji w sprawach związanych z nadawaniem uprawnień budowlanych (program na komputer).
Postępowanie kwalifikacyjne zawsze musi być prowadzone zgodnie z zasadami, które określa Kodeks Postępowania Administracyjnego. Oznacza to, że od każdej decyzji, która została podjęta przez okręgową komisję kwalifikacyjną, można odwołać się do Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w ciągu 14 dni od dnia doręczenia takiej decyzji.
Lepiej nie składać skarg
Jednym z najważniejszych zadań Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej jest prowadzenia postępowań odwoławczych, a także podejmowanie decyzji w kwestiach związanych z nadawaniem uprawnień budowlanych (program na telefon). Wszelkie decyzje podjęte przez II instancję, są w toku postępowania w organach samorządu zawodowego, decyzjami ostatecznymi, co oznacza, że nie można się od nich odwołać(promocja 3 w 1) . Istnieje jednak możliwość złożenia skargi na decyzję Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej do sądu administracyjnego w ciągu 30 dni od daty otrzymania decyzji – takie prawo zapisano w Kodeksie Postępowania Administracyjnego (program na egzamin ustny). Najważniejszym organem odwoławczym w sprawach administracyjnych jest Naczelny Sąd Administracyjny.
Bardzo ważne jest to, aby na bieżąco wyjaśniać wątpliwości komisji kwalifikacyjnej oraz starać się załatwić sprawę polubownie. W przypadku spraw o niewielkiej wadze, np. gdy brakuje jakiegoś podpisu, tłumaczenia czy dokumentu, lepiej nie składać skarg ani odwołań, ponieważ jest to tylko strata czasu i pieniędzy (segregator). Walczyć warto, gdy sprawa jest poważniejsza, np. dotyczy zaliczenia okresu praktyki czy zasadności uznania wykształcenia. Oczywiście, aby wygrać sprawę w sądzie niezbędne są solidne argumenty. Koniecznie trzeba też wynająć prawnika, który sprawę poprowadzi (opinie).
Najnowsze wpisy
Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…
Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…
53 465
98%
32