Jak zlikwidować mostki cieplne?

Na pewno łatwiej jest odpowiednio zabezpieczyć budynek przed powstaniem mostków cieplnych, niż naprawiać istniejące wady. Jest to złota zasada, której warto się trzymać. Jest to najważniejsze w tych miejscach, w których mostki występują najczęściej, np. w dachach (program na komputer). Typowa konstrukcja dachowa składa się z 4 warstw – paroizolacji, izolacji termicznej, izolacji wilgociowej oraz pokrycia dachowego. W przypadku tak dużej ilości elementów konstrukcyjnych pojawia się spore ryzyko powstania mostków termicznych. Doskonale wiedzą o tym producenci okien dachowych, dlatego w sprzedaży pojawiły się już zaawansowane technicznie zestawy do ciepłego montażu (program na telefon). W ich skład mogą wchodzić następujące elementy – rama uszczelniająca, wokółokienna izolacja przeciwwilgociowa oraz teleskopowa rynna służąca do odprowadzania wilgoci.
W przypadku, gdy mostek cieplny znajduje się w innym miejscu niż dach, należy wypełnić otwór za pomocą pianki poliuretanowej, po czym uszczelnić go taśmą paroprzepuszczalną. Bardzo często mostki cieplne znajdują się przy balkonach – dotyczy to zwłaszcza starych domów i mieszkań. Wynika to z faktu, że balkon w takich obiektach jest zwykle przedłużeniem płyty stropowej. Tak konstrukcja w sposób niemalże automatyczny staje się mostkiem termicznym i to takim, który ma bardzo dużą powierzchnię. Co gorsza, taki mostek termiczny jest praktycznie niemożliwy do ocieplenia (promocja 3 w 1).

Kompletny demontaż balkonu

Jednym skutecznym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest według architektów kompletny demontaż balkonu. Następnie należy prawidłowo ocieplić ścianę i wykonać nową konstrukcję balkonową, która nie będzie połączona ze stropem (program na egzamin ustny). Jest to rozwiązanie praktycznie niemożliwe do przeprowadzenia, zwłaszcza w blokach mieszkalnych, gdzie tego typu remont mógłby naruszyć konstrukcję budynku (segregator). W przypadku domów jednorodzinnych warto postawić na ciepły montaż i przy budowie balkonu korzystać wyłącznie z rozwiązań zapobiegających powstawaniu mostków. Zaleca się także, aby otwory w ścianach robić tylko wtedy, gdy faktycznie jest to konieczne (opinie).

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

Powiązane artykuły

Sieć ciepłownicza

Sieć ciepłownicza to system dystrybucji ciepła, który dostarcza ciepło do budynków, instytucji lub innych odbiorców na obszarze danego miasta, osiedla…

Odbiorca gazu

Odbiorcą gazu jest osoba, firma, instytucja lub organizacja, która korzysta z gazu jako źródła energii lub surowca do celów przemysłowych,…

Specyfikacje techniczne

Specyfikacje techniczne, często nazywane po prostu “specyfikacjami", są dokumentami zawierającymi szczegółowe informacje i opisy dotyczące materiałów, produktów, systemów lub usług,…

Plany konstrukcji

Plany konstrukcji, zwane również projektami budowlanymi lub dokumentacją techniczną, są kompleksowymi dokumentami zawierającymi szczegółowe informacje i instrukcje dotyczące budowy, remontu…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami