Blog

09.11.2021

Jakość izolacji

W artykule znajdziesz:

Jakość izolacji

Jakość izolacji

Jakość izolacji w dużym stopniu zależy od sposobu rozwiązania jej pod względem konstrukcyjnym, jakości wykonania robót budowlanych oraz robót bezpośrednio związanych z robotami izolacyjnymi (program uprawnienia budowlane na komputer).
Projektowanie konstrukcji w oderwaniu od wymogów izolacyjnych i kierowanie się wyłącznie względami konstrukcyjno-statycznymi, a w szczególności ekonomią samej konstrukcji, nie powinno mieć miejsca, gdyż może doprowadzić do rozwiązań, które będą nieodpowiednie dla właściwego wykonania izolacji.

W tych warunkach wykonywane izolacje mogą być tak skomplikowane i kosztowne, że zamiast spodziewanych korzyści uzyskuje się rozwiązania droższe oraz mniej pewne pod względem skuteczności działania.
Izolowana część obiektu powinna mieć jak najprostsze kształty geometryczne. Powierzchnie przeznaczone do izolacji powinny być możliwie płaskie lub pochyłe, lecz w żadnym razie nadwieszone (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Krawędzie wypukłe, wklęsłe i naroża powinny być zaokrąglone. Szczególnie należy zwracać uwagę na to, aby powierzchnie, po których ma spływać woda, miały odpowiednie nachylenie.
Rysy w konstrukcji zagrażają trwałości izolacji.

Dlatego w budowli należy zastosować szczeliny dylatacyjne wszędzie tam, gdzie można się spodziewać rys na skutek skurczu, wpływu wahań temperatury, nierównomiernego osiadania gruntu, drgań itp. Tego rodzaju szczeliny można podzielić na szczeliny budowlane, skurczowe i ruchowe. Mają one różne zadania i dlatego powinny być w różny sposób rozwiązane (uprawnienia budowlane). Szczeliny robocze na stykach roboczych tworzą się, jeśli nanoszenie betonu nie może odbywać się w sposób ciągły i muszą być przewidziane przerwy w betonowaniu. Części jednak konstrukcji pomiędzy wyraźnymi szczelinami należy starać się betonować bez przerw roboczych, jako monolityczne, bowiem styki robocze mogą być nieszczelne.
Wykonywanie izolacji szczelin dylatacyjnych nastręcza poważne trudności i z tych względów należy ich w miarę możności unikać (program egzamin ustny).

Szczeliny dylatacyjne

Należy w każdym przypadku rozważyć, czy zamiast stosowania szczeliny dylatacyjnej nie byłoby bardziej celowe obliczenie statyczne konstrukcji na wpływy termiczne i skurczu oraz wprowadzenie dodatkowego zbrojenia. Takie właśnie rozwiązanie, biorąc pod uwagę całokształt pracy budowli, może być bardziej celowe i zapewnić lepsze i pewniejsze warunki eksploatacyjne obiektu (opinie o programie).
Szczeliny dylatacyjne zapewniają przylegającym do siebie konstrukcjom możliwość wzajemnych ruchów pionowych lub poziomych, albo też jednych i drugich jednocześnie.

Ponieważ różne rodzaje szczelin dylatacyjnych wymagają różnego rodzaju rozwiązań izolacji, mają zatem istotny wpływ na ukształtowanie izolacji i dlatego zostaną omówione właśnie pod tym kątem widzenia.
Szczeliny tego rodzaju pomiędzy istniejącą częścią konstrukcji i konstrukcją nową stosuje się, jeżeli nie ma możliwości stworzenia między nimi mocnego połączenia (segregator aktów prawnych). Stosuje się je w celu oddzielenia budowli lub ich części, w szczególności spoczywających na niejednolitym gruncie. Należy je również stosować wówczas, gdy ze względu na przeznaczenie budowli występują znaczne różnice naprężeń na grunt, np. pomiędzy przyczółkiem i jego skrzydłami lub pomiędzy kominem i stojącym obok niego budynkiem.
Grubość szczeliny budowlanej jest przeważnie niewielka i stała, chociaż nie są wykluczone pewne zmiany wskutek ruchów termicznych.

W celu utworzenia szczeliny dylatacyjnej wystarczy za pomocą wkładki z papy lub powłoki bitumicznej oddzielić części konstrukcji budowlanych. Izolacja budowli w obrębie tego rodzaju szczelin podlega naprężeniom ścinającym, sprawiającym najpoważniejsze kłopoty przy rozwiązaniach konstrukcyjnych.
Przy projektowaniu izolacji w obrębie szczelin należy wziąć pod uwagę możliwość wykonania tej izolacji (promocja 3 w 1).

Jeżeli obie zdylatowane części budowli wymagają izolacji, należy przede wszystkim dążyć do posadowienia ich na tym samym poziomie, wtedy bowiem rozwiązanie izolacji będzie najłatwiejsze i najprostsze.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami