Blog

11.01.2019

Jakie są rodzaje materiałów hydroizolacyjnych do fundamentów?

W artykule znajdziesz:

Jakie są rodzaje materiałów hydroizolacyjnych do fundamentów?

Najczęściej stosowane materiały bezspoinowe to preparaty bitumiczne, które mogą mieć podstać emulsji, past, roztworów, lepików oraz mas (program na komputer). Do tej grupy zalicza się lepiki asfaltowe – do wykonywania izolacji przeciwwilgociowej wykorzystywane są lepiki stosowane na zimno, które nie są odporne na podwyższoną temperaturę i organiczne rozpuszczalniki. Lepiki stosowane na gorąco bez wypełniaczy wykazują wrażliwość na mróz i zawierają dodatki uplastyczniające. Ich wadą jest utrata elastyczności wskutek starzenia się materiału (program na telefon).
Emulsje i roztwory asfaltowe przeznaczone są do gruntowania podłoża i wykonywania izolacji przeciwwilgociowych. Masy asfaltowe nadają się natomiast do gruntowania oraz wykonywania powłok przeciwwilgociowych i przeciwwodnych. Nową generacją materiałów uszczelniających są grubowarstwowe polimerowo-bitumiczne masy hydroizolacyjne, nazywane masami KMB. Są to produkty bezrozpuszczalnikowe i bezzapachowe, które wykazują niemal natychmiastową odporność na deszcze – dzięki temu można do razu zasypywać wykopy fundamentowe (promocja 3 w 1). W zależności od tego, jak gruba jest warstwa, masy KMB mogą być stanowić izolację przeciwwilgociową oraz przeciwwodną. Wyróżniają się znaczną elastycznością nawet w temperaturach ujemnych (program na egzamin ustny).

Zróżnicowane czynniki atmosferyczne


Hydroizolację fundamentów można wykonać także z materiałów cementowych (segregator). Zaprawy te, nazywane szlamami uszczelniającymi, wzbogacane są polimerami, wypełniaczami i modyfikatorami, które zapewniają im wodoszczelność. Szlamy uszczelniające są zaprawami cienkowarstwowymi, odpornymi na zróżnicowane czynniki atmosferyczne. Zachowują elastyczność nawet w niskich temperaturach i są odporne na wpływ soli, które znajdują się w wodzie. Można jest stosować nie tylko do izolacji powierzchniowej, ale również do zabezpieczenia powierzchni, które narażone są na duże odkształcenia i obciążenia. Wysoka elastyczność sprawia, że szlamy mogą mostkować nawet 1mm rysy (opinie). Dużą zaletą tych materiałów jest też dobra przyczepność do niemal wszystkich podłoży oraz bezproblemowe nakładanie nawet na powierzchnie o nieregularnych kształtach.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami