Blog

03.11.2022

Jednostka nadrzędna

W artykule znajdziesz:

Jednostka nadrzędna

W przypadku, gdy wykonawca wykonuje zlecone roboty inaczej, niż to przewiduje projekt dostarczony przez zamawiającego, albo też stosuje inne materiały lub konstrukcje niż określone w projekcie lub kosztorysie, wykonawca udziela zamawiającemu opustu od pierwotnie umówionego wynagrodzenia ryczałtowego w wysokości 20% różnicy pomiędzy umownym ryczałtem a wysokością ryczałtu, który by się należał za wykonanie obiektu w sposób zastosowany przez wykonawcę (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wprowadzenie tego rodzaju odstępstw od projektu lub kosztorysu jest dopuszczalne, jeżeli zmiany te nie wpłyną ujemnie na trwałość oraz wartość użytkową, estetyczną i techniczną obiektu, przedłużenie wykonania oraz zwiększenie kosztów jego eksploatacji, a ponadto jeżeli zmiany te nie naruszają przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

O zamierzonych zmianach wykonawca obowiązany jest zawiadomić zamawiającego. Jeżeli zamawiającym jest generalny wykonawca lub generalny realizator, należy uzyskać także zgodę inwestora. Jeżeli inwestor sprzeciwi się proponowanym zmianom, rozstrzyga jednostka nadrzędna wykonawcy w porozumieniu z jednostką nadrzędną inwestora (uprawnienia budowlane).

Jeżeli zamierzone zmiany powodują potrzebę zmiany projektu, to powinna ona być dokonana w obowiązującym trybie i na koszt wykonawcy. W przypadku, gdy wykonawcą robót jest jednostka inna niż państwowa, załącza się (w przypadku gdy materiały dostarcza zamawiający) wykaz materiałów powierzonych przez zamawiającego i wbudowanych z obliczeniem ich wartości. W fakturze końcowej potrąca się w tym przypadku 5% wynagrodzenia wykonawcy jako kaucję z tytułu rękojmi.

Załączniki do faktury powinny być ponumerowane zgodnie z liczbami porządkowymi pozycji faktury, do których dane załączniki się odnoszą. Budowy obowiązane są przeprowadzać inwentaryzację i wycenę produkcji budowlano-montażowej w toku co miesiąc, wg stanu na ostatni dzień każdego miesiąca. Stan ilościowy robót w toku ustala się w drodze spisu z natury określającego ilości wykonanych robót w technicznych jednostkach obmiaru lub w innych jednostkach właściwych dla danego zakresu i rodzaju robót.

Spisywanie z natury

W zależności od ustalonego w umowie z zamawiającym trybu rozliczeń za wykonane roboty, spis z natury robót budowlano-montażowych w toku powinien obejmować:

  1. przy rozliczaniu obiektów fakturami jednorazowymi całość robót wykonanych do dnia spisu,
  2. przy rozliczaniu robót fakturami częściowymi:
  3.  elementy lub etapy robót rozpoczęte i nie ukończone do dnia spisu,
  4.  elementy lub etapy robót zakończone, lecz nie odebrane przez zleceniodawcę (program egzamin ustny).

Inwentaryzację robót w toku przeprowadza się:

  • na koniec miesięcy nie kończących kwartału jednoosobowo przez kierownika robót lub osobę przez niego upoważnioną,
  • w miesiącach kończących kwartał przez komisję inwentaryzacyjną (opinie o programie).

W skład komisji inwentaryzacyjnej wchodzą zespoły spisowe i zespół kontrolujący. Zadaniem zespołów spisowych jest przeprowadzenie spisów z natury robót w toku; w ich skład wchodzą pracownicy budów, a w miarę potrzeby także zarządu przedsiębiorstwa. Zadaniem zespołu kontrolującego jest badanie podczas spisu lub najpóźniej w następnym dniu po terminie spisu prawidłowości spisu z natury robót w toku. W skład zespołu kontrolującego wchodzą pracownicy zarządu przedsiębiorstwa oraz ewentualnie pracownicy budów. Pracownicy budów nie mogą jednak przeprowadzić kontroli spisów na budowie, na której są stale zatrudnieni (segregator aktów prawnych).

Spisywanie z natury robót w toku przez komisję inwentaryzacyjną przeprowadza się w obecności kierownika budowy lub osoby przez niego upoważnionej. Zamawiający może delegować swego przedstawiciela do udziału w spisach z natury robót w toku.

O terminie dokonania spisu z natury robót w toku, w którym zamawiający wyraził chęć uczestniczenia, powiadamia się go telefonicznie lub pisemnie nie później niż na 7 dni przed terminem rozpoczęcia spisu. Fakt zawiadomienia zamawiającego oraz uczestnictwa jego przedstawiciela w spisie należy odnotować w dzienniku budowy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami