Blog
Kąt tarcia
W artykule znajdziesz:
Zestawienie wynikające z powyższych rozważań dotyczących rodzaju kąta tarcia, jaki powinien być użyty w różnych warunkach. Wartości kąta 0^ podano już w rozdziale 6. Typowe wartości 0 i 0CV znajdują się w tym rozdziale (program uprawnienia budowlane na komputer). W następnych rozdziałach omawiających szczegółowo zastosowania praktyczne będą również omawiane przypadki doboru kątów tarcia w specjalnych przypadkach. Wielu badaczy porównywało kąt tarcia otrzymany z badania na ściskanie z kątem tarcia otrzymanym z badań na rozciąganie, uzyskać różne wyniki (patrz Roscoe i inni, 1963 - streszczenie wyników). Większość badaczy doszło do wniosku, że kąt tarcia jest jednakowy w obu przypadkach, jednakże twierdzono, że 0 jest o kilka stopni większy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wyniki serii badań odkształceń płaskich; były to badania, w których piasek mógł się odkształcać jedynie w kierunku osiowym oraz w jednym kierunku poprzecznym, podczas gdy wymiar próbki w drugim kierunku poprzecznym pozostawał stały. Kąt tarcia otrzymany z badań odkształceń płaskich jest większy od kąta otrzymanego ze zwykłych badań trójosiowych około 4° dla próbek o największym zagęszczeniu. Natomiast w próbkach w stanie luźnym różnice wartości 0 były małe albo w ogóle nie istniały (uprawnienia budowlane).
Stan odkształceń płaskich często spotyka się w praktycznych zagadnieniach inżynierskich, a w wielu przypadkach badanie tego stanu oddaje dokładniej warunki rzeczywiste niż badanie trójosiowe. Zdaniem autorów badanie odkształceń płaskich w badaniu trójosiowym będzie coraz powszechniejsze zarówno wśród badaczy, jak i inżynierów praktyków (program egzamin ustny).
Większy opór
Większy opór występujący podczas badania w warunkach odkształcenia płaskiego zapewne powstaje stąd, że ziarna gruntu mają mniejszą swobodę zmiany wzajemnego położenia, jak również mniejszą możliwość przezwyciężenia wzajemnego zazębienia ziaren (opinie o programie). Obecnie należałoby wprowadzić prawo stanu zniszczenia trójwymiarowego. Badaniom tego zagadnienia poświęcono wiele uwagi (Kirkpatrick, 1957, Haythornthwaite, 1960), jednakże do tej pory go nie rozwiązano. Specjalna aparatura badawcza pozwalająca na większą możliwość stosowania różnych rodzajów obciążenia jest konieczna do badania, aby wyjaśnić charakter prawa stanu zniszczenia trój wymiarowego.
W przypadkach takich jak ściany oporowe (w stanie czynnym) zniszczenie gruntu następuje raczej w wyniku zmniejszenia naprężeń, niż ich powiększenia, tzn. ścieżka naprężeń jest zbliżona do ścieżki £ lub ścieżki naprężeń dla odciążenia pionowego oraz do ścieżek naprężeń badań. Kąt tarcia w przypadku odciążenia jest właściwie taki sam jak przy obciążeniu (segregator aktów prawnych).
Kąt tarcia wewnętrznego piasku zmierzony podczas ściskania trójosiowego jest zasadniczo taki sam bez względu na to, czy obciążanie powodujące zniszczenie próbki trwało 5 ms czy też 5 minut. Przyrost tg& przy wolnym i szybkim obciążaniu wynosi najwyżej 10%, a prawdopodobnie tylko 1-2% (Whitman i Heo/y, 1963). Wydaje się, że wpływ ten mógłby być nieco większy, gdyby piasek był ścinany przy odkształceniu płaskim lub gdyby wartość naprężenia uniemożliwiającego rozszerzalność boczną przekroczyła 7 kG/cm2(promocja 3 w 1).
Powtarzające się obciążenia, niezależnie od tego, czy następowały wolno czy też szybko po sobie, mogą spowodować zmianę wartości 0. Piaski luźne zagęszczają się, co powoduje zwiększenie wytrzymałości, natomiast piaski zagęszczone mogą powiększać swą objętość, co wywołuje zmniejszenie wytrzymałości. Naprężenie mniejsze niż statyczne naprężenie niszczące może wywołać badzo duże odkształcenia, jeśli obciążenie będzie przykładane wielokrotnie (Seed i Chan, 1961).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32