Blog
Węglany wapnia
W artykule znajdziesz:
Węglany wapnia i magnezu w stanie drobno rozproszonym są silnymi topnikami; w procesie wypalania wyrobów z takich glin w temperaturach powyżej 1000°C rozwija się szybko, w wąskim przedziale temperatur, ciekła faza szkła, co może wywołać deformację wyrobu. Przy wypalaniu do temperatury 1000°C wpływ węglanów jako tojmików (nawet w znacznej ilości) nie występuje, ale trwałość wyrobu zmniejsza się (program uprawnienia budowlane na komputer).
Według Segera zawartość CaC03 w glinie do wyrobu cegły może wynosić 25%, pod warunkiem że węglan w postaci drobnoziarnistej będzie w masie równomiernie rozmieszczony. Seger przyjął za górną granicę 33% CaC03 (18,5% CaO). Gdy węglany są obecne w postaci luźnych wtrąceń, wówczas po wypaleniu gliny i rozpadzie węglanów pozostałe tlenki wapnia i magnezu pochłaniają wilgoć z powietrza tworząc wodorotlenki, zwiększają się objętościowo i rozrywają wyrób; w takim przypadku -wtrącenia zwane są konkrecjami inarglu. W celu osłabienia działania tych domieszek rozdrabnia się glinę na ziarna nie większe niż (fi 1 mm; wapień w dobrze rozdrobnionym stanic lepiej reaguje z minerałami ilastymi w czasie jego wypalania i traci zdolność uwadniania się (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Istotno znaczenie dla produkcji ma stopień zwięzłości i trwałości wapienia. Miękkie wapienie w glinie można łatwo rozdrobnić za pomocą kruszarki walcowej lub gniotownika. Zwięzłe wapienie źle rozdrabniają się; wykorzystanie ich do produkoji bez uprzedniego wzbogacenia jest utrudnione.
Usunięcie domieszek wapnia przez pławienie gliny w kopalni za pomocą hydro- monitorów i osadzanie się zawiesiny jest technicznie możliwe do przeprowadzenia, natomiast pod względem ekonomicznym jest celowe tylko w szczególnie korzystnych warunkach klimatycznych (uprawnienia budowlane).
Wtrącenia wapienia mogą być w pewnym stopniu unieszkodliwione „katalitycznym” działaniem chlorku sodowego, wprowadzonego do gliny w niewielkiej ilości (1%). Taką metodę zaproponował Blumen, który przypuszczał, że w tym procesie wypalania tworzą się 2CaO • Si02 i 3CaO • A1203 (program egzamin ustny).
Piryt i gips
W glinach znajduje się często rutyl Ti02, którego zawartość wynosi czasami 2-3%, jak np. w łatnieńskiej glinie ogniotrwałej (obwód woroneski). Rutyl łącznie z tlenkiem żelazowym barwi wyrób po wypaleniu na kolor-żółtobrązowy; obecność tlenków wapnia i magnezu może silnie osłabić zabarwienie (Kumaniu) (opinie o programie).
Pod mikroskopem daje się zauważyć w glinach nieznaczne ilości ziaren cyrkonu, turmalinu, augitu, leukoksenu, granatu, hornblendy, chlorytu, dystenu, talku i in., które nie decydują o jakości gliny.
Do liczby szkodliwych domieszek zalicza się piryt i gips. Piryt FeS2 dość często tworzy w glinach konkrccje, osiągające czasami znaczne wymiary, ale może być rozmieszczony również w postaci kryształów różnej wielkości. Piryt odznacza się metalicznym żółtym połyskiem i przy dostatecznej wielkości kryształów może być oddzielony przez sortowanie gliny, a drobne jego kryształy za pomocą hydrocyłonu (segregator aktów prawnych). W glinach o niskiej jakości znajduje się często gips CaS04 • 2H20, tworzący widoczne skupienia i duże bliźniacze kryształy.
Piryt i gips są to silne topniki. W czasie wypalania gliny w wysokiej temperaturze 1200-1300°C) piryt łatwo z nią reaguje stapia się i tworzy czarny żelazisty łatwo żużel wypływający z wyrobu, w którym wskutek tego powstają pustki piryt został miałko rozdrobniony w procesie mielenia gliny, tworzy on drobne marne „muszki”, dzięki czemu jego szkodliwe działanie osłabia się. Gips stapia się : gliną tworząc przezroczyste zielonkawe wytopy. Domieszką szkodliwą w glinach są również rozpuszczalne sole siarczany i chloric, których ilość określa się za pomocą ekstrakcji wodą (w glinach strefy umiarkowanej znajduje się ich przeważnie znacznie mniej niż 1 procent) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32