Blog
Jamy kruszywa
W artykule znajdziesz:
W związku z przytoczonymi uwagami dobór urabialności powinien być przeprowadzony zgodnie z wymaganiami normy, zależnie od rodzaju konstrukcji, granicznej średnicy maksymalnych ziarn oraz sposobu zagęszczania, przy zachowaniu warunku, aby ilość cementu i ziarn kruszywa poniżej 0,125 mm nie była mniejsza od podanej tam wartości (program uprawnienia budowlane na komputer).
Porowatość mieszanki betonowej zależy przede wszystkim od porowatości zaprawy wypełniającej jamy kruszywa. W związku z tym określa się największą dopuszczalną porowatość mieszanki zależnie od ilości zaprawy. W porównaniu z mieszanką betonową beton, zwany również betonem stwardniałym, spełnia funkcję, do której został zaprojektowany. Beton jest materiałem zdolnym przenosić obciążenia (działające siły, parcie wody), a ponadto odznacza się trwałością w warunkach atmosferycznych i w niektórych agresywnych środowiskach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wytrzymałość betonu na ściskanie jest wskaźnikiem, który określa również inne jego właściwości. Ogólnie można stwierdzić, że betony o większej wytrzymałości na ściskanie są sztywniejsze (wyższy współczynnik sprężystości), bardziej wodoszczelne, odporne na wpływy atmosferyczne i inne szkodliwe oddziaływania środowiska. Jednocześnie betony o większej wytrzymałości na ściskanie wykazują większy skurcz i niższą procentową wydłużalność graniczną, czyli są bardziej narażone na zarysowania; mają większą kruchość, czyli niższy stosunek wytrzymałości na rozciąganie do wytrzymałości na ściskanie (uprawnienia budowlane).
Właściwości betonu stale zmieniają się w czasie, zależnie od otaczającego środowiska. W środowisku umiarkowanie wilgotnym, w normalnych temperaturach i bez działania korozyjnego stwierdza się przyrost wytrzymałości betonu nawet po kilkudziesięciu latach, który z upływem czasu jest coraz wolniejszy. Takie zjawisko w grupie konstrukcyjnych materiałów budowlanych występuje tylko w betonie. Beton zwykły ma gęstość pozorną nie mniejszą od 1,8 kg/dm3 i jest wykonany przy użyciu zaczynu cementowego i kruszywa kamiennego o uziarnieniu, w którym największe ziarna mają wymiar ponad 5 mm (program egzamin ustny).
Wytrzymałość gwarantowana
Podstawowym wskaźnikiem charakteryzującym beton zwykły jest klasa betonu (np. B 150), która jest symbolem liczbowym określającym jakość betonu i odpowiadającym wytrzymałości gwarantowanej betonu RbG, np. RbG = = 15 MPa (150 kG/cm2). Wytrzymałość gwarantowana betonu RbG jest wytrzymałością na ściskanie, którą zapewnia producent betonu z prawdopodobieństwem 95%, przy założeniu rozkładu normalnego dla wyników badań wytrzymałości betonu na ściskanie (opinie o programie).
Wytrzymałość średnia betonu R jest wytrzymałością na ściskanie niezbędną do uzyskania betonu o odpowiedniej wytrzymałości gwarantowanej dla danych warunków wykonania mieszanki betonowej i kontroli wytrzymałości betonu (warunki przemysłowe i przeciętne). Wytrzymałość umowna R jest wytrzymałością na ściskanie określoną dla próbek sześciennych o boku 15 cm po 28 dniach twardnienia w temperaturze 18°C ± 2°C. Zależności między wymienionymi wytrzymałościami i klasą betonu zależą od warunków wykonania i przyjętych procesów technologicznych dotyczących formowania i dojrzewania betonu (segregator aktów prawnych).
Wytrzymałość gwarantowana na ściskanie powinna być osiągnięta przez beton, zanim konstrukcja przyjmie pełne obciążenie. Jeżeli dokumentacja techniczna nie określa czasu, w którym beton powinien uzyskać tę wytrzymałość, to czas ten należy przyjmować nie krótszy niż 28 dni twardnienia i nie dłuższy niż 6 miesięcy.
Wytrzymałość średnia na ściskanie R zależy od czynników techniczno-technologicznych, w jakich wykonuje się beton (warunki wykonania betonu). Wytrzymałość tę określa się w sposób podany poniżej. Przemysłowe warunki wykonania mieszanki betonowej są wówczas, gdy wszystkie składniki mieszanki betonowej są dozowane ciężarowo, przy stałym nadzorze nad jej wykonaniem. Liczba próbek betonu do kontroli wytrzymałości umownej na ściskanie dla każdej partii betonu jest nie mniejsza niż 30 sztuk (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32