Blog

19.07.2022

Jakość kamienia

W artykule znajdziesz:

Jakość kamienia

Posiada on skałę drobno- i średnio-ziarnistą koloru ciemnoszarego, o budowie zbitej, określoną jako porfiryt (amfibolowy), stanowiący również wyborowy materiał drogowy, zwłaszcza do wyrobu grysów szlachetnych. Do 1939 roku był słabo wyposażony i eksploatowany na niewielką skalę, mając połączenie ze st. kol. tylko kolejką wąskotorową (program uprawnienia budowlane na komputer). Ze względu na dobrą jakość kamienia silnie rozbudowany w latach 1939-1941 i zaopatrzony w elektrownię i bocznicę normalno-torową. Materiał nadaje się do wyrobu kostki i grysów szlachetnych. Wydajność przy obecnym stanie wyposażenia mogłaby przypuszczalnie dojść do 200.000 ton rocznie.

Na południe od linii kolejowej w bezpośrednim jej sąsiedztwie znajdują się. ostatnie dwa kamieniołomy klesowskie, połączone wspólną bocznicą normalnotorową ze st. kolejową. Kamieniołom pierwszy eksploatuje pokłady porfiru granitowego i porfirytu barwy różowej o dużej wytrzymałości, bez zanieczyszczeń, jednak dość silnie spękanych. Posiada szereg urządzeń mechanicznych: własną siłownię, wyciągi elektryczne, łamacze i sortowniki do tłucznia itd. Kamień nadaje się również do wyrobu grysów szlachetnych, które jednak dotychczas były tylko uzyskiwane i odsiewane z produkcji normalnego tłucznia w ograniczonych ilościach, a używane do robót betonowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Ogólna wydajność kamieniołomu wynosi około 150.000 ton rocznie i mogłaby przy pewnym powiększeniu wyposażenia wzrosnąć do 250.000 ton rocznie. Ilość uzyskiwanego materiału kostkowego (półkostki średniej) wynosi ok. 7%.

Wreszcie kamieniołom drugi, posiadający podobne urządzenia jak poprzedni, wydobywał rocznie około 120.000 ton gran tu różowego drobno-ziarnistego. przerabiał go na materiał drogowy, przy czym ilość wyrabianej półkostki nie przekraczała 5%. Rozszerzenie produkcji mogłoby nastąpić tylko w niewielkim rozmiarze z powodu dość znacznego zanieczyszczenia skały materiałem, nienadającym się na materiał drogowy (uprawnienia budowlane).

Bloki kamienne

Z powyższego powodu uruchomiono drugi kam enio’om w miejscowości Wyry około 5 km. na południe od Klesowa. Materiałem jest drobnoziarnisty dioryt bjotytowo-amfibolowv (hornblendowy), stanowiący wyborowy materiał drogowy, nadający się prawdopodobnie do wyrobu kostki nieregularnej (pół- bruczku). Wobec tego, że kamiemołom ten był dopiero w okresie rozwoju trudno ustalić w tej chwili jego wydajność. W okresie z przed wojny kamieniołom korzystał z wąskotorowej łącznicy należącej co obszaru Kamienne, który rozpoczął budowę bocznicy normalnotorowe;: bocznica ta została wykończona (program egzamin ustny).

Bezpośrednio z tym kamieniołomem sąsiaduje drugi kamieniołom ..Wyiy" założony również w złożu tego samegob otytowo-amfibolowego. Z kamieniołomów starszych na terenie należy wymienić ,,Osmalin“ z pokładami granitu rego koloru brązowawo-różowego, dającego ładne duże ż.i celów budowlanych. Produkcja jego dotychczas była rlka: bez urządzeń mechanicznych (opinie o programie). Na pozostałej części wykonane były przez szereg poszukiwaczy liczne od- eksploatowane systemem chałupniczym, korzystające kolejek i z przewozu kołowego, a przy blokach kamiennych z sanny zimą. Po rozwi- na tym terenie racjonalnej gospodarki eksploatacja prawdopodobnie w niedługim czasie nabierze charakteru Emvslowego, gdyż bogactwo naturalne doskonałych gatunku kamienia jest bardzo znaczne (segregator aktów prawnych).

Przy obecnym końcowym :;e bocznicy w t. zw. Osiedlu pobudowane zostało już złożone z ok. 100 domków. projektowano odowanie dużej siłowni o mocy 2.000 KM. Rozmieszczenie tych odkrywek na terenie majątku oraz dalej jeszcze na południe w okolicy Czabla i Berduchy pafcazane jest na załączonej mapie zagłębia wołyńskiego. Na wschód ok. 6 km. od Klesowa przy linii kolejowej od :v w miejscowości Zawiercie jest położony niewielki, urządzony wyłącznie na wyrób grysów szlachetnych budowy dróg. Skała wydobywana przedstawia mikrogranit (Klesowit) koloru różowego (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami