Blog
Jakość połączenia okładzin
W artykule znajdziesz:
W USA proces produkcyjny elementów systemu Dylite z rdzeniem spienionym między okładzinami przebiega następująco. Okładziny z powłoką kleju w stanie suchym oraz obramowanie układa się w prasie, w pustej przestrzeni umieszcza się granulki polistyrenu i za pomocą rurek perforowanych wprowadza parę wodną o temperaturze ok. 100 °C (program uprawnienia budowlane na komputer). Pod wpływem doprowadzonego ciepła następuje stapianie granulek w jednorodną masę oraz aktywowanie warstewki kleju, powodujące trwałe połączenie okładzin z rdzeniem i obramowaniem.
W Polsce spienianie polistyrenu między okładzinami stosuje się dotychczas tylko w produkcji jednostek pływających (metoda ta została opracowana przez Katedrę Technologii Okrętów Politechniki Gdańskiej). Ciepło przenika do rdzenia przez okładziny (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Temperatura pary grzewczej nic przekracza 104 °C. Kontrola jakości elementów. Kontrola jakości wykonania elementów polega na sprawdzeniu zwłaszcza przygotowania powierzchni okładzin i rdzenia oraz należytej przyczepności między warstwami połączonymi za pomocą kleju lub sposobem mechanicznym.
Szczególnie starannie sprawdza się jakość przygotowania powierzchni okładzin metalowych przez polanie ich wodą; woda powinna równomiernie zwilżać powierzchnię nie tworząc kropli (uprawnienia budowlane). Podczas klejenia kontroluje się 3 podstawowe parametry: temperaturę, docisk i czas nagrzewu; na przykład w USA prasy o dużym nacisku są zaopatrzone w przyrządy rejestrujące temperaturę w dwudziestu kilku punktach twardniejącej warstwy kleju. Jakość połączenia okładzin z rdzeniem w gotowych elementach jest sprawdzana przy zastosowaniu różnych metod. W Kanadzie stosuje się przyrząd, składający się z kilku połączonych ze sobą końcówek (wywołujących dźwięki), mikrofonu i wzmacniacza. W miejscach niedoklejonych uderzenia końcówek wywołują dźwięk głuchy (program egzamin ustny).
Elementy warstwowe
Szeroko rozpowszechnione są przyrządy próżniowe, składające się z czaszy z prześwitującego tworzywa sztucznego oraz z czujnika zegarowego. Niedoklejenie lub nawet miejsca słabo sklejone wykrywa się na podstawie różnic wskazań czujnika przy jednakowym podciśnieniu w różnych punktach powierzchni badanego elementu. Przyrządów próżniowych nie można stosować przy badaniach elementów o sztywnych okładzinach (np. z płyt azbestowo-cementowych) (opinie o programie).
Inna grupa przyrządów defektoskopowych oparta jest na wykorzystaniu przebiegu zjawiska przenikania fal ultradźwiękowych przez szczelne połączenie okładzin z rdzeniem oraz przez miejsca niedoklejone. W pierwszym przypadku przenikaniu fal ultradźwięków towarzyszą dla każdej struktury płyty określone parametry częściowego pochłaniania i wypromieniowania fal dźwiękowych. W przypadku natomiast napotkania przez przenikającą falę nawet bardzo cienkiej warstewki powietrza między połączonymi materiałami następuje odbicie fali. Dokładność działania aparatów ultradźwiękowych jest szczególnie duża, np. we Francji metodą ultradźwięków wykrywa się niedoklejenia o powierzchni poniżej 2 cm2 (segregator aktów prawnych).
Elementy warstwowe z rdzeniem komórkowym są w USA sprawdzane wg metody opartej o rezonans drgań ultradźwiękowych [208], Element układa się na głośniku o częstotliwości drgań w granicach 16-^50000 Hz i posypują mączką mineralną. Przy określonych częstotliwościach następuje rezonans badanej okładziny. Amplituda drgań jest największa w miejscach niedoklejeń, natomiast na pozostałej powierzchni wychylenia są równe zeru; ziarenka mączki układają się tworząc wzór połączenia, a odchylenia od tego wzoru występują w miejscach wadliwego połączenia.
Inna metoda kontroli sklejania okładzin z rdzeniem wykorzystuje gradient temperatury przy jednakowym podgrzewaniu badanego elementu (promocja 3 w 1). W miejscu niedoklejenia temperatura okładziny jest niższa niż na pozostałej powierzchni. Rozkład temperatury jest uwidoczniony za pomocą farb termoczułych lub substancji świecących, wykazujących zmianę barwy lub intensywności świecenia zależnie od temperatury.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32