Blog

10.01.2019

Jak zlikwidować mostki cieplne?

W artykule znajdziesz:

Jak zlikwidować mostki cieplne?

Na pewno łatwiej jest odpowiednio zabezpieczyć budynek przed powstaniem mostków cieplnych, niż naprawiać istniejące wady. Jest to złota zasada, której warto się trzymać. Jest to najważniejsze w tych miejscach, w których mostki występują najczęściej, np. w dachach (program na komputer). Typowa konstrukcja dachowa składa się z 4 warstw – paroizolacji, izolacji termicznej, izolacji wilgociowej oraz pokrycia dachowego. W przypadku tak dużej ilości elementów konstrukcyjnych pojawia się spore ryzyko powstania mostków termicznych. Doskonale wiedzą o tym producenci okien dachowych, dlatego w sprzedaży pojawiły się już zaawansowane technicznie zestawy do ciepłego montażu (program na telefon). W ich skład mogą wchodzić następujące elementy – rama uszczelniająca, wokółokienna izolacja przeciwwilgociowa oraz teleskopowa rynna służąca do odprowadzania wilgoci.
W przypadku, gdy mostek cieplny znajduje się w innym miejscu niż dach, należy wypełnić otwór za pomocą pianki poliuretanowej, po czym uszczelnić go taśmą paroprzepuszczalną. Bardzo często mostki cieplne znajdują się przy balkonach – dotyczy to zwłaszcza starych domów i mieszkań. Wynika to z faktu, że balkon w takich obiektach jest zwykle przedłużeniem płyty stropowej. Tak konstrukcja w sposób niemalże automatyczny staje się mostkiem termicznym i to takim, który ma bardzo dużą powierzchnię. Co gorsza, taki mostek termiczny jest praktycznie niemożliwy do ocieplenia (promocja 3 w 1).

Kompletny demontaż balkonu

Jednym skutecznym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest według architektów kompletny demontaż balkonu. Następnie należy prawidłowo ocieplić ścianę i wykonać nową konstrukcję balkonową, która nie będzie połączona ze stropem (program na egzamin ustny). Jest to rozwiązanie praktycznie niemożliwe do przeprowadzenia, zwłaszcza w blokach mieszkalnych, gdzie tego typu remont mógłby naruszyć konstrukcję budynku (segregator). W przypadku domów jednorodzinnych warto postawić na ciepły montaż i przy budowie balkonu korzystać wyłącznie z rozwiązań zapobiegających powstawaniu mostków. Zaleca się także, aby otwory w ścianach robić tylko wtedy, gdy faktycznie jest to konieczne (opinie).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami