Blog

Opylacz zdjęcie nr 10
30.05.2018

Jakie wyroby mogą być stosowane podczas robót budowlanych?

W artykule znajdziesz:

Jakie wyroby mogą być stosowane podczas robót budowlanych?

Opylacz zdjęcie nr 11
Jakie wyroby mogą być stosowane podczas robót budowlanych?

Wykonywanie robót budowlanych wymaga użycia wyrobów, które są zgodne z aktualnymi przepisami prawa (segregator aktów prawnych). Za wyrób budowlany uznaje się rzecz ruchomą, niezależnie od stopnia jej przetworzenia. Jest ona dopuszczona do obrotu, jako element pojedynczy lub element zestawu tworzącego integralną całość. Służy do umieszczenia jej w sposób trwały w obiekcie budowlanym. Stosowane wyroby budowlane to zarówno produkty chemiczne (mocno przetworzone), jak i materiały sypkie (nieznacznie przetworzone). Muszą być to produkty występujące w obrocie, czyli takie, które spełniają wszelkie obowiązujące normy. W tym celu niezbędne jest to, aby odpowiednie organy zaakceptowały ich dystrybucję oraz użytkowanie. Warto podkreślić, że wyroby budowlane to wyłącznie produkty, które bezpośrednio wpływają na stan obiektu.

 

Nie będą to więc elementy, które jedynie wspomagają proces budowy (np. narzędzia, folie, rusztowania). W przypadku użytkowania wyrobu budowlanego będącego częścią konkretnego zestawu istotnym jest, aby stosować wszystkie zalecane produkty (promocja 3 w 1). Tylko wtedy można osiągnąć całość, która będzie zaakceptowana przez organy nadzoru budowlanego. Nie można jednego elementu zestawu zastąpić zamiennym wyrobem budowlanym, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie całego systemu. Wyroby budowlane muszą zagwarantować to, że obiekt budowlany będzie spełniał wymagania określone w przepisach prawa.

Zgodnie z art.5 ust. 1 prawa budowlanego podczas projektowania i budowania obiektu należy zapewnić:

a) bezpieczeństwo konstrukcji,

b) bezpieczeństwo pożarowe,

c) bezpieczeństwo użytkowania,

d) odpowiednie warunki higieniczne i zdrowotne oraz ochronę środowiska,e) ochronę przed hałasem i drganiami, f) odpowiednią charakterystykę energetyczną budynku oraz racjonalizację użytkowania energii.

Legalne wyroby budowlane oznakowane są symbolem CE. Jest to potwierdzenie tego, że produkty są zgodne z wszelkimi normami krajowymi oraz europejskimi (uprawnienia budowlane). Innym często spotykanym oznakowaniem jest znak budowlany. Zdarzają się również inne oznakowania potwierdzające dopuszczenie wyrobu do wykonywania robót budowlanych, jednak w Polsce są one bardzo rzadko stosowane.

Najnowsze wpisy

12.07.2024
Opylacz zdjęcie nr 12
Jak zdobyć uprawnienia budowlane konserwatorskie?

Uprawnienia budowlane konserwatorskie mają fundamentalne znaczenie w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego. Ich posiadanie umożliwia nadzór oraz prowadzenie prac budowlanych przy…

12.07.2024
Opylacz zdjęcie nr 13
Czy warto zrobić kurs na uprawnienia budowlane?

Wielu przyszłych inżynierów i architektów zastanawia się, czy warto zainwestować czas i pieniądze w kurs przygotowujący do egzaminu na uprawnienia…

Opylacz zdjęcie nr 16 Opylacz zdjęcie nr 17 Opylacz zdjęcie nr 18
Opylacz zdjęcie nr 19
Opylacz zdjęcie nr 20 Opylacz zdjęcie nr 21 Opylacz zdjęcie nr 22
Opylacz zdjęcie nr 23

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Opylacz zdjęcie nr 24

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Opylacz zdjęcie nr 25

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
Opylacz zdjęcie nr 32 Opylacz zdjęcie nr 33 Opylacz zdjęcie nr 34
Opylacz zdjęcie nr 35
Opylacz zdjęcie nr 36 Opylacz zdjęcie nr 37 Opylacz zdjęcie nr 38
Opylacz zdjęcie nr 39

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Opylacz zdjęcie nr 40

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Opylacz zdjęcie nr 41

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami