Blog

08.04.2020

Dłuto szerokie

W artykule znajdziesz:

Dłuto szerokie

 

Dłuto szerokie

Dłuto szerokie - dłuto kamieniarskie o długim i szerokim ostrzu do obróbki wykończającej powierzchni miękkiego kamienia (program uprawnienia budowlane na komputer).

Dłuto wąskie - dłuto kamieniarskie o wąskim ostrzu prawie tej samej szerokości co średnica trzonka, służące do obrabiania pasów na krawędziach i powierzchniach kamienia miękkiego i twardego.

Dłutowanie 1 - obróbka drewna polegająca na wykonywaniu różnego rodzaju dłutami wcięć w celu uformowania gniazd, czopów, widlic, wczepów, żłobków i innych kształtów połączeniowych; zob. leż dłubanie.

Dłutowanie,2 struganie pionowe - struganie, przy którym narzędzie wykonuje ruch w kierunku pionowym.

Dłutowanie 3 - wyrównywanie powierzchni kamieni dłutami płaskimi z pozostawieniem nie krzyżujących się płytkich bruzdek jako śladów narzędzia.

Dłutowanie 4 - wzruszanie roli w międzyrzędziach na głębokość 20 - 25 cm (a więc większą niż przy opielaniu gęsiostópkami) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dłutowanie kombinowane - dłutowanie drewna przy użyciu dłuta kombinowanego charakteryzujące się prostoliniowym zwrotnym ruchem roboczym dłuta właściwego przy jednoczesnym obrotowym ruchu wiertła, przy czym ruch roboczy dłuta jest zarazem ruchem posuwowym wiertła; ruch posuwowy wykonywany przez obrabiany element jest ruchem przerywanym i odbywa się w czasie jałowego ruchu narzędzia.

Dłutowanie łańcuszkowe - dłutowanie drewna przy użyciu dłuta łańcuszkowego charakteryzujące się jednokierunkowym postępowym ruchem narzędzia (dłuta) i prostoliniowym ruchem posuwowym narzędzia lub obrabianego elementu; w zależności od kierunku ruchu posuwowego w stosunku do osi podłużnej narzędzia rozróżnia się d. ł. wzdłużne (ruch posuwowy równoległy do osi narzędzia) i poprzeczne (ruch posuwowy prostopadły do osi narzędzia) (uprawnienia budowlane).

Dłutowanie maszynowe  - dłutowanie 1 na dłutarce.

Dłutowanie obwiedniowe - dłutowanie 2 metodą obróbki obwiedniowej; d.o. stosowane jest głównie do obróbki uzębień dłutakami (na dłutownicach Fellowsa) lub nożami zębatkowymi (na dłutownicach Maaga).

Dłutowanie oscylacyjne - dłutowanie drewna przy użyciu cienkiego dłuta wieloostrzowego wykonującego ruch roboczy prostoliniowo- -zwrotny wahadłowy lub przy użyciu zespołu trzech dłut prostych, z których dwa wykonują na przemian ruch roboczy prostoliniowo-zwrotny,a trzecie dłuto dwuostrzowe o dwustronnym działaniu wykonuje ruch roboczy łukowy zwrotny; ruch posuwowy prostoliniowy wykonuje narzędzie lub element obrabiany.

Dłutowanie termoełektrolityczne - obróbka anodowo-mechaniczna, której narzędziem-katodą jest pręt wykonujący ruch prostoliniowy zwrotny i uderzający w położeniach zwrotnych o obrabiany przedmiot-anodę.

Dłutowanie zwykłe - dłutowanie drewna, które charakteryzuje się prostoliniowym zwrotnym ruchem roboczym narzędzia; ruch posuwowy jest ruchem przerywanym i odbywa się w czasie jałowego ruchu narzędzia (program egzamin ustny).

Dłutownica, strugarka pionowa - obrabiarka skrawająca do dłutowania metali, w której suwak z nożem wykonuje ruch roboczy prostoliniowo- -zwrotny w płaszczyźnie pionowej.

Dłutownica Fellowsa - dłutownica obwiedniowa przystosowana do obróbki dłutakiem (nożem Fellowsa) kół zębatych walcowych zewnętrznych i wewnętrznych.

Dłutownica Maaga - dłutownica obwiedniowa przystosowana do obróbki nożem zębatkowym.

Dłutownica obwiedniowa - dłutownica do dłutowania obwiedniowego.

Dłutownica termoelektrolityczna

Dłutownica termoelektrolityczna - obrabiarka do dłutowania termo elektrolitycznego (opinie o programie).

Dłutownik - młot dwuręczny, osadzony na krótkim trzonku, mający trójkątne schodkowate ostrza, służący do dłutowania powierzchni kamieni średnio twardych i miękkich.

Dłużyca 1 - grubizna o długości: dla drewna iglastego 9 m, a dla drewna liściastego co najmniej 6 m.

Dmuch - powietrze doprowadzane pod ciśnieniem (do pieca).

Dmuchanie olejów - przepuszczanie gorącego powietrza przez olej schnący, aby spowodować utlenianie się i łączenie się cząsteczek w celu poprawienia własności powłokotwórczych oleju lub otrzymania półproduktów do wyrobu wysokowartościowych spoiw olejowych.

Dmucharka podsadzkowa - maszyna do wdmuchiwania sprężonym powietrzem drobnego materiału podsadzkowego do zrobów (segregator aktów prawnych).

Dmuchawa 1 - maszyna do sprężania gazów do ciśnienia około 0,3 MPa; d. stosowane są do wytwarzania dmuchu w piecach, do doładowania silnika itp.; zob. też sprężarka.

Dmuchawa 2 - urządzenie do pneumatycznego transportu materiałów sypkich (np. ziarn zbóż) lub objętościowych (słoma, siano); materiał przenoszony jest prądem powietrza w rurociągu.

Dmuchawa przepływowa, dmuchawa wirowa - dmuchawa, w której sprężanie czynnika odbywa się w sposób ciągły, a organem roboczym jest wirnik, którego wieńce łopatkowe przetłaczają gaz.

Dmuchawa Rootsa - dmuchawa rotacyjna, która ma dwa wirniki o specjalnym zarysie obracające się z jednakową prędkością; wirniki i kadłub są tak ukształtowane, że w każdej chwili ich powierzchnie robocze stykają się ze sobą odcinając przestrzeń ssawną od tłocznej, a ich obrót powoduje zasysanie gazu i wypieranie go do przewodu tłocznego (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami