Blog
Jak zadbać o wentylację w domu w okresie zimy?
W artykule znajdziesz:
Jak zadbać o wentylację w domu w okresie zimy?
Jak zadbać o wentylację w domu w okresie zimy?
Sezon zimowy to zarazem czas intensywnego ogrzewania, a to ma ogromny wpływ na przepływ powietrza wentylacyjnego w naszym mieszkaniu. Istotne jest, aby zapewnić swemu gospodarstwu domowemu sprawnie działający system, który umożliwi usunięcie wszelkich zanieczyszczeń oraz pozbycie się nadmiernej wilgoci. O tym, na co należy zwrócić szczególną uwagę, w dalszych fragmentach tekstu.
Kwestia kluczowa
Śmiało można stwierdzić, iż poprawnie funkcjonujący mechanizm wentylacji jest podstawą zdrowego i komfortowego życia. Gdy tylko pojawiają się pierwsze przymrozki, lokatorzy – czy to domków jednorodzinnych, czy też wynajmujący standardowe mieszkanie w bloku – bardzo często mają skłonności do zbytniego uszczelniania wnętrz. Konsekwencją tego jest przegrzanie pomieszczeń mieszkalnych, a co za tym idzie – nagromadzenie zbytniej wilgoci, która prowadzi do powstawania rozmaitych bakterii. Z danych statystycznych wynika jednoznacznie, iż przeciętna polska rodzina produkuje na dobę średnio dziesięć litrów wilgoci. W praktyce przekłada się to mniej więcej na jedno pełne wiadro wody. Za stan optymalny w sezonie zimowym uznaje się natomiast poziom wilgotności mieszczący się w granicach 40 – 60 procent. Jeżeli ten pułap przewyższymy, szybko w mieszkaniu pojawi się pleśń oraz grzyby, wyjątkowo szkodliwe dla organizmu ludzkiego i wywołujące szereg uciążliwych alergii oraz poważnych chorób układu oddechowego i skóry.
Dobre zwyczaje
Wystarczy kilka prostych wskazówek do tego, by móc kontrolować przepływ powietrza wentylacyjnego w naszych domach. Jedną z nich jest chociażby regularne wietrzenie poszczególnych wnętrz. Podstawą jest jednakże inwestycja w sprawnie działający system wentylacji. Świetnym wariantem jest zastąpienie preferowanej w starszym budownictwie wentylacji naturalnej na rzecz wentylacji mechanicznej czy hybrydowej. Podczas gdy naturalna, tj. inaczej mówiąc – grawitacyjna – wykorzystuje różnice temperatury i ciśnień, mechaniczna działa dzięki elektrycznym wentylatorom, zaś hybrydowa jest zestawieniem elementów wentylacji naturalnej oraz mechanicznej.
Najnowsze wpisy
W odniesieniu do uprawnień budowlanych, kluczowy wpływ na działanie kontrolera oraz praktyki patronackie pełnią różne funkcje. Kierownik praktyk to osoba,…
Praktyka zawodowa w spółdzielni mieszkaniowej może być przydatna dla osób uzyskujących uprawnienia budowlane, w tym elektryczne, ale ważne jest, aby…
53 465
98%
32