Blog

Jak można zostać kierownikiem budowy? zdjęcie nr 2
13.02.2021

Warstwa izolacyjna

W artykule znajdziesz:

Warstwa izolacyjna

Jak można zostać kierownikiem budowy? zdjęcie nr 3
Warstwa izolacyjna

Pokrycie jest to warstwa izolacyjna, której zadaniem jest ochrona budowli przed wpływami atmosferycznymi oraz zebranie i odprowadzenie wody opadowej poza budowlę (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dach tworzą nachylone ukośnie płaszczyzny zwane połaciami. Nachylenie połaci nazywa się spadkiem dachu.

Zależnie od liczby połaci przekrywających budynek prostokątny, a więc i spadków rozróżnia się dachy: jednopołaciowe, dwu- połaciowe i czteropołaciowe. Układ połaci i nazwy pozostałych części dachu. Nie w każdym budynku występują one jednocześnie.
Budynek składa się z części głównej i przybudówki (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Budynek bez przybudówki przekryty byłby dachem składającym się z czterech połaci. Wzdłuż dłuższych boków połacie miałyby kształt trapezu, a wzdłuż krótszych - trójkąta. W budynku z przybudówką stykające się połacie dachowe mają kształty wieloboków.

Krawędzie poszczególnych połaci dachowych mają nazwy.
Spadek dachu wyraża się tangensem kąta nachylenia połaci w stosunku do poziomu, tj. stosunkiem wysokości h do jej szerokości w rzucie poziomym a, czyli wielkością kąta a lub w procentach. Nachylenie przy kącie a =45°, tzn. gdy ^ = 1, przyjmuje się 100% (uprawnienia budowlane).
Ze względu na nachylenie połaci dachowych rozróżnia się dachy: o małym nachyleniu, zwane płaskimi, spadziste i strome.
Dachy płaskie mają nachylenie połaci: 3-M2°, spadziste od 13° do ok. 40°, a strome ponad 40°.

Spadek dachu zależy od następujących czynników: rodzaju pokrycia, wykorzystania poddasza na cele użytkowe, warunków klimatycznych, a w niektórych miejscowościach od rodzaju architektury rejonu. Nachylenie płaszczyzn połaci dachowych zależnie od rodzaju pokrycia.
Nachylenie dachu budynku i wynikająca z tego jego forma wpływa nieraz decydująco na ogólny kształt bryły budynku, a rodzaj pokrycia na jego kolorystykę (program egzamin ustny).

Ustroje nośne nowoczesne

Kształty dachów zależnie od szerokości budynku, jego kształtu w rzucie poziomym i rodzaju pokrycia.
W budownictwie tradycyjnym dachy miały przeważnie duży spadek ze względu na nieszczelne pokrycie z dachówek lub gontów.
Dachy pokryte papą lub blachą mogą mieć małe nachylenie ze względu na szczelność tych pokryć (opinie o programie).

W razie zastosowania pokrycia z papy lub z blachy strop najwyższej kondygnacji można wykonać jako pochyły. W celu zabezpieczenia pomieszczeń pod nim przed oziębieniem w zimie lub przegrzaniem w lecie na stropie pod pokryciem układa się warstwę izolacji cieplnej. Strop taki nazywa się stropodachem ocieplonym lub nie wentylowanym.
Jeżeli na stropie ostatniej kondygnacji ułożonym w poziomie wykonuje się bardzo niskie poddasze, a dach opiera się na ścianach lub innej konstrukcji wsporczej z otworami do przewietrzania przestrzeni poddasza, to ustrój taki nazywa się stropodachem wentylowanym.
Ustrój nośny dachu składa się z następujących elementów: konstrukcji nośnej, usztywnień przeciwwiatrowych (tężników) i podkładu pod pokrycie (segregator aktów prawnych).

Ustroje nośne tradycyjne miały w większości konstrukcję nośną z drewna, a w niewielkich ilościach ze stali. Usztywnienia były wykonywane z takich samych materiałów jak konstrukcja nośna, natomiast podkład był drewniany.
Ustroje nośne nowoczesne wykonuje się z żelbetu, stali, stopów aluminiowych i w niewielkim zakresie z klejonych elementów drewnianych. Ze względu na zastosowane materiały i sposoby wykonania konstrukcje te znacznie różnią się od tradycyjnych.

Zależnie od zastosowanych materiałów rozróżnia się dachy: drewniane, żelbetowe, metalowe i wielomateriałowe.
Pokrycie dachowe powinno być wykonane z materiałów trwałych, lekkich, nie przepuszczających wody i ognioodpornych (promocja 3 w 1).

Pokrycia wykonuje się obecnie z: papy, dachówek, płyt azbestowo- -cementowych i niekiedy z blachy. Stosuje się również pokrycia z tworzyw sztucznych w postaci płyt falistych.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Jak można zostać kierownikiem budowy? zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Jak można zostać kierownikiem budowy? zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Jak można zostać kierownikiem budowy? zdjęcie nr 8 Jak można zostać kierownikiem budowy? zdjęcie nr 9 Jak można zostać kierownikiem budowy? zdjęcie nr 10
Jak można zostać kierownikiem budowy? zdjęcie nr 11
Jak można zostać kierownikiem budowy? zdjęcie nr 12 Jak można zostać kierownikiem budowy? zdjęcie nr 13 Jak można zostać kierownikiem budowy? zdjęcie nr 14
Jak można zostać kierownikiem budowy? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Jak można zostać kierownikiem budowy? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Jak można zostać kierownikiem budowy? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami