Blog

28.10.2020

Kablobeton

W artykule znajdziesz:

Kablobeton

Kablobeton

Kablobeton znalazł zastosowanie w konstrukcji słupów większych rozmiarów, zwłaszcza dla linii elektroenergetycznych najwyższych napięć. Zaletą słupów kablobetonowych jest możliwość wykonania ich z kilku członów (segmentów), transportowanych oddzielnie i łączonych w całość przez sprężenie na miejscu budowy (program uprawnienia budowlane na komputer).

Sprężenie wykonuje się zazwyczaj za pomocą kabli systemu Freyssineta, z których część przebiega przez całą długość żerdzi, a część zostaje zakończona w stykach dolnych segmentów. Słupy mają zazwyczaj przekroje zamknięte: kwadratowe, prostokątne lub owalne, wydrążone. Człony mają lekkie zbrojenie montażowe, złożone z wkładek podłużnych i strzemion, obliczonych na przeniesienie obciążenia ciężarem własnym w transporcie. Kanały kablowe mają zazwyczaj średnicę 35 mm. Stosuje się kable złożone z 6, 8 i 12 strun 0 5 oraz stalowe płyty i stożki kotwiące (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Z uwagi na smukłe wymiary żerdzi w górnym końcu, płyty kotwiące powinny zajmować możliwie mało miejsca. Stosuje się również zakotwienie kabli w górnej części żerdzi za pomocą pętli opartej na półkolistej podkładce z blachy stalowej. Przykładowo konstrukcję słupa kablobetonowrego przelotowego linii 110 k\T o przekroju kwadratowym wydrążonym. Mocne można wykonać z żerdzi słupów przelotowych przez składanie ich w konstrukcje bliźniacze, portalowe oraz rozkraczne. Ma to swoje uzasadnienie w ograniczeniu asortymentu żerdzi wyłącznie do lekkich i łatwych do transportu żerdzi słupów przelotowych.
W przypadku słupów bliźniaczych konstrukcja połączenia obydwu żerdzi musi zapewniać ich pracę statyczną jako całości.

Dla małych słupów stosuje się połączenia na śruby, dla słupów zaś o większych wymiarach, jak np. w przypadku słupa wirobetonowego połączenie za pomocą jarzm żelbetowych (uprawnienia budowlane).
Słupy portalowe są często stosowane z uwagi na prostotę montażu. Poprzecznik żelbetowy może być nasadzony od góry na żerdzie lub przymocowany za pomocą łączników żelbetowych nasuniętych na żerdzie.

Słupy o małych wymiarach

Słupy rozkraczne stanowią konstrukcję o znacznej wytrzymałości. Powstają one przez związanie pochylonych ku sobie żerdzi głowicą żelbetową lub stalową. Przy działaniu siły poziomej w wierzchołku słupa rozkracznego powstają w żerdziach znaczne siły osiowe (program egzamin ustny). Jedna z żerdzi jest ściskana i ze względu na znaczną smukłość podlega wyboczeniu, druga zaś jest rozciągana. W celu zmniejszenia długości wyboczeniowej łączy się niekiedy żerdzie przewiązką w połowie długości, przez co powstaje słup A-owy. Głowica słupa rozkracznego musi posiadać dostatecznie silne połączenia z żerdziami, wykonywane zazwyczaj za pomocą śrub. Wszystkie części stalowe stosowane przy słupach żelbetowych czy sprężonych powinny być ocynkowane w celu uniknięcia zbyt częstych zabiegów konserwacyjnych.

Słupy o małych wymiarach, podlegające niewielkim obciążeniom nie wymagają konstruowania fundamentu. Zostają one osadzone bezpośrednio w gruncie, w wykopach lub w otworach wierconych. Zasadniczy wpływ na stateczność słupa ma - obok obciążenia - stopień zagęszczenia gruntu wypełniającego wykop (opinie o programie). W przypadku, gdy z uwagi na wielkość obciążeń, względnie nośność gruntu konieczne jest stosowanie fundamentu możliwe są dwa rozwiązania: fundament prefabrykowany lub fundament betonowany na miejscu.
Fundamenty prefabrykowane są chętnie stosowane, ponieważ zwalniają od wykonywania betonu w trudnych nieraz warunkach terenowych.

Najczęściej znajdują zastosowanie prefabrykowane fundamenty pracujące na zasadzie odporu bocznego: belki oraz płyty odporowe. Połączenie ich z podziemną częścią słupa następuje na śruby przechodzące przez żerdź, bądź też za pomocą stalowych jarzm obejmujących słup (segregator aktów prawnych). Przy zmiennym kierunku obciążeń płyta lub belka musi mieć zbrojenie symetryczne. Stosowane są również fundamenty prefabrykowane nasuwane na żerdź, o kształcie czteroramiennej gwiazdy w rzucie poziomym.

W celu zwiększenia powierzchni podstawy słupów stosuje się niekiedy prefabrykowany trzewik, z kielichem do osadzenia żerdzi. Żelbetowe fundamenty prefabrykowane wykonuje się z betonu marki 200 do 250 i zbroi stalą zwykłą (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami