Blog

Minimalny współczynnik stateczności zdjęcie nr 2
20.12.2022

Adaptacja projektów typowych

W artykule znajdziesz:

Minimalny współczynnik stateczności zdjęcie nr 3
Adaptacja projektów typowych

Adaptacja projektów typowych do lokalnych warunków terenowych i istniejącej sieci uzbrojenia nie powoduje trudności, jednak koszty przeprowadzanych adaptacji przekraczają koszty ustalone w obowiązujących przepisach. Celowe byłoby urealnienie przepisów określających zakres i dopuszczalne koszty adaptacji projektów typowych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Natomiast zakres przeróbek projektów typowych jest bardzo szeroki, a ich koszt przekracza w poszczególnych przypadkach koszt opracowania projektu indywidualnego. Przeróbki dotyczą najczęściej zmian w zastosowanych materiałach i elementach prefabrykowanych oraz w mniejszym stopniu zmian w programie budynku. Świadczy to o braku koordynacji między decyzjami o zatwierdzeniu projektów typowych a decyzjami w zakresie produkcji materiałów i elementów budowlanych, jak i o niedostosowaniu stojących do dyspozycji projektów typowych do wymagań inwestorów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Znaczny udział opracowanych projektów typowych, które nie znalazły zastosowania w realizacji, świadczy o brakach w metodzie programowania działalności typizacyjnej. Stan ten powoduje zmniejszenie społecznych efektów w zakresie kosztu opracowania dokumentacji projektowej (uprawnienia budowlane).

W 1964 r. rozpoczął się nowy okres w zakresie działalności typizacyjnej w budownictwie mieszkaniowym. Przystąpiono do opracowania tzw. wojewódzkich zestawów projektów, które mają być zasadniczą podstawą prowadzonej działalności inwestycyjnej w latach 1966-1970. Wymaga to prowadzenia dalszych stałych badań nad efektami ekonomicznymi działalności typizacyjnej (program egzamin ustny).

W opracowaniu niniejszym  dokonano zebrania i usystematyzowania materiałów charakteryzujących specyfikę techniczno-ekonomiczną obu gałęzi produkcji społecznej, obsługujących proces budowlany, tj. budownictwa i przemysłu materiałów budowlanych. Znajomość tej problematyki niezbędna jest dla dwu grup prac typu bardziej specjalistycznego. Do jednej z nich należą pogłębione analizy techniczno-ekonomiczne poszczególnych elementów składowych działalności inwestycyjno-budowlanej, na drugą składają się ogólniejsze analizy, związane z oceną realności wykonania programu rzeczowego budownictwa mieszkaniowego, określone w planie perspektywicznym (opinie o programie).

Nakłady inwestycyjne

Relacje majątek praca produkcja w budownictwie i przemyśle materiałów budowlanych pozwalają na syntetyczną charakterystykę obu sektorów produkcji społecznej, obsługujących proces budowlany, na tle całej gospodarki w zasadzie uspołecznionej bez konieczności wchodzenia w bardziej szczegółowe wskaźniki techniczno-ekonomiczne z tego zakresu. Wyliczeń tych dokonano głównie w oparciu o wyniki Powszechnej Inwentaryzacji Środków Trwałych oraz niektóre opracowania autorskie, jak przede wszystkim monografia W. Lissowskiego (segregator aktów prawnych).

Podstawowe znaczenie posiada badanie dwóch grup relacji:

  1. określających proporcje majątek-praca,
  2. dotyczących wskaźników majątek-produkcja.

Każda z tych grup relacji jest ujmowana liczbowo przy pomocy dwóch odrębnych wskaźników. Z uwagi na to, że wartość majątku trwałego lub nakłady inwestycyjne są wielkościami brutto, tj. bez potrącenia amortyzacji, wartość produkcji ujmuje się również najczęściej jako wartość produkcji czystej łącznie z amortyzacją (czyli jako tzw. produkcję czystą brutto). Obok tak rozumianej wartości produkcji czystej używa się czasami również wartości produkcji globalnej, będącej wielkością nieporównywalną z pierwszą.

Dalsza uwaga metodologiczna dotyczy rodzaju cen, używanych dla wyceny wartości produkcji. Stosowane najczęściej ceny zbytu nie dają prawidłowego obrazu wielkości współczynników kapitałowych z uwagi na tzw. dwupoziomowość naszego systemu cen (polegającą na obciążaniu podatkiem obrotowym w zasadzie tylko przedmiotów spożycia). Dlatego w niektórych dokładniejszych przeliczeniach używa się teoretycznych cen jednolitych, tj. obciążonych równomiernie akumulacją finansową (promocja 3 w 1).

Istniejące obliczenia współczynników kapitałowych, jako relacji wielkości majątku trwałego do produkcji czystej (łącznie z amortyzacją), przeliczonej przy tym według cen jednolicie obciążonych akumulacją finansową, odnoszą się jedynie do przemysłu ogółem i jego poszczególnych gałęzi.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Minimalny współczynnik stateczności zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Minimalny współczynnik stateczności zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Minimalny współczynnik stateczności zdjęcie nr 8 Minimalny współczynnik stateczności zdjęcie nr 9 Minimalny współczynnik stateczności zdjęcie nr 10
Minimalny współczynnik stateczności zdjęcie nr 11
Minimalny współczynnik stateczności zdjęcie nr 12 Minimalny współczynnik stateczności zdjęcie nr 13 Minimalny współczynnik stateczności zdjęcie nr 14
Minimalny współczynnik stateczności zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Minimalny współczynnik stateczności zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Minimalny współczynnik stateczności zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami