Jak uniknąć niebezpieczeństw przy robotach budowlanych?


Jak uniknąć niebezpieczeństw przy robotach budowlanych?

 

Jak wynika ze statystyk w budownictwie jest najwięcej wypadków śmiertelnych, znacznie więcej niż nawet w górnictwie. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie bezpieczeństwa i higieny pracy na budowie. Większość wypadków wynika z rutyny i lekceważenia zasad bezpieczeństwa.

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.

 

Niebezpieczeństwa przy robotach budowlanych - na co należy uważać

Nieprzestrzeganie przepisów BHP prowadzi do wypadków. Często pracownicy na dachach nie mają odpowiednich zabezpieczeń, chroniących ich przed upadkiem, wymaganych przez prawo budowlane. Mimo, że grożą za to wysokie kary oraz zatrzymanie budowy, właściciele firm budowlanych ponoszą to ryzyko, z powodu rutyny i myślenia, że skoro do tej pory nic się nie stało, nie trzeba, w taki sprzęt inwestować.

 

Kolejnym niebezpieczeństwem przy robotach budowlanych są wypadki spowodowane niewłaściwą eksploatacją maszyn budowlanych, np. wyślizgnięciem się wiertarki, czy też włożeniem ręki w ruchome elementy maszyny np. betoniarki, powodujące uszkodzenia ciała.


Niebezpieczeństwa przy robotach budowlanych związane są także ze śliską nawierzchnią, powodującą upadki, czasem nawet złamania kończyn.

Czynnik ludzki, czyli błędy spowodowane rutyną, są źródłem niebezpiecznych sytuacji. Zdarza się, że rusztowanie jest źle złożone, powodując upadek pracownika.
Uprawnienia budowlane niezbędne są do obsługi maszyn, tj. koparki, koparko ładowarki, czy dźwigi. Niestety ciągle zdarza się, że na budowach “na czarno" zatrudniani są pracownicy bez odpowiednich uprawnień. Niesie to ze sobą szereg niebezpieczeństw, dla wszystkich pracowników na budowie. Przede wszystkim może to spowodować wadliwe wykonanie pracy. Najbardziej tragiczne wypadki, jakie niestety się zdarzają, to wypadnięcie operatora z dźwigu.

 

Uprawnienia budowlane wymagane są także do kierowania pracami na budowie. Kierownikiem może zostać zarówno osoba, która ukończyła studia budowlane i posiada półtoraroczną praktykę na budowie, a także specjalista murarz, jeśli posiada przynajmniej 5-letnią praktykę.
Jest to niezwykle odpowiedzialna funkcja, gdyż to na nim spoczywa dopilnowanie, aby prace wykonywane były według zasad BHP.