Blog

Oczyszczenie zabytku zdjęcie nr 2
27.07.2019

Jakie przepisy trzeba znać na egzamin?

W artykule znajdziesz:

Jakie przepisy trzeba znać na egzamin?

Baza aktów prawnych, jakie należy znać, aby pozytywnie przejść egzaminy na uprawnienia budowlane, jest ogromna (program na komputer). W przypadku Izby Architektów RP liczy sobie 54 pozycji, a w przypadku Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa aż 166 pozycji. Wśród nich są zarówno te, których znajomość jest konieczna, aby zdać egzamin, ponieważ dotyczy ich największa liczba pytań (program na telefon).

Oczyszczenie zabytku zdjęcie nr 3
Jakie przepisy trzeba znać na egzamin?

Mowa tu przede wszystkim o ustawie Prawo budowlane, której dobra znajomość jest podstawą do uzyskania pozytywnej oceny egzaminu na uprawnienia budowlane. Wynika to z faktu, że właśnie na podstawie tej ustawy sprawowane są samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. Znajomość prawa budowlanego wymagana jest dla każdej specjalności oraz rodzaju uprawnień budowlanych i architektonicznych (program egzamin ustny).

W ramach przygotowań do egzaminu należy przeczytać ustawę Prawo budowlane przynajmniej kilka razy i to koniecznie ze zrozumieniem. Trzeba też utrwalić w pamięci zakres poszczególnych rozdziałów ustawy. Bardzo ważna jest także znajomość rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – dotyczy to zarówno specjalności konstrukcyjno-budowlanej, jak i architektonicznej. W części pisemnej egzaminu na uprawnienia budowlane zawsze pojawia się wiele pytań dotyczących tego właśnie rozporządzenia i bardzo często są one szczegółowe. Nie ma więc innej możliwości, jak nauczenie się pamięciowe oraz wzrokowe konkretnych paragrafów (opinie o programie).

Znajomość tego rozporządzenia

Znajomość tego rozporządzenia jest najważniejsza dla specjalności kolejowej, mostowej, hydrotechnicznej oraz wyburzeniowej (segregator aktów prawnych).
W każdej specjalności uprawnień wymagana jest znajomość rozporządzeń branżowych dotyczących warunków technicznych, np.:
• dla uprawnień architektonicznych i konstrukcyjno-budowlanych – rozporządzenie w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych,
• dla uprawnień mostowych i drogowych – rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie (promocja 3  w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Oczyszczenie zabytku zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Oczyszczenie zabytku zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Oczyszczenie zabytku zdjęcie nr 8 Oczyszczenie zabytku zdjęcie nr 9 Oczyszczenie zabytku zdjęcie nr 10
Oczyszczenie zabytku zdjęcie nr 11
Oczyszczenie zabytku zdjęcie nr 12 Oczyszczenie zabytku zdjęcie nr 13 Oczyszczenie zabytku zdjęcie nr 14
Oczyszczenie zabytku zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Oczyszczenie zabytku zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Oczyszczenie zabytku zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami