Blog

16.04.2020

Jodoform

W artykule znajdziesz:

Jodoform

Jodoform

Jodoform, trójjodometan, CHJ - żółte płatki, nierozpuszczalne w wodzie, rozpuszczalne w alkoholu, eterze, glicerynie i dwusiarczku węgla, łatwo sublimują i posiadają charakterystyczny, ostry zapach; j. jest stosowany w lecznictwie jako środek dezynfekcyjny.
Jodokompleksy - związki kompleksowe zawierające jako ligandy aniony jodkowe (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jodometria - dział analizy miareczkowej redoksy obejmujący metody oparte na reakcjach z jodem.
Jodowanie - reakcja bezpośredniego wprowadzenia jodu do cząsteczki organicznej na miejsce atomów wodoru.

Jodowodór, HJ - bezbarwny gaz, silnie dymiący w wilgotnym powietrzu; b. dobrze rozpuszcza się w wodzie tworząc mocny kwas jodowodorowy; j. jest stosowany w medycynie, preparatyce organicznej, jako odczynnik analityczny, jako środek odkażający.
Jodozozw iązki - związki o wzorze R JO.
Jodyna - spirytusowy roztwór jodu i jodku potasowego, stosowany w lecznictwie jako środek antyseptyczny.
Jol - typ żaglowca o dwóch masztach ze skośnymi żaglami, przy czym tylny maszt jest znacznie niższy od poprzedniego, znajduje się na rufie za sterem i służy głównie jako pomoc przy sterowaniu i w manewrach.
Jolka’, jola - mała łódź sportowa z jednym skośnym żaglem, używana przeważnie na wodach śródlądowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jon - atom lub grupa atomów o ładunku elektrycznym równym ładunkowi elementarnemu lub jego wielokrotności.
Jon\ Io, “Th - naturalny izotop promieniotwórczy toru; produkt przemiany promieniotwórczej uranu II w szeregu uranowo-radowym.
Jon atomowy - atom, który w wyniku przyłączenia lub oddania elektronów ma na orbitach ich nadmiar lub niedomiar w stosunku do liczby protonów w jądrze i na skutek tego obdarzony jest wypadkowym ładunkiem elektrycznym, ujemnym lub dodatnim.

Jon centralny - jon, wokół którego są koordynowane ligandy.
Jon fosfoniowy, jon fosfonowy - kation PH4‘, w którym fosfor ma liczbę utleniania - 3.
Jon hydrazoniowy, jon nyurazonowy - kation N:HĆ lub N2Hi’, w którym azot ma liczbę utleniania - 2.
Jon hydroksylowy, jon wodorotlenowy, jon wodorotlenkowy, hydroksyl - anion OHwystępujący w wodzie, wodorotlenkach i solach zasadowych.

Jon kompleksowy

Jon kompleksowy - jon złożony z atomu centralnego i połączonych z nim ligandów (uprawnienia budowlane).
Jon liatowy - produkt autoprotolizy, zasada utworzona z cząsteczki rozpuszczalnika po oddaniu protonu, sprzężona z równoważną ilością tworzącego się jednocześnie kwasu, tj. jonu bonowego.
Jon lionowy - produkt autoprotolizy, kwas utworzony z cząsteczki rozpuszczalnika i protonu, sprzężony z równoważną ilością tworzącej się jednocześnie zasady, tj. jonu liatowego.
Jon macierzysty - jon dodatni, który powstał wskutek oderwania elektronu w wyniku oddziaływania promieniowania jonizującego z cząsteczką lub atomem.
Jon otłojnaczy, jon dwubiegunowy, amtijon - jon mający zarówno ładunek dodatni, jak i ujemny; może powstać wskutek wewnątrzcząsteczkowej wymiany protonu w elektrolitach amfoterycznych.
Jon wodorotlenkowy - jon hydroksylowy.

Jonit, wymieniacz jonowy - nierozpuszczalna substancja zawierająca jony, które mogą być wymieniane na inne jony z roztworu (program egzamin ustny).
Jonit amfoteryczny - jonit zawierający jednocześnie grupy kationo- i anionowymienne.
Jonit ciekły - roztwór substancji hydrofobowej zawierającej grupy jonogenne w rozpuszczalniku organicznym nie mieszającym się z wodą (opinie o programie).
Jonit nieorganiczny - jonit zbudowany z nieorganicznego szkieletu będącego nosicielem nadmiarowego ładunku elektrycznego oraz związanych z nim ruchliwych przeciwjonów; j.n. są glinokrzemiany.
Jonit organiczny, żywica jonowymienna - jonit zbudowany z wielkocząsteczkowej trójwymiarowej siatki łańcuchów węglowodorowych, z którymi są związane grupy jonogenie.
Jonitacja - wymiana jonowa.
Jonizacja - zmiana stanu atomu (cząsteczki) polegająca na oderwaniu lub przyłączeniu jednego lub kilku elektronów.
Jonizacja gazu - powstawanie jonów w gazie.

Jonizacja kontaktowa - jonizacja cząsteczek, występująca przy uderzeniu strumienia gazu o rozgrzane ściany metalowe (segregator aktów prawnych).
Jonizacja lawinowa - jonizacja zderzeniowa charakteryzująca się tym, że pierwszy elektron w kolejnych zderzeniach jonizuje pewną liczbę atomów lub cząsteczek, uwolnione zaś przy tym elektrony jonizują z kolei inne atomy albo cząsteczki.
Jonizacja pierwotna - jonizacja atomów środowiska wywołana ich bezpośrednimi zderzeniami z przechodzącą przez to środowisko cząstką naładowaną.
Jonizacja powierzchniowa - zjawisko przechodzenia cząsteczek lub atomów, znajdujących się na powierzchni ciała stałego, w stan jonowy, połączone z emisją elektronów do otaczającej przestrzeni, a spowodowane dostarczeniem do powierzchni ciała stałego energii (zwykle promienistej) (promocja 3 w 1)..

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami