Blog

11.10.2019

Jakie zadania ma Krajowa Komisja Kwalifikacyjna PIIB?

W artykule znajdziesz:

Jakie zadania ma Krajowa Komisja Kwalifikacyjna PIIB?

 

Jakie zadania ma Krajowa Komisja Kwalifikacyjna PIIB?

Jednym z organów Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa jest krajowa komisja kwalifikacyjna (program na komputer). Jej podstawową funkcją jest prowadzenie postępowań w sprawach związanych z nadawaniem uprawnień budowlanych oraz tytułu rzeczoznawcy budowlanego (program na telefon). Przynajmniej raz w roku komisja dokonuje analizy postępowań kwalifikacyjnych, które zostały przeprowadzone. Wydaje ona decyzje związane z nadawaniem tytułu rzeczoznawcy budowlanego i zajmuje się opracowywaniem pytań egzaminacyjnych na egzamin na uprawnienia budowlane (program egzamin ustny).

Co więcej, krajowa komisja kwalifikacyjna prowadzi postępowania odwoławcze, a także wydaje decyzje w drugiej instancji we wszystkich sprawach, które wymagają wyjaśnienia treści decyzji uprawnień budowlanych łącznie z decyzjami o nadaniu tych uprawnień przez poszczególne okręgowe komisje kwalifikacyjne (opinie o programie).

Komisja ma także kompetencje pozwalające na sporządzenie opinii w sprawach dotyczących odpowiedzialności zawodowej inżynierów budownictwa. Opinie te sporządzane są dla Krajowego Sądu Dyscyplinarnego. Krajowa komisja kwalifikacyjna jest zobowiązana do składania sprawozdań ze swojej działalności Krajowemu Zjazdowi Izby. Organ ten pełni kompleksowy nadzór nad działalnością wszystkich okręgowych komisji kwalifikacyjnych. Komisja może uchylać uchwały podejmowane przez okręgowe komisje kwalifikacyjne, jeśli pozostają one w sprzeczności z prawem bądź regulaminami i uchwałami wydanymi na podstawie prawa budowlanego (segregator aktów prawnych).

Decyzje w drugiej instancji


Decyzje w drugiej instancji, które krajowa komisja kwalifikacyjna podejmuje w sprawie uprawnień budowlanych, są ostateczne w toku postępowania prowadzonego w organach samorządu zawodowego (promocja 3  w 1). Istnieje możliwość złożenia skargi na te decyzje we właściwym sądzie administracyjnym – jest to 30 dni od momentu otrzymania decyzji. Jeśli chodzi o decyzje w sprawach nadawania oraz pozbawiania tytułu rzeczoznawcy budowlanego, to także są one ostateczne w toku postępowania prowadzonego w organach samorządu zawodowego, jednak dopiero po ponownym rozpatrzeniu ich przez komisję kwalifikacyjną

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami