Blog
Kamienice
W artykule znajdziesz:
Kamienice
Chęciny czy Nowy Korczyn, liczniej pojawiały się kamienice, zwłaszcza w pierzejach rynkowych. Unikatowym przykładem murowanego domu zamożnego mieszczanina jest XVI-wieczna chęcińska kamienica zw. Niemczówką - ze sklepioną sienią na osi i reprezentacyjną izbą przykrytą stropem w tylnym trakcie (program uprawnienia budowlane na komputer). Reliktami powszechnych dawniej domów podcieniowych są dwie XVIII-wieczne kamienice przyrynkowe w Kielcach oraz szereg piwnic przy rynku w Pińczowie, znacznie wysuniętych przed linię dzisiejszej zabudowy. XVI-wieczną metrykę ma także tzw.
Dom Długosza w Nowym Korczynie, zaś Kamienica Różańcowa w Wiślicy pochodzi z następnego stulecia. W’ małych ośrodkach wykształcił się, zapewne w początku XIX w., typ murowanego parterowego domu kalenicowego z szeroką przejazdową sienią na osi, charakterystyczny dla licznych miasteczek, w których wielu mieszczan utrzymywało się z uprawy roli (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Istniejący do niedawna zespół stodół na zapleczu północnej pierzei placu Żeromskiego w Chęcinach był ostatnim już przykładem zabudowy gospodarczej przy tego typu domach.
Wyjątkowy zespół starej drewnianej zabudowy o charakterze zagrodowym zachował się do dzisiaj w Daleszycach, gdzie w XIX w. wzniesiono na wąskich działkach, także wokół rynku, kilkadziesiąt drewnianych szczytowych domów z budynkami gospodarczymi.
Znajomość historii i rozwoju osad wiejskich jest znacznie uboższa niż miejskich. stąd charakterystyka najstarszych układów wsi jest bardzo utrudniona, mimo że już. od wieku XII wymieniane były liczne miejscowości nie tylko w gęsto zaludnionych okolicach Wiślicy, ale także w znacznie bardziej zalesionym rejonie Jędrzejowa (uprawnienia budowlane).
W pozostałej części omawianych ziem, jeszcze 200 lat temu pokrytych rozległymi lasami szeroko rozciągającymi się wokół Puszczy Świętokrzyskiej, dopiero w XVIII. a zwłaszcza w XIX w. rozwinęło się osadnictwo puszczańskie.
Cechy budownictwa ludowego
Pozostałościami tych osad są regularne wsie ulicowe, liczne zwłaszcza w okolicach Kielc, oraz. rzędowe najpowszechniej występujące dziś na Kielecczyźnie, a pochodzące głównie z okresu oczynszowania włościan i późniejszych pouwłaszczeniowych komasacji, kiedy nierzadko całe osady przenoszono na nowe miejsca (program egzamin ustny). W lessowym pasie nadwiślańskim częściej spotkać można wsie wielodrożne, zaś przy samej Wiśle ulicowe. W rejonach o bogatej rzeźbie terenu - w Górach Świętokrzyskich i pasie wzniesień w okolicach Miechowa - liczne są wsie o zabudowie rozdrobnionej, z wieloma przysiółkami.
W prezentowanym spisie bardzo wyraźnie dominują budynki wiejskie zagrodowe i przemysłowe, co świadczy o dość dużej liczbie zachowanych obiektów. Ilość ich maleje jednak w szybkim tempie, a tradycje budownictwa wiejskiego nie są kontynuowane.
Cechy budownictwa ludowego na obszarze niemal całego województwa wykazują proweniencję małopolską, tylko na północno-zachodnich terenach wyraźniejsze są związki z Mazowszem. Dominuje typ zagrody wielobudynkowej, o budynkach ustawionych w formie podkowy (opinie o programie).
Od frontu chałupa usytuowana jest zazwyczaj kalenicowo, w głębi działki i równolegle do niej stodoła, z boku obora i stajnia szczytowo ustawione, zwykle przykryte jednym dachem. Na południe od Kielc powszechniejsze są zagrody z. chałupą ustawioną szczytowo, często połączoną z częścią inwentarską oraz wielofunkcyjne budynki gospodarcze - obora i stodoła pod wspólnym dachem. Zagrody jednobudynkowe charakterystyczne są dla mniej zamożnych wsi z okolic Pińczowa, Jędrzejowa i Włoszezowy oraz dla niektórych nowo lokowanych w końcu XIX w., zwłaszcza w okolicy Kielc. Nieliczne już dziś są zagrody stawiane „wokół” (np. w Bodzentynie) (segregator aktów prawnych). Należące zwykle do najzamożniejszych gospodarzy, występują jeszcze sporadycznie w Górach Świętokrzyskich oraz południowej części województwa.
Podstawowym budulcem było drewno stosowane w konstrukcjach zrębowych wiązanych na „rybi ogon”, a sporadycznie na „obłap". W niemal bezleśnym pasie lessowym powszechnie występuje konstrukcja sumikowo-łątkowa. Do wyjątków należą obecnie budynki o ścianach plecionych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32