Blog

Zasady opracowania planów generalnych zdjęcie nr 2
30.05.2018

Jak uniknąć niebezpieczeństw przy robotach budowlanych?

W artykule znajdziesz:

Jak uniknąć niebezpieczeństw przy robotach budowlanych?

 
Zasady opracowania planów generalnych zdjęcie nr 3
Jak uniknąć niebezpieczeństw przy robotach budowlanych?

Jak wynika ze statystyk w budownictwie jest najwięcej wypadków śmiertelnych, znacznie więcej niż nawet w górnictwie. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie bezpieczeństwa i higieny pracy na budowie. Większość wypadków wynika z rutyny i lekceważenia zasad bezpieczeństwa (segregator aktów prawnych). Nieprzestrzeganie przepisów BHP prowadzi do wypadków. Często pracownicy na dachach nie mają odpowiednich zabezpieczeń, chroniących ich przed upadkiem, wymaganych przez prawo budowlane. Mimo, że grożą za to wysokie kary oraz zatrzymanie budowy, właściciele firm budowlanych ponoszą to ryzyko, z powodu rutyny i myślenia, że skoro do tej pory nic się nie stało, nie trzeba, w taki sprzęt inwestować. Kolejnym niebezpieczeństwem przy robotach budowlanych są wypadki spowodowane niewłaściwą eksploatacją maszyn budowlanych, np. wyślizgnięciem się wiertarki, czy też włożeniem ręki w ruchome elementy maszyny np. betoniarki, powodujące uszkodzenia ciała (promocja 3 w 1). Niebezpieczeństwa przy robotach budowlanych związane są także ze śliską nawierzchnią, powodującą upadki, czasem nawet złamania kończyn. 

 

Czynnik ludzki, czyli błędy spowodowane rutyną, są źródłem niebezpiecznych sytuacji. Zdarza się, że rusztowanie jest źle złożone, powodując upadek pracownika. Uprawnienia budowlane niezbędne są do obsługi maszyn, tj. koparki, koparko ładowarki, czy dźwigi. Niestety ciągle zdarza się, że na budowach “na czarno" zatrudniani są pracownicy bez odpowiednich uprawnień. Niesie to ze sobą szereg niebezpieczeństw, dla wszystkich pracowników na budowie. Przede wszystkim może to spowodować wadliwe wykonanie pracy (uprawnienia budowlane). Najbardziej tragiczne wypadki, jakie niestety się zdarzają, to wypadnięcie operatora z dźwigu. Uprawnienia budowlane wymagane są także do kierowania pracami na budowie. Kierownikiem może zostać zarówno osoba, która ukończyła studia budowlane i posiada półtoraroczną praktykę na budowie, a także specjalista murarz, jeśli posiada przynajmniej 5-letnią praktykę. Jest to niezwykle odpowiedzialna funkcja, gdyż to na nim spoczywa dopilnowanie, aby prace wykonywane były według zasad BHP.

Najnowsze wpisy

11.10.2024
Zasady opracowania planów generalnych zdjęcie nr 4
Kierownik praktyk a patron praktyki zawodowej

W odniesieniu do uprawnień budowlanych, kluczowy wpływ na działanie kontrolera oraz praktyki patronackie pełnią różne funkcje. Kierownik praktyk to osoba,…

10.10.2024
Zasady opracowania planów generalnych zdjęcie nr 5
Praktyka zawodowa w spółdzielni mieszkaniowej

Praktyka zawodowa w spółdzielni mieszkaniowej może być przydatna dla osób uzyskujących uprawnienia budowlane, w tym elektryczne, ale ważne jest, aby…

Zasady opracowania planów generalnych zdjęcie nr 8 Zasady opracowania planów generalnych zdjęcie nr 9 Zasady opracowania planów generalnych zdjęcie nr 10
Zasady opracowania planów generalnych zdjęcie nr 11
Zasady opracowania planów generalnych zdjęcie nr 12 Zasady opracowania planów generalnych zdjęcie nr 13 Zasady opracowania planów generalnych zdjęcie nr 14
Zasady opracowania planów generalnych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zasady opracowania planów generalnych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zasady opracowania planów generalnych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami