Blog

15.03.2019

Jak rozlicza się czas pracy w przypadku praktyki zawodowej?

W artykule znajdziesz:

Jak rozlicza się czas pracy w przypadku praktyki zawodowej?

Długość praktyki wymagane do zdobycia uprawnień budowlanych określona jest w przepisach (program na komputer). Niestety sposób rozliczania bardzo wiele wątpliwości w przypadku różnych form zatrudnienia. Co więcej, okręgowe komisje kwalifikacyjne różnie podchodzą do interpretacji przepisów, przez co często znacznie się one między sobą różnią. Jednak najczęściej zasady są dość podobne, dlatego warto się z nimi zapoznać, aby uniknąć niepotrzebnych problemów (program na telefon). Zawsze, gdy pojawią się jakieś wątpliwości, można złożyć zapytanie do właściwej miejscowo okręgowej komisji kwalifikacyjnej, ponieważ to od jej decyzji będzie zależeć zaliczenie praktyki zawodowej (program na egzamin ustny).

Cały dzień praktyki

Jak rozlicza się czas pracy w przypadku praktyki zawodowej?

Przede wszystkim praktykę zawodową – bez względu na to, w jakiej formie się ona odbywa – rozlicza się w tygodniach (promocja 3 w 1). Liczbę tygodni umieszcza się w specjalnej kolumnie w zbiorczym zestawieniu praktyki zawodowej. Tydzień zawsze złożony jest z 5 dni pracy, przy czym nie trzeba pracować od poniedziałku do piątku – jest to zależne od obowiązującego systemu pracy oraz umowy z pracodawcą. Najbezpieczniej jest posługiwać się normą czasu pracy, która jest określona w artykule 129 kodeksu pracy, gdzie dzień pracy trwa 8 godzin (segregator). Jednak obecnie nawet jedna przepracowana godzina może być uznana za cały dzień praktyki – jest to zależne od danej izby. Warto jednak pamiętać, że interpretacja w poszczególnych komisjach może być różna, dlatego warto trzymać się 8 godzinnego dnia pracy, zwłaszcza że nie ma oficjalnego stanowiska Państwowej Izby Inżynierów Budownictwa w tej kwestii.
W ciągu jednego roku praktyki trzeba przepracować 52 tygodnie. Co ważne, w przypadku, gdy w ciągu tygodnie wypadnie mniej niż 5 dni pracujących, to uznaje się, że dany tydzień nie został przepracowany. Oznacza to, że wszelkie długie weekendy czy przerwy świąteczne wydłużają czas trwania praktyki zawodowej. Generalnie jednak końcowa interpretacja długości czasu praktyk zawsze zależy od komisji kwalifikacyjnej. Warto więc sprawdzić te informacje na stronie internetowej swojej izby (opinie).

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami