Blog
Jak rozliczana jest praktyka zawodowa?
W artykule znajdziesz:
Jak rozliczana jest praktyka zawodowa?
Rozliczanie praktyki zawodowej do uprawnień budowlanych to kwestia wzbudzająca wiele wątpliwości (program na komputer). Oczywiście wszystko określone jest w prawie budowlanym, ale nadal pojawia się wiele związanych z tym pytań.
Otóż przede wszystkim należy pamiętać o tym, że czas pracy podczas praktyki zawodowej jest rozliczany w tygodniach i nie ma tu znaczenia rodzaj umowy, jaką praktykant podpisał z pracodawcą (program na telefon). Każdy tydzień składa się z 5 dni, ale praca nie musi być wykonywana od poniedziałku do piątku, ponieważ jest to zależne od tego, jaki system pracy obowiązuje u danego pracodawcy. Każdy rok pracy w przypadku praktyki do uprawnień budowlanych składa się z 52 dwóch takich tygodni (program egzamin ustny).
Do praktyki zawodowej nie zliczają się długie przerwy świąteczne ani urlopy. Jest to dość uciążliwe, ponieważ gdy w danym tygodniu będzie więcej niż 2 dni wolnego (tzw. długie weekendy), to tydzień ten nie zostanie zaliczony do praktyki zawodowej (opinie o programie). Warto w tym momencie zauważyć, że nie znaczenie to, ile godzin pracy w ciągu dnia przepracuje praktykant. Może on być w pracy nawet tylko godzinę, aby taki dzień został zaliczony do przepracowanych. Warto jednak dopytać o tę kwestię w swojej izbie, bo interpretacja przepisów bywa dość zróżnicowana (segregator aktów prawnych). Praktykę zawodową można więc odbywać w dowolny sposób, zarówno w ramach umowy cywilnoprawnej, jak i na podstawie stosunku pracy, ponieważ zasady te obowiązują bez względu na rodzaj umowy.
Stracone tygodnie
Oczywiście ostateczna decyzja co do uznania praktyki zawodowej zawsze podejmowana jest przez okręgową komisję kwalifikacyjną. Co ważne, z powodu wspomnianych zasad, okres praktyki zawodowej może ulec wydłużeniu, zwłaszcza w przypadku osób zatrudnionych na cały etat. Wynika to z tzw. straconych tygodni, czyli wszystkich tych, podczas których pracuje się mniej niż 5 dni. Jeśli praktykant zatrudniony jest na umowie cywilnoprawnej to czas praktyki jest krótszy, ponieważ dzień pracy może być zaliczony już po wspomnianej jednej godzinie (promocja 3 w 1). Obowiązujące obecnie przepisy wykluczają jednoczesne odbywanie dwóch praktyk dla różnych specjalności.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32