Blog

12.10.2022

Jakość budowli

W artykule znajdziesz:

Jakość budowli

Niedostateczna znajomość właściwości materiałów budowlanych prowadzi do stosowania nieodpowiednich materiałów, co powoduje, iż gotowy mur i pomieszczenia oddane użytkownikowi mają inne temperatury i wilgotności niż przewidywano. Sprzyja to powstawaniu w murach nieprzewidywanych procesów fizykochemicznych, uzewnętrzniających się w powstawaniu plam i wykwitów,, szpecących nowy budynek, bądź nawet złuszczeń prowadzących do uszkodzeń (program uprawnienia budowlane na komputer).

Jakość budowli zależy również w dużym stopniu od staranności jej wykonania. Przede wszystkim zwrócić należy uwagę na staranne wykonanie izolacji przeciwwilgociowej. Wszelkie niedokładności spowodują lub sprzyjać będą zawilgoceniu murów, co jak już powiedziano, prowadzi do zwiększonych ruchów wilgoci i powstawania na powierzchniach odparowywania wody, plam i wykwitów. I w tym wypadku czułymi miejscami są wszelkiego rodzaju gzymsy, balkony, rynny oraz instalacje wewnętrzne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W trakcie budowy należy zwracać pilną uwagę na jakość dostarczanych materiałów. Na większość z nich są opracowane normy budowlane. W zasadzie każdą partię materiałów budowlanych powinno się sprawdzić czy odpowiada normom. W wypadku wątpliwości co do przydatności otrzymanych materiałów, należy pobrać, w sposób przewidziany normami, próbę i skierować do zbadania do odpowiednich instytutów lub zakładów wyższych uczelni (uprawnienia budowlane).

Najnowsze zdobycze w dziedzinie materiałów budowlanych nie usunęły w cień drewna, które już od zamierzchłych czasów stanowi dla człowieka podstawowy surowiec. Właściwości techniczne, a więc zła przewodność cieplna, duża na ogół twardość i sprężystość oraz duża wytrzymałość na zginanie i rozciąganie sprawiają, że drewno zalicza się do wysoko cenionych materiałów (program egzamin ustny).

Konserwacja drewna

Lata intensywnej odbudowy w krajach zniszczonych wojną wskazują na wzrost stosowania drewna w konstrukcjach hal przemysłowych w zakładach chemicznych z uwagi na odporność drewna na działanie kwasów, w budownictwie baraków, magazynów itp. Poza budownictwem duże zużycie drewna daje się zaobserwować w górnictwie i przemyśle, poważne ilości zużytkowują koleje żelazno na podkłady (opinie o programie). Wspomnieć należy również o budowie linii telekomunikacyjnych, przemyśle drzewnym, produkcji wagonów kolejowych itp.

Olbrzymie zapotrzebowanie na drewno wpłynęło poważnie na zmniejszenie się powierzchni lasów na całym świecie. Szczególnie więc w krajach, które posiadają ich niewiele, zwraca się baczną uwagę na racjonalne użytkowanie lasów i właściwe prowadzenie bieżących zalesień. Bardzo ważnym czynnikiem jest oszczędna gospodarka drewnem, a więc odpowiednie składowanie surowca, konserwacja mająca na celu przedłużenie jego trwałości i właściwe wbudowanie według wskazań obowiązujących przepisów i instrukcji budowlanych. Drewno budowlane powinno mieć określoną wilgotność, a po wbudowaniu należy go zabezpieczyć przed zawilgoceniem (segregator aktów prawnych).

Konserwacja drewna (składowanie, nasycanie) konieczna jest do zabezpieczenia go przed szkodliwą działalnością owadów i grzybów. Przed omówieniem szkodników drewna należy w kilku słowach zapoznać się z budową drzewa organizmu żywego i drewna (materiału martwego). Masa drzewna zbudowana jest z komórek, które stanowią składową część różnych rodzajów tkanek takich, jak np. przewodzących, wzmacniających, zapasonośnych i innych. Budowa tkanek i ich układ charakterystyczne są dla poszczególnych gatunków drzew. Rozpatrując budowę masy drzewnej z chemicznego punktu widzenia, znajdujemy w niej błonnik (celulozę), z którego zbudowane są komórki drzewne, drzewnik (ligninę), którym wypełnione są i usztywnione błony komórkowe, a dalej hemicelulozy, żywice, garbniki, tłuszcze, cukry i inne (promocja 3 w 1). Obecność błonnika i drzewnika wpływa na wytrzymałość drewna. I tak np. wytrzymałość na ściskanie wzrasta ze zwiększeniem się ilości drzewnika, natomiast wytrzymałość na rozciąganie zależy od wzrostu zawartości błonnika. Masa drzewna podlega atakom ze strony grzybów i owadów, błędnie nieraz nazywanych robakami.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami