Blog

Czas podsuszania wyrobu zdjęcie nr 2
30.05.2018

Jakie zalety mają pale prefabrykowane?

W artykule znajdziesz:

Jakie zalety mają pale prefabrykowane?


Jakie zalety mają pale prefabrykowane?

 

Pale prefabrykowane wykorzystywane są do wykonywania fundamentów pośrednich zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym czy specjalistycznym. Najczęściej stosowane są pale pełne, których wymiar poprzeczny wynosi od 25×25 do 40x40cm, a długość maksymalna to 18m. Nieco rzadziej wykorzystywane są pale mające postać rur z dnem otwartym lub zamkniętym. Jedną z najważniejszych zalet prefabrykowanych pali jest szybkość ich wykonania. Przy zastosowaniu zaledwie jednej palownicy można w ciągu dnia wykonać konstrukcję, której łączna długość pali będzie wynosić aż 200-350m. Ponadto można dzięki nim tworzyć fundamenty na znaczną głębokość, która przy zastosowaniu pali łączonych może wynosić maksymalnie 40m.


Niewątpliwym atutem pali prefabrykowanych wykorzystywanych do tworzenia fundamentów pośrednich jest łatwość dopasowania ich aktualnej długości do lokalnych warunków gruntowych, cechujących się np. miejscowymi przegłębieniami czy soczewkami słabego gruntu. Bardzo ważne jest to, że do konstruowania prefabrykowanych pali stosowane jest beton wysokiej klasy (C40/50). Jest to gwarancją doskonałej sprężystości pala, wysokiej skuteczności wbijania oraz odporności na zarysowania i trwałości. Istnieje też możliwość wykonania pali pod dużym kątem, co jest szczególnie ważne w przypadku dużych nierówności terenu.
Wykonując fundamenty z pali wbijanych można mieć pewność, że prace będą przebiegać prawidłowo, ponieważ istnieje możliwość bieżącej kontroli, obejmującej lokalną weryfikację zagłębienia w grunt i pomiar pędu. Kontrolę ułatwiają również wzory dynamiczne i badania dynamiczne. Możliwe jest także przeprowadzenie wstępnych badań nośności, co pozwala skutecznie zoptymalizować długość i liczbę pali z zastosowaniem otrzymanych wyników badań dynamicznych, próbnych obciążeń statycznych oraz badań z wzorów dynamicznych. Dzięki stosowanemu obecnie płaskiemu obustronnemu zakończeniu pala, wyposażonemu w symetryczne zbrojenie, możliwa jest dowolność w ustawianiu pala pod kafarem i w manewrowaniu. Stosowanie pali jest niezależne od warunków pogodowych i nie wymaga wydobywania ziemi.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Czas podsuszania wyrobu zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Czas podsuszania wyrobu zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Czas podsuszania wyrobu zdjęcie nr 7 Czas podsuszania wyrobu zdjęcie nr 8 Czas podsuszania wyrobu zdjęcie nr 9
Czas podsuszania wyrobu zdjęcie nr 10
Czas podsuszania wyrobu zdjęcie nr 11 Czas podsuszania wyrobu zdjęcie nr 12 Czas podsuszania wyrobu zdjęcie nr 13
Czas podsuszania wyrobu zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Czas podsuszania wyrobu zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Czas podsuszania wyrobu zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami