Blog

15.11.2022

Kabiny

W artykule znajdziesz:

Kabiny

Kabiny są przydatne przede wszystkim w takich pomieszczeniach, jak hale młynów kulowych, turbosprężarek lub turbodmuchaw, w których wytłumienie hałasu w inny sposób byłoby bardzo kosztowne, a nieraz trudne do zrealizowania. Aby kabina była w pełni przydatna dla pracujących robotników, powinni oni przebywać w niej przez możliwie najdłuższy okres. Dlatego też w kabinie powinny znajdować się możliwie wszystkie przyrządy pomiarowo-kontrolne i urządzenia sterujące. W zależności od liczby osób, które mają przebywać w kabinie, powinna ona mieć odpowiednie wymiary, oświetlenie, zapewnioną wystarczającą wentylację i estetyczne wnętrze (program uprawnienia budowlane na komputer).

Nawet jeśli przyjąć, że robotnik obsługujący hałaśliwą maszynę lub urządzenie nie będzie mógł przebywać wewnątrz kabiny przez trudnego do izolowania pod względem akustycznym złącza pionowego w narożu oraz złącza przestrzennego przy zbiegu złącza pionowego w ścianie oraz poziomego między elementami skrajnymi. Kabina wyposażona jest w instalację wentylacyjną, elektryczną 220/380 V i inne rodzaje instalacji, jak uziemiającą, telefoniczną i sterowniczą (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Instalacja wentylacyjna została zaprojektowana jako instalacja nadciśnieniowa przy założeniu dziesięciokrotnej wymiany powietrza. Nawiew powietrza do kabiny odbywa się poprzez tłumik akustyczny umieszczony na dachu kabiny i stanowiący stałe wyposażenie kabiny (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Otwór nawiewny znajduje się w elemencie stropowym. Pod otworem jest zamontowana płytka rozprowadzająca, kierująca strumień powietrza na sufit, a przez to powodująca równomierne jego rozprowadzenie w kabinie. Powietrze do kabiny może być doprowadzone z centralnego systemu wentylacyjnego w zakładzie przemysłowym lub może być pobierane bezpośrednio z hali za pomocą wentylatora umieszczonego bezpośrednio na dachu kabiny lub ustawionego obok kabiny. Wielkość wentylatora jest dostosowana do wielkości kabiny. W zależności od potrzeb w układ wentylacyjny mogą być włączone odpowiednie filtry powietrza (program egzamin ustny).

Instalacja elektryczna

Wywiew powietrza z kabiny następuje pod wpływem nadciśnienia przez otwory znajdujące się w elemencie ściennym, które są zaopatrzone w odpowiednie tłumiki akustyczne. Projekt określa minimalną liczbę elementów ściennych z wywietrznikami w zależności od objętości kabiny (opinie o programie).

Instalacja elektryczna 220/380 V z własnym zabezpieczeniem przeciwzwarciowym znajduje się w każdej kabinie. Kabina ma oświetlenie i wewnętrzne gniazda do włączenia wewnątrz odbiorników energii elektrycznej. Dla zabezpieczenia przed porażeniem wszystkie elementy metalowe są zerowane bądź uziemione.

Kabina jest przystosowana do wprowadzenia instalacji koniecznej do przyłączenia tablic kontrolnych, urządzeń sygnalizycyjnych i pulpitów sterowniczych. Instalacja ta może być zarówno elektryczna jak i hydrauliczna. Własności akustyczne kabiny określone na podstawie badań dla poszczególnych pasm oktawowych pokazano na rys. 6.53. Przedstawiona izolacyjność akustyczna jest wynikiem uśrednienia wielu pomiarów przy różnym ustawieniu źródeł dźwięku wokół każdego egzemplarza prototypu. Przez umieszczenie kabiny na ramie zaopatrzonej w amortyzatory gumowe kabina ma również odpowiednią izolację przeciwdrganiową (segregator aktów prawnych).

Oprócz omówionych wyżej rodzajów kabin znajdują również zastosowanie tzw. oazy ciszy, tzn. pomieszczenia najczęściej wydzielone w danej hali, przeznaczone do odpoczynku przez odizolowanie od hałasu. Zasady obliczeń jak wyżej.

Jednymi z podstawowych urządzeń umożliwiających zmniejszenie poziomu hałasu w określonym obszarze przestrzeni są ekrany akustyczne. Przez ekran akustyczny należy rozumieć przegrodę, która znajduje się między źródłem dźwięku a odbiorcą. W przypadku przegrody o skończonej grubości i pozostałych wymiarach nieskończenie wielkich (albo też przegrody w postaci ściany o określonych wymiarach dzielącej szczelnie pomieszczenie, w którym znajduje się źródło dźwięku i pomieszczenie sąsiednie) skuteczność akustyczna takiej przegrody jest zależna od jej przenikalności B = - Sy m2 lub izolacyjności akustycznej Rp = L1-L2 dB. W przypadku ekranu a więc przegrody o skończonych wymiarach, na jego krawędziach będzie występowało ugięcie fal dźwiękowych, wskutek czego do obszaru poza nim będą docierały fale dźwiękowe, a poziom ciśnienia akustycznego w porównaniu z poprzednim przypadkiem będzie większy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami