Blog

Karty obmiaru robót
W artykule znajdziesz:

Bieżące prowadzenie w sposób tu przedstawiony i systematyczne sprawdzanie księgi obmiarów przyczynia się do:
- dokładnego i prawidłowego ujęcia robót kosztorysowych, dodatkowych i pomocniczych, zgodnie ze sposobem wykonania w danych warunkach budowy oraz oparcia wartości wykonanej produkcji w okresach sprawozdawczych na dokonanych obmiarach;
- wykrycia robót niesłusznie opłacanych jako nie znajdujących swego odbicia w księdze obmiarów; kontrolę tę przeprowadza się przez porównanie ilości robót ujętych w zleceniach roboczych z ilościami podanymi w księdze obmiarów (program uprawnienia budowlane na komputer);
- oparcia rozliczeń materiałów wbudowanych i usługowych na dokonanych obmiarach wykonanych robót - przy jednoczesnej analizie słuszności stosowania odpowiednich materiałów do robót pomocniczych;
- systematycznego przygotowania danych do sporządzenia w miarę potrzeby kosztorysów wykonawczych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przy omawianiu sposobu dokonania obliczeń wykonanych robót i prowadzenia księgi obmiarów wspomnieć należy o często stosowanym odmiennym systemie prowadzenia obmiarów na podstawie kart obmiaru robót.
Karty obmiaru robót składają się z luźnych kart papieru, na których prowadzi się zapisy obmiarów robót w porządku chronologicznym, w jakim są one wykonywane. Karty te dokleja się do poszczególnych rysunków roboczych, z których korzystamy podczas obliczeń (uprawnienia budowlane). Wszystkie elementy robót na rysunkach powinny być ponumerowane i te same numery podane przy obliczeniach na karcie obmiaru.
Karty obmiaru poszczególnych elementów rozliczeniowych obiektu (stropy z rozbiciem na kondygnacje, konstrukcja dachu, schody itd.) powinny być sukcesywnie sprawdzane i podpisywane przez inspektora nadzoru. Dokumenty w ten sposób opracowane stanowią gotowy załącznik do faktury za zakończone i odebrane elementy rozliczeniowe obiektu.
U dołu każdej karty obmiaru należy umieścić zestawienie zbiorcze obliczonej ilości robót. Ilości te, zgrupowane wg rodzajów robót i pozycji kosztorysowych, wpisuje się następnie do księgi obmiarów (uprawnienia budowlane).
Układ księgi
W zestawieniu zbiorczym ilości robót należy w uwagach podać datę wykonania danej roboty (od - do). Karty obmiaru robót należy grupować oddzielnie dla robót zasadniczych i dodatkowych opłacanych bezpośrednio przez zleceniodawcę, oddzielnie dla robót pomocniczych opłacanych w generaliach, stanowiących ewentualnie stratę przedsiębiorstwa. Układ księgi (karty) obmiarów robót może przewidywać kolumnę na wyprowadzenie wartości obmierzonych robót (program egzamin ustny).
Księgę obmiarów należy, analogicznie jak dziennik budowy, prowadzić w dwóch egzemplarzach (oryginał i kopia), z których jeden przeznaczony dla zamawiającego, przejmuje sukcesywnie inspektor nadzoru, drugi egzemplarz księgi obmiarów (kartoteki obmiaru) pozostaje w aktach wykonawcy.
Komplet kart księgi (kartoteki) obmiarów przejęty przez inspektora nadzoru stanowi egzemplarz księgi (kartotek) obmiarów, który inspektor nadzoru przedstawia komisji odbioru końcowego (opinie o programie).
W celu ograniczenia liczby zaświadczeń żądanych przez pracowników konieczne jest, by zakłady pracy przestrzegały obowiązku wpisywania:
- do dowodów osobistych i tymczasowych zaświadczeń tożsamości pracowników - datę przyjęcia do pracy oraz datę zwolnienia z pracy,
- do legitymacji ubezpieczeniowych - odpowiednich danych o zatrudnieniu posiadacza legitymacji (segregator aktów prawnych).
Każdy nowo przyjęty pracownik powinien być przed przystąpieniem do pracy szczegółowo zapoznany z regulaminem pracy obowiązującym na danej budowie. Regulamin określa m. in. prawa i obowiązki pracowników, a w szczególności godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy, długość i rodzaj przerw na odpoczynki, wymienia jakie dni są wolne od pracy itp. W regulaminie podane jest jak należy usprawiedliwiać ewentualne spóźnienia i nieobecność w pracy oraz kary przewidziane w stosunku do naruszających postanowienia o porządku i dyscyplinie (promocja 3 w 1). Ponadto w regulaminie ustalone są dni, godziny i sposób dokonywania wypłat wynagrodzenia za pracę, jak również dnie i godziny przyjęć dyrektora przedsiębiorstwa i organizacji związkowej w sprawie skarg i zażaleń itp.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32