Blog

Ruch oscylacyjny zdjęcie nr 2
16.04.2020

Katalizator biochemiczny

W artykule znajdziesz:

Katalizator biochemiczny

Ruch oscylacyjny zdjęcie nr 3
Katalizator biochemiczny

Katalizator biochemiczny - biokatalizator.
Katalizator idealny - katalizator (teoretyczny) wpływający tylko na kinetykę procesu podstawowego, umożliwiający przeprowadzenie reakcji w jednym określonym kierunku.
Katalizator jonowy - katalizator, którego substancję aktywną stanowią jony (program uprawnienia budowlane na komputer).

Katalizator mieszany - mieszanina katalizatorów wykazująca aktywność katalityczną odmienną (na ogół większą) niż wykazuje samodzielnie każdy z nich.
Katalizator osadzany - katalizator kontaktowy stosowany w połączeniu z nośnikiem, który umożliwia lepsze rozwinięcie powierzchni aktywnej kontaktu.
Katalizator platynowy - katalizator kontaktowy bardzo aktywny w reakcjach przebiegających w fazie gazowej lub ciekłej; k.p. stosowany jest samodzielnie w postaci siatki lub folii, a także osadzany na pumeksie lub azbeście przez redukcję roztworu soli platyny; katalizuje organiczne i nieorganiczne reakcje utleniania, uwodorniania, rozkładu itd.
Katalizator przemysłowy - katalizator przeznaczony do stosowania w procesie katalitycznym prowadzonym w skali przemysłowej.
Katalizator rzeczywisty - katalizator wytwarzany i stosowany w praktyce, wpływający na kinetykę nie tylko procesu podstawowego, lecz również reakcji ubocznych (w odróżnieniu od katalizatora idealnego).
Katalizator stopowy - katalizator otrzymywany przez stopienie metali i następnie odsłonięcie miejsc aktywnych przez trawienie powierzchni chemikaliami (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Katalizator szkieletowy - bardzo porowaty i aktywny katalizator o strukturze gąbczastej; np. k.sz. niklowy przyrządza się ze stopu Raneya składającego się w przybliżeniu z równych ilości niklu i glinu.
Katalizator pjemny - inhibitor.

Katamaran, statek dwukadłubowy - statek wodny dwu równoległych kadłubach połączonych w części nadwodnej.
Katapulta - urządzenie do nadawania przyspieszenia samolotom przy starcie z lotniskowca lub z ziemi, gdy konieczne jest skrócenie rozbiegu.
Katapultowanie - skracanie drogi startu samolotu za pomocą katapulty.
Katapultowanie 2 - wyrzucanie z lecącego samolotu ludzi (czasem też ładunku) w specjalnie skonstruowanych fotelach lub kapsułach ratowniczych w przypadku zagrażającej życiu awarii samolotu.
Kataroby - organizmy wodne żyjące w wodach czystych.
Katarometr - detektor termo konduktometryczny.
Kataster - urzędowy spis i opis gruntów i budynków służący za podstawę do sporządzania planów, oznaczania nieruchomości przy zakładaniu prowadzeniu ksiąg gruntowych oraz wymiaru podatków i innych świadczeń publicznych; przepisy o katastrze zostały uchylone w roku 1955, wich miejsce wprowadzono przepisy o ewidencji gruntów i budynków (uprawnienia budowlane).
Kataster energetyczny - zestawienie potencjałów (zasobów) energetycznych określonych źródeł energii, np. energii wód.

Katatermometr

Katatermometr - przyrząd do pomiaru intensywności chłodzącego działania otoczenia, wywołanego wspólnym działaniem temperatury, prędkości przepływu i wilgotności powietrza (program egzamin ustny).
Katechiny - wodorotlenowe pochodne flawonu, bezbarwne, krystaliczne substancje, rozpuszczalne w goi^cej wodzie; ogrzewane przez dłuższy czas polimeryzują na koloidalne substancje o własnościach garbników; tworzą szkielet wielu garbników naturalnych.
Katechu - ekstrakt garbarski uzyskiwany z drewna i kory niektórych gatunków akacji (np. Acacia catechu); k. stosowany jest jako garbnik i zaprawa farbiarska.

Katedra - podstawowa jednostka organizacyjna pracy naukowej i dydaktycznej szkoły wyższej w określonej dyscyplinie; w skład k. wchodzą samodzielni i pomocniczy pracownicy nauki, wykładowcy i lektorzy; w k. może być wielu profesorów (opinie o programie).
Katedra ochronna - osłona ruchoma stosowana w celu zabezpieczenia przed promieniowaniem osób wykonujących badania rentgenowskie.
Kategoria gruntu (budowlanego) - rodzaj gruntu budowlanego określony w zależności od trudności jego odspajania; rozróżnia się grunty: lekkie (I, II kategorii), średnie (III kategorii), ciężkie (IV kategorii), skaliste (V-XVI kategorii).
Kategoria klimatyczno-mechaniczna - Idasa wyrobów i materiałów elektrotechnicznych określana wg jakości w różnych warunkach eksploatacyjnych (segregator aktów prawnych).
Kategoria roboty - średnia ważona różnych kategorii zaszeregowania robotników potrzebnych do wykonania określonego elementu obiektu lub określonej roboty budowlanej.
Katenany - związki, których cząsteczki zbudowane są z dwóch lub większej ilości dużych pierścieni (w przeważającym stopniu nasyconych), nie mających żadnych wspólnych atomów węgla ani atomów innego pierwiastka, tzn. przenikających się wzajemnie tak jak ogniwa zwykłego łańcucha.

Katenoida - powierzchnia powstała przez obrót linii łańcuchowej około jej kierownicy.
Katergole - rakietowe materiały pędne ciekłe jed- nopłynowe; k. wytwarzają ciepło dzięki swemu katalitycznemu rozkładowi; por. propergole, monergole, hipergole.
Katetometr - przyrząd złożony z pionowego pręta stalowego z podziałką i przesuwanej po nim lunety, służący do mierzenia odległości dwóch punktów w pionie.
Katgut - cienka nić, najczęściej z jelita baraniego, stosowana w chirurgii do szycia tkanek wewnątrz ciała; po kilku tygodniach ulega resorpcji.
Kation - jon dodatni, tj. taki, który ma niewystarczającą liczbę elektronów do zobojętnienia ładunku jądra (lub jąder); w procesie elektrolizy k. wędrują do katody (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Ruch oscylacyjny zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Ruch oscylacyjny zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Ruch oscylacyjny zdjęcie nr 8 Ruch oscylacyjny zdjęcie nr 9 Ruch oscylacyjny zdjęcie nr 10
Ruch oscylacyjny zdjęcie nr 11
Ruch oscylacyjny zdjęcie nr 12 Ruch oscylacyjny zdjęcie nr 13 Ruch oscylacyjny zdjęcie nr 14
Ruch oscylacyjny zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ruch oscylacyjny zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ruch oscylacyjny zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami