Blog

Składowa równoleżnikowa zdjęcie nr 2
23.07.2020

Sposób użytkowania budynku

W artykule znajdziesz:

Sposób użytkowania budynku

Składowa równoleżnikowa zdjęcie nr 3
Sposób użytkowania budynku

Sposób użytkowania budynku, czyli tzw. klimat wewnętrzny, wpływa na wilgotność materiałów w przegrodach wskutek wytwarzania się warunków sprzyjających lub utrudniających wysychanie oraz powodujących skraplanie się pary wodnej przenikającej poprzez przegrody z wewnątrz pomieszczeń na zewnątrz (program uprawnienia budowlane na komputer).

Skutkiem tego w budynkach posiadających pomieszczenia o dużej wilgotności względnej powietrza, na przykład: w halach fabrycznych o mokrej technologii, w budynkach inwentarskich na wsi itp., przegrody wykazują większe zawilgocenie niż w budynkach mieszkalnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Poza tym różne przegrody w tym samym budynku wykazują inne zawilgocenie, np. ściany wewnętrzne są bardziej suche niż ściany zewnętrzne, a stropodachy są prawie zawsze bardziej zawilgocone niż pozostałe elementy budynku. Szczególnie stropodachy niewentylowane łatwo ulegają zawilgoceniu i fakt ten należy uwzględnić przy projektowaniu ocieplenia.
Duże praktyczne znaczenie ma również szybkość wysychania przegród (uprawnienia budowlane).

Np. z obserwacji wynika, że ściany z niektórych materiałów wysychają bardzo wolno, wobec czego w budynkach nowo wznoszonych trzeba się liczyć ze zwiększonymi stratami ciepła przez okres kilku lat (program egzamin ustny).
Wysychanie przegród zależy od warunków zewnętrznych, takich jak temperatura i wilgotność względna powietrza oraz od rodzaju i struktury użytego materiału. W betonach z lekkich kruszyw pory między ziarnami kruszywa przyspieszają wysychanie, gdyż ułatwiają przemieszczanie wilgoci z wewnętrznych warstw ku powierzchni.

Dlatego betony jamiste z małą zawartością cementu wysychają bardzo szybko, natomiast przy dużym dodatku cementu i strukturze zwartej wysychanie jest powolne (opinie o programie).

Zawilgocenie materiałów

Ponieważ zawilgocenie materiałów w poszczególnych rodzajach przegród jest różne, dlatego te same przegrody mają w rzeczywistości inną przewodność cieplną, w zależności od tego w jakich budynkach są stosowane. Na przykład w ścianach budynków inwentarskich zawilgocenie jest większe i przewodność cieplna jest mniej korzystna niż w budynkach mieszkalnych. Ustalenie więc rzeczywistej przewodności cieplnej przegród budowlanych z betonów lekkich nie jest sprawą łatwą. Potrzebna jest do tego nie tylko znajomość współczynnika /. materiału suchego i wpływ zawilgocenia na przewodność cieplną, lecz również wilgotność tego materiału w przegrodzie. Dopiero po uwzględnieniu tych wszystkich czynników można z dostateczną dokładnością określić obliczeniowy współczynnik przewodności cieplnej (segregator aktów prawnych).

Ściany zewnętrzne z betonów lekkich mogą być wykonane jako jednowarstwowe oraz wielowarstwowe. Ściany jednowarstwowe są wykonywane z jednego rodzaju betonu, natomiast ściany wielowarstwowe składają się z dwóch lub więcej warstw, przy czym jedne warstwy spełniają tylko funkcję konstrukcyjną, a inne - izolacyjną. O własnościach cieplno-wilgotnościowych ścian jednowarstwowych decyduje tylko rodzaj użytego materiału, natomiast w ścianach wielowarstwowych duży wpływ ma kolejność warstw. Najprostszą i najwygodniejszą do stosowania ścianę przedstawia typ a). Przegroda taka, jako jednowarstwowa, nie nastręcza żadnych problemów technologicznych, ani użytkowych. Jednak ze względów materiałowych, a również ekonomicznych, korzystniej jest nieraz stosować ściany warstwowe, z których najbardziej poprawnym typem pod względem cieplno-wilgotnościowym jest ściana ocieplona od strony zewnętrznej (typ c) (promocja 3 w 1).

Taki układ warstw zapewnia większą stateczność cieplną oraz zapobiega zawilgoceniu się ściany wskutek skraplania się pary wodnej. Jednak nie wszystkie materiały termoizolacyjne nadają się do stosowania na zewnętrznej stronie przegrody, z powodu małej odporności na wpływy atmosferyczne i dlatego w takich przypadkach może się okazać bardziej racjonalny typ b). Typ ściany d) jest korzystny zarówno pod względem stateczności cieplnej, jak i ochrony materiału termoizolacyjnego przed zniszczeniem, jest jednak trudniejszy do wykonania. Typ e) spotyka się rzadko w praktyce i jest stosowany w tych przypadkach, kiedy ze względów konstrukcyjnych nie można wykonać ocieplenia o wystarczającej grubości tylko z jednej strony.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Składowa równoleżnikowa zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Składowa równoleżnikowa zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Składowa równoleżnikowa zdjęcie nr 8 Składowa równoleżnikowa zdjęcie nr 9 Składowa równoleżnikowa zdjęcie nr 10
Składowa równoleżnikowa zdjęcie nr 11
Składowa równoleżnikowa zdjęcie nr 12 Składowa równoleżnikowa zdjęcie nr 13 Składowa równoleżnikowa zdjęcie nr 14
Składowa równoleżnikowa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Składowa równoleżnikowa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Składowa równoleżnikowa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami