Blog

Środki finansowe zdjęcie nr 2
30.05.2018

Jak zadbać o wentylację w domu w okresie zimy?

W artykule znajdziesz:

Jak zadbać o wentylację w domu w okresie zimy?


Jak zadbać o wentylację w domu w okresie zimy?

 

Sezon zimowy to zarazem czas intensywnego ogrzewania, a to ma ogromny wpływ na przepływ powietrza wentylacyjnego w naszym mieszkaniu. Istotne jest, aby zapewnić swemu gospodarstwu domowemu sprawnie działający system, który umożliwi usunięcie wszelkich zanieczyszczeń oraz pozbycie się nadmiernej wilgoci. O tym, na co należy zwrócić szczególną uwagę, w dalszych fragmentach tekstu.

 

Kwestia kluczowa

Śmiało można stwierdzić, iż poprawnie funkcjonujący mechanizm wentylacji jest podstawą zdrowego i komfortowego życia. Gdy tylko pojawiają się pierwsze przymrozki, lokatorzy – czy to domków jednorodzinnych, czy też wynajmujący standardowe mieszkanie w bloku – bardzo często mają skłonności do zbytniego uszczelniania wnętrz. Konsekwencją tego jest przegrzanie pomieszczeń mieszkalnych, a co za tym idzie – nagromadzenie zbytniej wilgoci, która prowadzi do powstawania rozmaitych bakterii. Z danych statystycznych wynika jednoznacznie, iż przeciętna polska rodzina produkuje na dobę średnio dziesięć litrów wilgoci. W praktyce przekłada się to mniej więcej na jedno pełne wiadro wody. Za stan optymalny w sezonie zimowym uznaje się natomiast poziom wilgotności mieszczący się w granicach 40 – 60 procent. Jeżeli ten pułap przewyższymy, szybko w mieszkaniu pojawi się pleśń oraz grzyby, wyjątkowo szkodliwe dla organizmu ludzkiego i wywołujące szereg uciążliwych alergii oraz poważnych chorób układu oddechowego i skóry.

 

Dobre zwyczaje

Wystarczy kilka prostych wskazówek do tego, by móc kontrolować przepływ powietrza wentylacyjnego w naszych domach. Jedną z nich jest chociażby regularne wietrzenie poszczególnych wnętrz. Podstawą jest jednakże inwestycja w sprawnie działający system wentylacji. Świetnym wariantem jest zastąpienie preferowanej w starszym budownictwie wentylacji naturalnej na rzecz wentylacji mechanicznej czy hybrydowej. Podczas gdy naturalna, tj. inaczej mówiąc – grawitacyjna – wykorzystuje różnice temperatury i ciśnień, mechaniczna działa dzięki elektrycznym wentylatorom, zaś hybrydowa jest zestawieniem elementów wentylacji naturalnej oraz mechanicznej.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Środki finansowe zdjęcie nr 3
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Środki finansowe zdjęcie nr 4
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Środki finansowe zdjęcie nr 7 Środki finansowe zdjęcie nr 8 Środki finansowe zdjęcie nr 9
Środki finansowe zdjęcie nr 10
Środki finansowe zdjęcie nr 11 Środki finansowe zdjęcie nr 12 Środki finansowe zdjęcie nr 13
Środki finansowe zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Środki finansowe zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Środki finansowe zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami