Blog
Jakie specjalizacje warto posiadać?
W artykule znajdziesz:
Jakie specjalizacje warto posiadać?
Specjalność instalacyjna w zakresie sieci wentylacyjnych
Uprawnienia budowlane w Polsce nadawane są przez Polską Izbę Inżynierów Budownictwa. Jak się łatwo domyślić o uprawnienia te nie każdy może się ubiegać. Do 2006 roku uprawnienia budowlane można było nadawać absolwentom szkół średnich technicznych o profilu budowlanym, absolwentom studiów wyższych budowlanych oraz absolwentom kierunków zawodowych (oczywiście budowlanych). Od 2006 roku przepisy te jednak się zmieniły.
Kto może ubiegać się o nadanie uprawnień budowlanych obecnie?
Obecnie o uprawnienia budowlane mogą ubiegać się absolwenci studiów wyższych, którzy posiadają tytuł magistra inżyniera (mogą oni ubiegać się o uprawnienia pełne), absolwenci kierunków zawodowych budowlanych (mogą oni ubiegać się o uprawnienia ograniczone), natomiast uczniowie po technikum budowlanym zostali takiej możliwości pozbawieni.
Jakie specjalności są wyszczególniane, jeśli idzie o uprawnienia budowlane?
Wiadomo, że nie każdy zna się na wszystkim. W związku z tym Polska Izba Inżynierów Budowlanych rozróżnia następujące specjalizacje:
- architektoniczną;
- konstrukcyjno-budowlaną;
- inżynieryjną;
- mostową;
- drogową;
- kolejową;
- hydrotechniczną;,
- wyburzeniową:
- instalacyjną:
- specjalność instalacyjna w zakresie sieci wentylacyjnych;
- specjalność instalacyjna w zakresie sieci telekomunikacyjnych;
- specjalność instalacyjna w zakresie sieci cieplnych;
- specjalność instalacyjna w zakresie sieci gazowych;
- specjalność instalacyjna w zakresie sieci wodociągowych i kanalizacyjnych;
Jakie specjalizacje warto posiadać?
Generalna zasada jest taka, że im więcej specjalizacji się posiada tym lepiej. Kiedy jednak osoba jest wyspecjalizowana w jednej dziedzinie, ciężko jest zdobyć specjalizację z innej. Warto jest również łączyć specjalizację, które są blisko związane. Dla przykładu specjalizacja konstrukcyjno-budowlana oraz specjalność instalacyjna w zakresie sieci wentylacyjnych, doskonale się uzupełniają. Warto również pamiętać o tym, że aby zdobyć dodatkowe specjalizacje, trzeba poświęcić sporo czasu na dokształcenie się.
Najnowsze wpisy
Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…
Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…
53 465
98%
32