Blog

19.07.2022

Kamieniołomy

W artykule znajdziesz:

Kamieniołomy

Wszelkie naturalne materiały kamienne, używane do celów technicznych, można wg sposobu ich uzyskiwania z przyrody podzielić na następujące grupy:

  • Kamienie dobywane w kamieniołomach na powierzchni ziemi (otwartych) przez sztuczne odspajanie od tworzących skorupę ziemską mas skalnych (program uprawnienia budowlane na komputer).
  • Kamienie wydobywane metodą górniczą przy pomocy sztolni lub szybów w kopalniach.
  • Kamienie uzyskiwane z głazów narzutowych. naniesionych przez lodowce, bądź to jako pojedyncze kamienie i głazy, występujące na powierzchni ziemi, bądź też kopane w większych ich skupiskach w miejscach zalegania moren lodowcowych.
  • Kamienie w stanie naturalnego rozdrobnienia od działania erozyjnego wody i powietrza jako otoczaki, żwiry i piaski.

Żwiry i piaski mogą być:

  1. kopalne w t. zw. żwirowniach i piaskownicach mniej iub bardziej zanieczyszczone domieszkami gliny, iłu i humusu, zazwyczaj wymagające przemywania przed użyciem do celów technicznych (np. do betonu) i
  2. rzeczne, wydobywane z wody w korytach rzek, zawierające zwykle mniej zanieczyszczeń, czasem jednak również wymagające mycia lub sortowania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Kamieniołomy można podzielić wg naturalnych warunków wydobywania materiału kamiennego na:

  • kamieniołomy stokowe, z którymi przeważnie mamy do czynienia w okolicach górzystych, gdzie wcinamy się w stok góry, nie zagłębiając się poniżej najniższego poziomu okolicznego terenu, oraz na
  • kamieniołomy nizinne, przy których musimy zagłębiać się w dół poniżej otaczającego terenu dla wydobycia materiału kamiennego, zalegającego pod powierzchnią ziemi (uprawnienia budowlane).

Formą przejściową między kamieniołomem a kopalnią będzie taki kamieniołom, w którym zagłębiamy się w skałę przy pomocy podziemnych sztolni i szybów dla założenia materiałów wybuchowych lub ułatwienia sobie pracy odspojenia sposobami mechanicznymi (np. piłami linowymi); po odspojeniu dużych mas kamiennych, prowadzimy dalsze ich dzielenie już na powierzchni ziemi (program egzamin ustny).

Skały rodzime

W książce niniejszej będziemy zajmować się opisem sposobów wydobywania materiałów kamiennych w kamieniołomach, dalszą ich obróbką, umożliwiającą użycie do celów technicznych. transportem mas kamiennych w obrębie kamieniołomu i przewozem do miejsca ich zużycia, wreszcie sprawą stosowania kamieni naturalnych w budownictwie (opinie o programie).

Skały rodzime, tworzące skorupę ziemską, dzielimy wg procesów skałotwórczych na trzy główne grupy:

  • skały głębinowe i wylewne.
  • skały osadowe,
  • skały zmienione - np. łupki krystaliczne.

Skały głębinowe powstały z magmy zastygłej w głębi ziemi pod ciśnieniem górnych jej warstw. Na powierzchnię ziemi zostały następnie wydźwignięte przy wtórnych procesach górotwórczych.

Skały wylewne powstały przez wypchnięcie magmy na powierzchnię ziemi, nagłe jej ostudzenie i zakrzepnięcie. Wskutek tego wytworzenie się kryształów stało się niemożliwe. Stąd ich struktura szklista lub porfirowo półkrystaliczna (segregator aktów prawnych).

Skały osadowe powstały przez osadzanie się mechaniczne w zbiornikach wodnych cząstek mineralnych, mechanicznie zawieszonych w wodzie, lub też jako osad rozpuszczonych w wodzie związków chemicznych. Skały zmienione powstały z przeobrażenia skał wybuchowych lub osadowych. Każda z wymienionych grup rozpada się na szereg działów zależnie od składu chemicznego i mineralnego, od struktury wewnętrznej i geologicznego wieku skały. Z ważniejszych skał. mających zastosowanie w technice, należy wymienić następujące:

Granit - budowa krystaliczna, ziarnista o różnej wielkości i rozwoju ziarna (gruboziarnisty, średnioziarnisty, drobnoziarnisty). Barwa od jasnej do ciemnoszarej, czerwona lub żółtawa zależnie od głównych składników ortoklazu i ły- szczyku. Skład mineralny: skaleń (ortoklaz), plagjoklaz, kwarzec, bjotyt, amfibol (odmieniec) często zwany hornblendą. Odpowiednikiem granitu w formie wylewnej jest porfir kwarcowy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami