Blog

11.08.2018

Jak przygotować studzienkę wodomierzową?

W artykule znajdziesz:

Jak przygotować studzienkę wodomierzową?


Uprawnienia budowlane.Przyłącze wodociągowe do domów jednorodzinnych, a także bloków mieszkalnych, często wykonywane jest dzisiaj w taki sposób, że wodomierz montuje się w specjalnej studzience poza budynkiem. Ułatwia to odczyt licznika, który można wykonać bez wchodzenia do lokalu, oraz jego wymianę, a także inne czynności serwisowe.
Aby możliwe było zamontowanie wodomierza poza obiektem budowlanym, konieczne jest wykonanie specjalnej studzienki. Musi być ona wystarczająco głęboka, tak by nie doszło do sytuacji, w której wodomierz zamarznie. Co prawda zamarznięcie nie grozi wodomierzowi gdy następuje stały pobór wody, jednakże w okresie nocnym gdy woda stoi w rurociągu i nie jest pobierana, temperatura może spaść na tyle, że dojdzie do rozerwania rur bądź wodomierza. Dlatego też studzienka poza budynkiem musi być na tyle głęboka, by rury znalazły się poniżej linii przemarzania gruntu. Bardzo ważne jest również to, by wewnątrz znalazło się odpowiednie ocieplenie. Wystarczy chociażby blok styropianu, który będzie odpowiednio docięty, by szczelnie mieścił się wewnątrz. Montując ocieplenie należy pamiętać o tym aby umożliwiało one odprowadzanie, na zewnątrz studzienki, pary wodnej.
Po wykonaniu studzienki należy zamontować wewnątrz wodomierz. Aby montaż wykonać szybko i sprawnie, stosuje się specjalne zestawy, który zawierają już komplet elementów. Oprócz samego licznika, musi pojawić się też zawór odcinający zarówno przed jak i za samym wodomierzem, konieczne są także specjalne złączki kołnierzowe, którymi licznik będzie przykręcony do rurociągu. Służby pracujące dla zakładu wodociągowego zazwyczaj posiadają gotowy zestaw wodomierza głównego do montażu w studzienkach, więc nie musimy się sami martwić o zakupienie wszystkich elementów. Zadaniem właściciela terenu jest jedynie takie wykonanie studzienki, by odpowiadała ona powyższym wymogom.
Jak widać, wykonanie studzienki wodomierzowej poza budynkiem jest stosunkowo proste, aczkolwiek trzeba zastosować się do pewnych reguł. Dzięki temu korzystanie z wody będzie mogło odbywać się w sposób niezakłócony.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami