Blog

Całkowity areał gruntów zdjęcie nr 10
16.11.2021

Kamień szlachetny

W artykule znajdziesz:

Kamień szlachetny

Całkowity areał gruntów zdjęcie nr 11
Kamień szlachetny

Leżące na dnie doliny kamienie szlachetne przyczepiały się do mięsa. Znęcone zapachem padliny orły porywały kawały mięsa z tkwiącymi w nich kamieniami. Należało tylko śledzić lot orłów, aby po ukończeniu przez uczty pozbierać drogie kamienie. Legenda ta znana była w Chinach w VII w., a także spotykana jest w opowiadaniach arabskich sprzed tysiąca lat. Opowieść ta wędrowała od Kaukazu przez Tybet, kraj Chorezmu, Kaszmir do Indii i Cejlonu (program uprawnienia budowlane na komputer). Chociaż pierwotnie dotyczyła szafirów, łączono ją również z diamentami, rubinami lub innymi kamieniami szlachetnymi. Wspomina o niej również Aleksander Dumas w powieści Hrabia Monte Christo.

W innych opowieściach wspomina się o olbrzymich wężach broniących dostępu do kamieni szlachetnych. Najpiękniejsze oli- winy i chryzolity sprzed 2 tysięcy lat pochodziły z małej wyspy na Morzu Czerwonym, zwanej obecnie Zebirget. Wyspa ta nazywała się dawniej Wyspą Wężów (Ophiodes) z powodu żyjącej na niej wielkiej liczby tych gadów. Władcy egipscy musieli wytępić węże, aby dotrzeć do pięknych, błyszczących kamieni o złotawej barwie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Aby zapobiec rabunkowi tych kamieni, zabroniono nieuprawnionym wstępu na wyspę pod karą śmierci. Do brzegu przybijały tylko statki z żywnością dla górników.
Pliniusz opisuje sposób wydobywania turkusów, które nazywa calaine. W krainie Carmania, dawnym okręgu Persji, piękne
te kamienie wydobywano z niedostępnych urwistych i zamarzniętych skał, odłupując je od podłoża za pomocą kamieni wyrzucanych z procy.

Autorem poematu o kosztownych kamieniach był żyjący w XI w. opat Marbodus, późniejszy biskup w Reims we Francji. Podaje on, że szmaragdy wydobywano w Scytii, a dostępu do nich broniły skrzydlate gryfy o ciele lwa i głowie orła (uprawnienia budowlane).
Zakonnik Jordanus, który około 1330 r. podróżował po krainie India Teria (Afryka wschodnia, na południe od Abisynii), podaje, że widział tam smoki o oczach z błyszczących kamieni, które nazywa karbunkułami. O drogocennym kamieniu zwanym draconites (draco smok), wyjętym rzekomo z głowy smoka i przywiezionym ze Wschodu, opowiada w 1502 r. Camillus Leonardus, lekarz z Pisaro, w książce Dziwy kamieni, poświęconej Cezarowi Borg ii (program egzamin ustny).

Przeszukiwanie żwirów

Przeszukiwaniem żwirów zawierających cenne kamienie trudniło się wielu mieszkańców Cejlonu, o czym wspomina już zakonnik Odoric podróżujący po Wschodzie w XVI w.
Do kruszenia skał używano powszechnie ognia, stosowanego jeszcze i dziś w niektórych prymitywnych kopalniach, np. nefrytu i jadeitu w Birmie i w Turkiestanie, lazurytu (lapis lazuli) w Afganistanie, a także w niektórych kopalniach diamentów w Indiach. Metodę tę stosowali również Indianie Pueblo w kopalniach turkusów w Ameryce Północnej (stany Arizona i Nowy Meksyk); opisuje ją dość szczegółowo Georgius Agricola (1494—1555) w dziele De re metallica (opinie o programie).

Ciekawy był stosowany przez Chińczyków sposób wydobywania diamentów z niedużych, powierzchniowych złóż w Szantungu. Poszukiwacze diamentów w słomianych sandałach dreptali pracowicie po diamentonośnych piaskach w niewielkich strumykach. Ostre odłamki wbijały się w podeszwy sandałów, które potem spalano, a z przesianego popiołu wybierano diamenty (segregator aktów prawnych).
Nie zawsze wystarczało przeszukiwanie piasków i żwirów występujących na powierzchni. Najbogatsze żwiry diamentonośne w Brazylii znajdują się nieraz w rozpadlinach w Skalistych dnach potoków, nieraz głęboko pod powierzchnią wody. Zatrudnieni przy wydobywaniu diamentów tubylcy, a dawniej sprowadzani z Afryki niewolnicy murzyńscy, nurkowali do dna potoku i napełniali żwirem worki z żaglowego płótna. Wydobyty w ten sposób żwir przepłukiwano, oddzielając diamenty.

Znacznie łatwiejsza była praca w wodzie płytkiej, gdzie kopacz napełniał żwirem swój worek, zręcznie używając nóg zamiast łopaty (promocja 3 w 1)..
Niekiedy zwierzęta wyręczały ludzi w poszukiwaniu drogocennych kamieni. W okolicach Navajo w Nowym Meksyku najpiękniejsze granaty i chryzolity znajdowano w mrowiskach, dokąd zostały zawleczone przez mrówki.

Najnowsze wpisy

15.07.2024
Całkowity areał gruntów zdjęcie nr 12
Specjalność wyburzeniowa - uprawnienia budowlane

Pozwolenie na rozbiórkę jest rodzajem pozwolenia, które daje prawo do wykonywania prac związanych z rozbiórką budynków. W Polsce, aby uzyskać…

15.07.2024
Całkowity areał gruntów zdjęcie nr 13
Konstruktor uprawnienia budowlane

W dziedzinie budownictwa kluczową rolę odgrywa projektant konstrukcji, który odpowiada za projektowanie budynków z uwzględnieniem ich wytrzymałości, stabilności i bezpieczeństwa.…

Całkowity areał gruntów zdjęcie nr 16 Całkowity areał gruntów zdjęcie nr 17 Całkowity areał gruntów zdjęcie nr 18
Całkowity areał gruntów zdjęcie nr 19
Całkowity areał gruntów zdjęcie nr 20 Całkowity areał gruntów zdjęcie nr 21 Całkowity areał gruntów zdjęcie nr 22
Całkowity areał gruntów zdjęcie nr 23

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Całkowity areał gruntów zdjęcie nr 24

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Całkowity areał gruntów zdjęcie nr 25

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
Całkowity areał gruntów zdjęcie nr 32 Całkowity areał gruntów zdjęcie nr 33 Całkowity areał gruntów zdjęcie nr 34
Całkowity areał gruntów zdjęcie nr 35
Całkowity areał gruntów zdjęcie nr 36 Całkowity areał gruntów zdjęcie nr 37 Całkowity areał gruntów zdjęcie nr 38
Całkowity areał gruntów zdjęcie nr 39

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Całkowity areał gruntów zdjęcie nr 40

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Całkowity areał gruntów zdjęcie nr 41

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami