Blog
Karta pracy
W artykule znajdziesz:
Karta pracy
Karta pracy - dokument, w którym rejestruje się prace wykonane przez robotników i podaje się wyliczenie przypadającego zarobku.
Karta przewodnia’, przewodnik - w dokumentacji produkcyjnej podstawowy dokument wystawiany na określoną serię produkcyjną wyrobu, zespołu lub części; k.p. dotyczy procesów obróbki lub montażu i obejmuje całość procesu technologicznego lub jego część przebiegającą np. w ramach jednego wydziału; k.p. towarzyszy serii produkcyjnej w jej ruchu w wydziałach produkcyjnych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Karta przewodnia’, karta sterująca - inf. karta dziurkowana zawierająca informacje często używane do różnych opracowań lub służące do sterowania maszyny.
Karta remontowa - podstawowy dokument służb konserwacyjno-remontowych, w którym podane są właściwości remontowe danego obiektu i dane o przeprowadzonych remontach.
Karta rozdzielcza, rozdzielnik - w dokumentacji produkcyjnej formularz stanowiący kopię karty przewodniej, lecz nie towarzyszący serii produkcyjnej pozostaje w rozdzielni robót do celów ewidencji.
Karta sterująca - karta przewodnia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Karta technologiczna* - podstawowy dokument opisujący proces technologiczny obróbki lub montażu; k.t. powinna zawierać: a) nazwę i oznaczenie części, zespołu lub wyrobu, b) określenie materiału, surówki lub półfabrykatu względnie montowanych zespołów, c) wykaz wszystkich operacji należących do procesu w kolejności ich wykonywania z oznaczeniem stanowisk pracy, d) normy czasowe operacji i grupy zaszeregowania operacji, e) informacje o innych dokumentach związanych z opisywanym procesem technologicznym, np. numery kart instrukcyjnych, numery kart normowania czasu.
Karta tytułowa - poligr. pierwsza, a w przypadku stosowania przedtytułu, trzecia stronica książki, zawierająca zwykle nazwisko autora, tytuł, podtytuł, nazwę wydawcy, miejsce i rok wydania.
Karter - siln. skrzynia korbowa wraz z miską olejową; termin obecnie rzadko stosowany (uprawnienia budowlane).
Kartografia - nauka o mapach, metodach ich sporządzania i sposobach wykorzystywania.
Kartogram - schematyczna mapa, na której w sposób graficzny przedstawiono dane statystyczne dotyczące badanego zjawiska.
Kartometria - dział kartografii zajmujący się metodami przeprowadzania pomiarów różnych obiektów geograficznych na mapach oraz analizą dokładności tego rodzaju pomiarów.
Kartometryczność mapy - właściwość mapy umożliwiająca mierzenie na niej długości.
Kartowanie geologiczne - całokształt prac terenowych mających na celu sporządzenie mapy geologicznej (program egzamin ustny).
Kartusz
Kartusz - ozdobnie obramowana część zewnętrznej ściany frontowej w kształcie kart z zawiniętymi brzegami, przeznaczona zwykle na umieszczenie emblematu, karbu, napisu itp.
Karuzela (do badań aerodynamicznych) - urządzenie do holowania modeli aerodynamicznych po płaskim torze kołowym; k. ma długie ramię obracające się dookoła osi pionowej, na końcu którego umocowuje się model.
Karuzeldwka - tokarka karuzelowa.
Karwon - główny składnik olejku kminkowego; jasnożółta lub bezbarwna ciecz, trudno rozpuszczalna w wodzie, rozpuszczalna w alkoholu i eterze; k. jest otrzymywany z olejku kminkowego przez ekstrakcję i znajduje zastosowanie w medycynie, do wyrobu perfum i lakierów oraz jako środek zapachowy.
Karzeł - niewielka, a więc i o małej jasności absolutnej (V klasa jasności), gwiazda ciągu głównego.
Kasa rejestrująca - urządzenie do mechanicznej rejestracji obrotów kasowych w sklepach, lokalach gastronomicznych itp.
Kasacja - wycofanie z eksploatacji (np. pojazdu, samolotu) oraz przeprowadzenie rozbiórki lub przekazanie na złom (opinie o programie).
Kaseta - rodzaj pojemnika, w którym umieszcza się nośnik informacji (kliszę fotograficzną, błonę fotograficzną, taśmę magnetofonową, taśmę filmową), skonstruowanego w celu łatwego i dogodnego wprowadzania do aparatu odtwarzającego jego zawartość (aparat fotograficzny, magnetofon kasetowy).
Kaseton - czworoboczne lub wieloboczne wgłębienie stanowiące ozdobę stropów, sklepień i kopuł.
Kask ochronny, hełm ochronny - środek ochrony osobistej stosowany podczas wszystkich prac, które wykonuje się w warunkach, gdy są możliwe urazy głowy; w konstrukcji k.o. uwzględnia się typowe wymiary antropometryczne (segregator aktów prawnych).
Kaskada - w hydrotechnice - zespół współpracujących ze sobą stopni wodnych.
Kaskada - układ w postaci szeregu urządzeń tego samego rodzaju (np. wzmacniaczy, transformatorów), przy czym parametry wyjściowe jednego urządzenia są zarazem parametrami wejściowymi następnego urządzenia.
Kaskada hydrauliczna - układ w postaci szeregu elementów dławiących, rozmieszczonych wzdłuż przewodu z cieczą, powodujących spadki jej ciśnienia.
Kaskada kwantów y - dwa (lub więcej) kwanty y emitowane jeden natychmiast po drugim przez to samo jądro promieniotwórcze.
Kaskada pneumatyczna - układ będący połączeniem oporników pneumatycznych i komór (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32