Blog

16.04.2020

Kadź redukcyjna

W artykule znajdziesz:

Kadź redukcyjna

Kadź redukcyjna

Kadź redukcyjna - kadź wyłożona materiałem kwasoodpomym, służąca do sporządzania brzeczki redukowanej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Kadź ręczna - kadź odlewnicza o niedużej pojemności spoczywająca w jarzmie tzw. wideł służących do jej przenoszenia (ręcznie przez kilku ludzi); k.r. stosowana jest do zalewania małych form.
Kadź surówkowa - zbiornik służący do transportu ciekłej surówki z wielkiego pieca do maszyn rozlewniczych lub do stalowni.
Kadź suwnicowa - kadź przewożona za pomocą suwnicy.

Kadź syfonowa, kadź czajnikowa - kadź przechylna z przegrodą niedopuszczającą do zmieszania się żużla zbierającego się na powierzchni metalu w kadzi z wylewającą się z kadzi strugą metalu.
Kadź ślepa - alkaliczny roztwór hydrosulfitu sodowego nie zawierający barwnika, stosowany np. do barwienia metodą pigmentową lub do rozjaśniania zbyt ciemnych wybarwień (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Kadź z kołowrotem, farbiarka pasmowa - aparat farbiarski do barwienia tkanin wełnianych, jedwabnych oraz delikatnych tkanin bawełnianych; barwienie polega na przeciąganiu tkaniny zeszytej w pasmo przez kąpiel farbiarską za pomocą kołowrotka umieszczonego nad kadzią z kąpielą i napędzanego mechanicznie.
Kadź zacierowa - aparat o dużej pojemności zaopatrzony w mieszadło i chłodnice, w którym surowiec roślinny, zawierający skrobię (ziemniaki, żyto), poddany uprzednio obróbce parą w parnikach - pod działaniem słodu (kiełkujących ziaren jęczmienia) w temp. 55 - 60”C ulega przemianie w maltozę zdolną do fermentacji na alkohol etylowy; k.z. jest stosowana w gorzclnictwie, a ponadto w browarnictwie do zacierania słodu (uprawnienia budowlane).
Kadź żużlowa - kadź do gromadzenia i transportu żużla z pieców metalurgicznych.

Kafar - maszyna do pogrążania w grunt pali i elementów ścianek szczelnych oraz do formowania pali bezpośrednio w gruncie; k. składa się z urządzenia pogrążającego, którym może być bijak lub wibrator oraz z dźwignicy kafarowej.
Kafar powietrzny - kafar, którego bijak połączony jest z tłokiem podnoszonym za pomocą sprężonego powietrza; powietrze może być doprowadzone tylko do podnoszenia tłoka lub również do przyspieszenia jego opadania.
Kafar spalinowy - kafar, którego bijak zawiera silnik spalinowy; wybuch mieszanki w cylindrze powoduje podrzucanie bijaka (program egzamin ustny).

Kafar strzelecki

Kafar strzelecki - urządzenie do pomiaru energii odrzutu części broni lub jej całości, wykonane w postaci pionowych prowadnic, w których broń (lub jej część) po wystrzale porusza się w górę; wysokość podskoku broni (części) mierzona za pomocą specjalnego wskaźnika jest miarą energii odrzutu; k.s. wykorzystuje się również do badania sprężyn zderzakowych.
Kafar wciągarkowy - kafar, którego bijak podnoszony za pomocą wciągarki opada swobodnie (opinie o programie).

Kafel - wyrób ceramiczny budowlany uzyskany z pospolitych glin wapiennych (k. wapienne) lub z glin ogniotrwałych z dodatkiem szamotu, o czerepie koloru jasnożółtego lub kremowego; k. stosuje się do budowy zewnętrznych ścian pieców grzewczych i trzonów kuchennych; strona licowa k. jest pokryta białym lub kolorowym szkliwem; od strony wewnętrznej k. zakończone są nasadą, umożliwiającą ich powiązanie; rozróżnia się k. o powierzchni licowej kwadratowej (k. berlińskie) i o powierzchni licowej prostokątnej (k. kwadratelowe, kwadra tele); produkuje narożne i wieńcowe iony siarczan i chlorek magnezowy i potasowy, KMg(SO)4Cl • 3H20 lub MgS04 • KC1 • 3H20; surowiec do otrzymywania nawozów sztucznych i do wytwarzania soli potasowych.
Kainir - niskoprocentowy nawóz potasowy otrzymywany przez zmielenie kopaliny zawierającej minerał kainit; zawiera 9-15% tlenku potasowego; można go mieszać ze wszystkimi nawozami mineralnymi.
Kajak - lekka łódź jedno- lub dwuosobowa, częściowo zapokładowana, napędzana wiosłami dwupiórowymi (segregator aktów prawnych).
Kakodyl, (CHJ)2AS • AsfCHjh - związek arsenoor- ganiczny, olej trudno rozpuszczalny w wodzie, ma odrażający zapach, zapala się samorzutnie na powietrzu; ma własności bardzo trujące.
Kalafonia - nielotny składnik żywicy drzew szpilkowych, krucha jasnożółta lub brunatna, przeświecająca substancja topiąca się po ogrzaniu do temperatury 60-80°C i wydzielająca zapach terpentyny; rozpuszczalna w wielu rozpuszczalnikach organicznych, nierozpuszczalna w wodzie; głównymi składnikami k. są kwasy: abiety- nowy, proabietynowy i pimarowy; k. znajduje zastosowanie w przemyśle farb i lakierów, tworzyw sztucznych i wyrobów gumowych, jako dodatek do mydeł itp.
Kalamin, hemimorfit, galman krzemowy - minerał Zn4(Si207)(0H)2 • H20 lub H2Zn2SiOs, zawierający 67,5% ZnO, 25,0% Si02, 7,5% H20 oraz domieszki: CaO, FeO, Fe2Oj, Al2Ot i in; jest ważną rudą cynku.

Kalan - materiał ceramiczny składający się głównie z krzemianów magnezu, o dużej wytrzymałości mechanicznej i bardzo dobrych własnościach dielektrycznych; k. jest b. dobrym materiałem izolacyjnym, używanym w radiowych urządzeniach nadawczych dużej mocy (promocja 3 w 1).
Kalander - maszyna o elementach roboczych w postaci walców obrotowych (gładkich lub żłobionych), między którymi przechodzi obrabiany wyrób (papier, tkanina, folia); prędkości obrotowe współpracujących walców.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami