Blog
Jakie są zasady rozliczania praktyki zawodowej?
W artykule znajdziesz:
Jakie są zasady rozliczania praktyki zawodowej?
Kwestia tego, ile powinna trwać praktyka zawodowa do uprawnień budowlanych, jest określona w rozporządzeniu w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (program na komputer). Sporo wątpliwości budzi jednak metoda rozliczania czasu pracy w czasie praktyki zawodowej w zależności od formy zatrudnienia.
Co więcej, sytuację dodatkowo komplikują indywidualne interpretacje przepisów przyjmowane przez poszczególne okręgowe komisje kwalifikacyjne oraz przez Krajową Komisję Kwalifikacyjną, które sporo się między sobą różnić. Istnieją jednak podstawowe, nieoficjalne zasady, których warto się trzymać, aby oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu podczas składania dokumentów (program na telefon). Zawsze trzeba jednak pamiętać, aby w razie wątpliwości, uzyskać informację bezpośrednio w swojej okręgowej komisji kwalifikacyjnej, ponieważ to właśnie do niej będzie należeć ostateczna decyzja o zaliczeniu lub niezaliczeniu praktyki zawodowej (program egzamin ustny).
Podstawowa zasada jest taka, że czas praktyki zawodowej, bez względu od formy zatrudnienia, jest rozliczany w tygodniach. Liczbę tygodni wpisuje się w określoną kolumnę w zbiorczym zestawieniu praktyki zawodowej (opinie o programie). Aby tydzień praktyki został zaliczony, musi trwać 5 dni, przy czym nie muszą to być dni od poniedziałku do piątku – jest to zależne od systemu pracy oraz umowy z pracodawcą. Zdecydowanie najbezpieczniejsza jest praca po 8 godzin na dobę, przez średnio 40 godzin na tydzień (segregator aktów prawnych).
Jeden rok praktyki zawodowej
Jeden rok praktyki zawodowej to 52 tygodnie pracy. Nie można przyspieszyć praktyki zaliczając więcej niż 52 tygodnie pracy, ponieważ nie można uwzględniać nadgodzin czy pracy w czasie świąt. W przypadku umowy na niepełny etat konieczne jest proporcjonalne wydłużenie czasu praktyki zawodowej. Umowy o dzieło oraz umowy zlecenie, w których określona jest pracochłonność, należy ją uwzględnić w czasie praktyki. Ilość przepracowanych tygodni praktyki zawodowej określa jej opiekun w zestawieniu zbiorczym. Do czasu praktyki zawodowej nie zalicza się urlopów oraz długich przerw świątecznych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32