Blog

Drogownictwo zdjęcie nr 2
24.04.2021

Zespół roboczy

W artykule znajdziesz:

Zespół roboczy

Drogownictwo zdjęcie nr 3
Zespół roboczy

Przy wykonywaniu robót systemem zespołowym możemy osiągnąć pełne wykorzystanie zawodowych umiejętności robotników wykwalifikowanych. Robotnicy wykwalifikowani wykonują jedynie te czynności, które wymagają ich kwalifikacji. Wszelkie prace pomocnicze wykonują wchodzący w skład zespołu robotnicy niewykwalifikowani (program uprawnienia budowlane na komputer). Robotnicy niewykwalifikowani, poprzez stałą współpracę z robotnikami o wyższych kwalifikacjach, mogą łatwiej przejąć od nich umiejętności produkcyjne, co w konsekwencji przyczynia się do podwyższania kwalifikacji robotników niewykwalifikowanych.

Skład zespołu zależny jest od charakteru wykonywanej pracy. W praktyce mamy do czynienia z zespołami dwuosobowymi, trój osobowymi lub czasem z zespołami większymi (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dzięki stosowaniu pracy zespołowej uzyskano w budownictwie olbrzymi wzrost wydajności pracy bez specjalnego zwiększania wysiłku fizycznego, lecz głównie dzięki stosowaniu odpowiedniego podziału pracy pomiędzy poszczególnych członków zespołów.

Zespół roboczy jest najmniejszą jednostką wykonawczą na budowie. Współczesna technika i technologia wykonywania robót zmusza do stosowania odpowiednio większych jednostek organizacyjnych. W nowoczesnym budownictwie zadania produkcyjne wykonywane są przez brygady (grupy). W skład brygad (grup) wchodzą poszczególne zespoły. Liczba zespołów w brygadzie zależy od charakteru i wielkości wykonywanych robót (uprawnienia budowlane). Zasadniczo skład brygady powinien być stały. Niezmienność składu brygady daje możliwości zharmonizowania pracy robotników i bardziej racjonalnego jej zorganizowania. Tendencje do zachowywania brygad o niezmiennym, stałym składzie znalazły swój wyraz w powstawaniu tak zwanych brygad nierozerwalnych.

Na czele brygady stoi brygadzista. Liczebność składu brygady jest ograniczona możliwością sprawnego kierowania jej pracą przez brygadzistę. W przeciętnych warunkach brygada wykonująca roboty ogólnobudowlane powinna się składać z ośmiu do dziesięciu robotników (program egzamin ustny). Brygada wykonująca roboty montażowe powinna się składać z sześciu do ośmiu robotników. Przy większej liczebności brygady, brygadzista może mieć trudności przy prawidłowym podziale zadań na poszczególne zespoły, należytym zorganizowaniu stanowisk roboczych oraz koordynacji pracy zespołów wchodzących w skład brygady.

Brygady specjalizowane

W zależności od ilości specjalności roboczych występujących w brygadzie rozróżniamy dwa rodzaje brygad:
- brygady specjalizowane,
- brygady kompleksowe (zespolone),
- brygada specjalizowana jest to jednostka organizacyjna, składająca się z kilku zespołów roboczych o jednakowej specjalności roboczej, wykonujących zazwyczaj kilka powiązanych ze sobą operacji, składających się na prosty proces budowlany (opinie o programie).

Na przykład zadaniem brygady specjalizowanej może być wykonanie robót zbrojarskich, w skład których wchodzą operacje prostowania i oczyszczenia zbrojenia, cięcia i gięcia, montażu i ustawiania konstrukcji.

W brygadzie specjalizowanej pracuje więc kilka zespołów, wykonujących różne operacje wchodzące w skład procesu roboczego. Występować tu musi odpowiednie zgranie poszczególnych zespołów między sobą. Operacja wykonana przez jeden zespół warunkuje wykonanie innej operacji przez zespół następny (segregator aktów prawnych). Aby zapewnić rytmiczną i ciągłą pracę w brygadzie, należy uprzednio przeanalizować pracochłonność poszczególnych operacji i dobrać dla każdego zespołu odpowiednią liczbę robotników.

Jak zostało wyjaśnione, praca brygady specjalizowanej daje wykonanie prostego procesu budowlanego - stanowiącego jeden z wielu procesów, które należy wykonać, aby ukończyć określony obiekt budowlany. W związku z tym, aby ukończyć określony obiekt budowlany, należy zatrudnić na nim kilka lub kilkanaście brygad specjalnych o specjalnościach odpowiadających rodzajowi robót koniecznych do wykonania w danym budynku (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

18.06.2025
Drogownictwo zdjęcie nr 4
Jak wygląda proces ocieplenia poddasza?

Proces ocieplenia poddasza to wieloetapowe zadanie, które wymaga dokładnego przygotowania i precyzyjnego wykonania, aby zapewnić skuteczną izolację termiczną oraz ochronę…

16.06.2025
Drogownictwo zdjęcie nr 5
Podbijanie fundamentów

Podbijanie fundamentów staje się konieczne zawsze wtedy, gdy dotychczasowy fundament nie jest w stanie sprostać rosnącym obciążeniom lub gdy zaczynają…

Drogownictwo zdjęcie nr 8 Drogownictwo zdjęcie nr 9 Drogownictwo zdjęcie nr 10
Drogownictwo zdjęcie nr 11
Drogownictwo zdjęcie nr 12 Drogownictwo zdjęcie nr 13 Drogownictwo zdjęcie nr 14
Drogownictwo zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Drogownictwo zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Drogownictwo zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami