Blog

Zmiany odkształceń zdjęcie nr 2
11.01.2019

Jakie są rodzaje materiałów hydroizolacyjnych do fundamentów?

W artykule znajdziesz:

Jakie są rodzaje materiałów hydroizolacyjnych do fundamentów?

Najczęściej stosowane materiały bezspoinowe to preparaty bitumiczne, które mogą mieć podstać emulsji, past, roztworów, lepików oraz mas (program na komputer). Do tej grupy zalicza się lepiki asfaltowe – do wykonywania izolacji przeciwwilgociowej wykorzystywane są lepiki stosowane na zimno, które nie są odporne na podwyższoną temperaturę i organiczne rozpuszczalniki. Lepiki stosowane na gorąco bez wypełniaczy wykazują wrażliwość na mróz i zawierają dodatki uplastyczniające. Ich wadą jest utrata elastyczności wskutek starzenia się materiału (program na telefon).
Emulsje i roztwory asfaltowe przeznaczone są do gruntowania podłoża i wykonywania izolacji przeciwwilgociowych. Masy asfaltowe nadają się natomiast do gruntowania oraz wykonywania powłok przeciwwilgociowych i przeciwwodnych. Nową generacją materiałów uszczelniających są grubowarstwowe polimerowo-bitumiczne masy hydroizolacyjne, nazywane masami KMB. Są to produkty bezrozpuszczalnikowe i bezzapachowe, które wykazują niemal natychmiastową odporność na deszcze – dzięki temu można do razu zasypywać wykopy fundamentowe (promocja 3 w 1). W zależności od tego, jak gruba jest warstwa, masy KMB mogą być stanowić izolację przeciwwilgociową oraz przeciwwodną. Wyróżniają się znaczną elastycznością nawet w temperaturach ujemnych (program na egzamin ustny).

Zróżnicowane czynniki atmosferyczne


Zmiany odkształceń zdjęcie nr 3Hydroizolację fundamentów można wykonać także z materiałów cementowych (segregator). Zaprawy te, nazywane szlamami uszczelniającymi, wzbogacane są polimerami, wypełniaczami i modyfikatorami, które zapewniają im wodoszczelność. Szlamy uszczelniające są zaprawami cienkowarstwowymi, odpornymi na zróżnicowane czynniki atmosferyczne. Zachowują elastyczność nawet w niskich temperaturach i są odporne na wpływ soli, które znajdują się w wodzie. Można jest stosować nie tylko do izolacji powierzchniowej, ale również do zabezpieczenia powierzchni, które narażone są na duże odkształcenia i obciążenia. Wysoka elastyczność sprawia, że szlamy mogą mostkować nawet 1mm rysy (opinie). Dużą zaletą tych materiałów jest też dobra przyczepność do niemal wszystkich podłoży oraz bezproblemowe nakładanie nawet na powierzchnie o nieregularnych kształtach.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Zmiany odkształceń zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Zmiany odkształceń zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Zmiany odkształceń zdjęcie nr 8 Zmiany odkształceń zdjęcie nr 9 Zmiany odkształceń zdjęcie nr 10
Zmiany odkształceń zdjęcie nr 11
Zmiany odkształceń zdjęcie nr 12 Zmiany odkształceń zdjęcie nr 13 Zmiany odkształceń zdjęcie nr 14
Zmiany odkształceń zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zmiany odkształceń zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zmiany odkształceń zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami