Blog

04.11.2021

Jednolitość emulsji

W artykule znajdziesz:

Jednolitość emulsji

Jednolitość emulsji

Do próby należy używać małego okrągłego sitka o średnicy 40 mm i średnicy oczek 0,5 mm, oprawionego w rurkę mosiężną i dającego się łatwo zważyć na wadze analitycznej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wykonanie próby. Przed wykonaniem próby należy sito wymyć starannie benzyną lub benzenem, wysuszyć, następnie przepłukać acetonem i wodą destylowaną, powtórnie wysuszyć i zważyć na wadze analitycznej. Bezpośrednio przed przepuszczeniem emulsji należy sito zwilżyć 2-procentowym roztworem oleinianu sodu lub potasu lub 1-procentowym roztworem saponiny.

Odmierzoną w cylindrze miarowym próbkę emulsji o objętości 100 cm3 przepuszcza się przez sito powolnym, lecz stałym strumieniem, uważając, aby przez czas trwania próby cała powierzchnia sita była stale pokryta emulsją. Po przepuszczeniu 100 cm3 emulsji przez sito przepłukuje się cylinder miarowy i sito wraz z zatrzymaną na nim pozostałością 2-procentowym roztworem oleinianu aż do usunięcia resztek emulsji, a następnie wodą destylowaną aż do spłukania resztek mydła (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Sito wraz z pozostałością suszy się w eksykatorze próżniowym i waży. Przyrost ciężaru sita, wykazujący bezpośrednio pozostałość, podaje się z dokładnością do 0,1 g. Ilości poniżej 0,1% nie uwzględnia się, podając jedynie pozostałość na sicie poniżej 0,1%.
Lepkość emulsji. Bada się w aparacie Englera w temperaturze 20°C. Cechowanie przyrządu i wykonanie pomiaru podane są w normie PN-51/C-04014 (uprawnienia budowlane).

Przed wykonaniem pomiaru należy kapilarę i dno aparatu zwilżyć 2-procentowym roztworem oleinianu sodu lub potasu lub 1-procentowym roztworem saponiny, następnie usunąć nadmiar cieczy bibułą, po czym wykonuje się oznaczenie w sposób opisany w normach. Do pomiaru wiskozy stosuje się emulsję przepuszczoną przez sito o oczkach 0,5 mm w sposób wyżej opisany (program egzamin ustny).

Trwałość emulsji

Trwałość emulsji na odstawanie 100 cm3 emulsji przepuszczonej przez sito wlewa się do kalibrowanego cylindra szklanego o wysokości ok. 20 cm i średnicy 3-4 cm, z podziałką co 1 cm3 (opinie o programie).
Cylinder z emulsją zamyka się korkiem i ustawia w miejscu zabezpieczonym przed gwałtownymi zmianami temperatury i wstrząsami na przeciąg 8 dni. Po upływie tego czasu należy zanotować objętość warstwy uboższej w asfalt (jaśniejszej), która się zbiera poniżej menisku cieczy, a następnie należy przepuścić emulsję ponownie przez sito i oznaczyć ciężar pozostałości. Na podstawie tych danych można określić orientacyjnie zdolność emulsji do magazynowania.

Rozkład emulsji przy rozcieńczeniu wodą. 100 cm3 badanej emulsji wlewa się do cylindra miarowego o pojemności 500 cm3, po czym mieszając dolewa się cienkim strumieniem wodę aż do początku rozkładu emulsji.
Otrzymane wyniki podaje się jako stosunek objętości emulsji do objętości wody potrzebnej do rozkładu (np. 1 : 3,5 - tzn. na 100 cm3 emulsji potrzeba 350 cm3 wody).
Odporność emulsji na działanie mrozu. Próbę tę wykonuje się tylko przy badaniu emulsji przeznaczonej do magazynowania przez okres zimowy (segregator aktów prawnych).
Do probówki o długości 150 mm i średnicy ok. 25 mm wlewa się 20 cm3 emulsji przepuszczonej uprzednio przez sito i ogrzewa w łaźni wodnej do temperatury 50°C, mieszając jednocześnie lekko termometrem o skali od plus 60 do minus 10°C i podziałce do 1°C, przy odległości początku skali od końca termometru 150 mm.

Po ustaleniu się temperatury wyjmuje się probówkę z łaźni i umieszcza się w zlewce o pojemności 600 cm3, wypełnionej wodą i drobno tłuczonym lodem. Gdy emulsja uzyska temperaturę kąpieli, dosypuje się do wody z lodem soli w takiej ilości, aby obniżyć temperaturę kąpieli do -1 względnie - 1,5°C. Po osiągnięciu przez emulsję tej temperatury przenosi się próbkę emulsji do drugiej kąpieli wody z lodem i solą o temperaturze - 4°C, w której pozostawia się badaną próbkę na przeciąg 30 minut, po czym po ogrzaniu do temperatury pokojowej przepuszcza się ją powtórnie przez sito, oznaczając pozostałość (promocja 3 w 1).
Niektóre z podanych metod badań dadzą się zastosować również dla emulsji kationowych.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami