Blog

15.04.2020

Jakość projektowa

W artykule znajdziesz:

Jakość projektowa

Jakość projektowa

Jakość projektowa - jakość typu (wyrobu), poziom jego rozwiązania konstrukcyjnego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jakość transmisji, jakość procesu telekomunikacyjnego - umowna wielkość służąca do charakteryzowania łańcucha telekomunikacyjnego, drogi sygnału lub jakiejkolwiek jej części pod względem zdolności do wiernego przekazywania wiadomości (np. zrozumiałość - w telefonii, współczynnik skażenia znaków - w telegrafii).
Jakubka - linka z grubymi węzłami umieszczonymi w równych odstępach do wspinania się z łodzi na wytyk.
Jałownik - budynek przeznaczony dla młodego bydła, przystosowany do grupowego wychowu w systemie wolnowybiegowym lub wolnostanowiskowym.
Jama potencjału, dół potencjału - ograniczony obszar, w którym energia potencjalna cząstki przyjmuje wartości mniejsze niż na zewnątrz tego obszaru.
Jama skurczowa, jama usadowa - pustka w materiale odlewu, zwykle kształtu stożkowatego lub wrzecionowatego, o powierzchni szorstkiej, grubokrysta licznej.
Japonka - ręczny dwukołowy wózek z przechylną skrzynią do przewożenia zaprawy i sypkich materiałów budowlanych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jard, yd - podstawowa jednostka długości w angielskim (do 1971) i amerykańskim (USA) układzie jednostek miar; pierwotnie j. angielski (Imp yd) i j. amerykański (US yd) różniły się nieznacznie; obecnie przyjmuje się 1 j. angielski = 1 j. amerykański =1 yd = 3 ft (stopy) = 36 in (cali) = 0,9144 m.
Jaryzacja, jarowizacja, wernalizacja - procesy biochemiczne zachodzące pod działaniem temperatury od - 10″ C do nieco powyżej 0° C u wielu roślin ozimych, dwu- i wieloletnich, wpływające na ich zakwitanie; j. sztuczną osiąga się poddając namoczone nasiona działaniu niższych temperatur.
Jarzeniówka1, lampa jarzeniowa* - lampa (elektronowa) gazowana o wyładowaniu jarzeniowym (uprawnienia budowlane).
Jarzeniówka2 - w telegrafii kopiowej - dwuelek- trodowa lampa jonowa o strumieniu świetlnym promieniowanym z małej powierzchni o wielkiej luminancji.
Jarzeniówka stabilizacyjna*, stabiliwolt - jarzeniówka1, w której niezależność spadku napięcia w lampie w zakresie wyładowania jarzeniowego normalnego od prądu płynącego przez lampę jest wykorzystywana do celów stabilizacji napięcia.
Jarzmo 1 - rodzaj kadłuba maszynowego w postaci kabłąka lub zamkniętej ramy o dwóch stojakach.
Jarzmo 2 - element mechanizmu jarzmowego w postaci pręta (prostego lub łukowego) z wyciętą w nim prowadnicą, w której porusza się kamień ślizgowy (program egzamin ustny).
Jarzmo 5 - nieuzwojony element z materiału ferromagnetycznego, przeznaczony do łączenia rdzeni elektromagnesu, transformatora lub biegunów maszyny elektrycznej.

Jarzmo bomu ładunkowego

Jarzmo bomu ładunkowego - obręcz dwuczęściowa do doraźnego zamocowania bomu w pozycji spoczynkowej.
Jarzmo deskowania słupa - poziomy element deskowania słupa żelbetowego stanowiący jego usztywnienie na obwodzie, przenoszący siły rozporu i utrzymujący boki tego deskowania w niezmiennym położeniu.
Jarzmo masztu - wzmocnienie , przeważnie w kształcie pierścienia, w miejscu przechodzenia masztu przez pokład (opinie o programie).
Jarzmo przekładni obiegowej - element przekładni obiegowej, w którym są ułożyskowane koła obiegowe (satelity).
Jarzmo resoru - część w postaci pręta stalowego, wygiętego w kształcie litery U, stosowana do mocowania resoru na siodle resoru i zabezpieczająca pióra przed rozsuwaniem się na boki.
Jarzmo steru {jachtu) - zawieszona na pawęży jachtu część konstrukcyjna steru, w której porusza się płetwa sterowa.
Jaskółczy ogon - rodzaj połączenia (spoczynkowego lub ruchowego) stosowany w różnych konstrukcjach, charakteryzujący się tym, że jeden z elementów łączonych ma czop w kształcie trapezu (w przekroju poprzecznym) o większej podstawie na zewnątrz, drugi element zaś - odpowiadające mu kształtem gniazdo.
Jaskrawość - psychofizjologiczne wrażenie wzrokowe, jakie wywiera luminancja danej powierzchni świecącej.
Jasło - dwustronne, przenośne koryto z drabinami, służące do karmienia owiec; niekiedy stosowane równocześnie jako przegroda oddzielająca poszczególne grupy owiec.
Jasna obwódka  - wada materiału odlewu z żeliwa ciągłego, którego przełom po wyżarzeniu ma na skraju grubą jasną obwódkę o strukturze perlitycznej, co powoduje pogorszenie własności mechanicznych odlewu (segregator aktów prawnych).
Jasność (obiektu astronomicznego) - natężenie o- świetlenia płaszczyzny prostopadłej do kierunku promieniowania danego obiektu astronomicznego; j. wyrażana jest w logarytmicznej skali wielkości gwiazdowych.
Jasność absolutna - jasność, jaką miałby obiekt obserwowany z odległości 10 parseków w pustej przestrzeni.
Jasność bolometryczna - jasność, mierzona poza atmosferą ziemską, wywołana całkowitym promieniowaniem danego obiektu.
Jasność obiektywu - wielkość określona stosunkiem natężenia oświetlenia obrazu powierzchni wytworzonego przez obiektyw do tej powierzchni jest wprost proporcjonalna do kwadratu otworu względnego (i dlatego często wyraża się ją kwadratem otworu względnego) (promocja 3 w 1).
Jasność obserwowana, blask gwiazdy - jasność wywołana promieniowaniem docierającym od danego obiektu astronomicznego do oka obserwatora lub do przyrządu pomiarowego.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami