Blog

Płyty dachowe zdjęcie nr 2
13.10.2020

Kesony pierścieniowe

W artykule znajdziesz:

Kesony pierścieniowe

Płyty dachowe zdjęcie nr 3
Kesony pierścieniowe

Ze względu na położenie i kształt komory roboczej rozróżnia się kesony zwykłe, pierścieniowe i rurowe.
W kesonach zwykłych komora robocza wypełnia całą przestrzeń pod fundamentem (program uprawnienia budowlane na komputer). Ten typ kesonów przystosowany jest do posadowienia całej podstawy fundamentu w jednym poziomie. Jest to najbardziej rozpowszechniony typ kesonu.

Niekiedy komorę roboczą dzieli się ściankami wewnętrznymi na kilka części. Ma to na celu odciążenie stropu kesonu i przekazanie obciążenia ze ścianek wewnętrznych na ściany boczne bądź bezpośrednio na grunt. W pierwszym przypadku spód ścianek wewnętrznych powinien wznosić się nieco ponad poziom dolnej krawędzi ścian bocznych kesonu, a w drugim przypadku wszystkie ścianki oparte są na tym samym poziomie na gruncie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Ścianki wewnętrzne stosowane są rzadko tylko w przypadku bardzo dużych kesonów.

Kesony pierścieniowe mają komorę roboczą położoną na obwodzie kesonu w postaci okalającej sztolni. Środkowa część kesonu ma kształt studni, którą czasem można wykorzystać jako dodatkową komorę roboczą po przykryciu stropem. Zastosowanie w kesonie dwóch komór roboczych umożliwia zagłębianie i posadowienie kesonu w dwóch poziomach. Przy pozostawieniu w kesonie otwartej studni (przez cały czas zagłębiania) otrzymuje się fundament kształtu pierścieniowego. Kesony pierścieniowe z otwartą studnią mogą być również użyte do wykonania okalającego fundamentu wokół istniejącego filaru w celu wzmocnienia jego konstrukcji. Mogą być też one zastosowane do wykonania grodzy dla obiektów wodno-inżynieryjnych (uprawnienia budowlane).

W tym przypadku mur nadkesonowy służy za ściany grodzy, wewnątrz której wykonuje się roboty zwykłymi metodami. Zagłębianie kesonów pierścieniowych jest trudniejsze niż kesonów zwykłych z uwagi na mały ciężar muru nadkesonowego i duże powierzchnie tarcia.

Kesony rurowe

Kesony rurowe stanowią poszerzoną u dołu rurę szybową (program egzamin ustny). Poszerzona część rury służy za komorę roboczą, a sama rura za szyb roboczy. Po opuszczeniu kesonu i zabetonowaniu komory roboczej oraz rury szybowej powstaje fundament w kształcie słupa z poszerzoną podstawą. Ten typ kesonów znajduje zastosowanie przy budowie fundamentów pod obiekty przemysłowe i budowlane.
W zależności od rodzaju materiałów, z których wykonuje się kesony, dzielą się one na: stalowe, drewniane i żelbetowe.

Konstrukcja kesonów stalowych i drewnianych składa się ze szkieletu obitego dwustronnie blachą lub deskami: przestrzeń wolną pomiędzy obiciem zapełnia się bekonem. Kesony żelbetowe mają jednolitą konstrukcję masywną lub żebrową.

Zużycie stali w kesonach żelbetowych jest przeciętnie o 60-70% mniejsze niż w kesonach stalowych (opinie o programie).
Kesony stalowe i drewniane ustępują żelbetowym zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i ekonomicznym i wyszły już prawie całkowicie z użycia. Mają one jednak lekką konstrukcję, co ułatwia opuszczanie ich na głębokiej wodzie. Z tych względów w podobnych przypadkach stosuje się jeszcze niekiedy i teraz kesony stalowe. Kesony drewniane zaś mogą mieć zastosowanie jedynie w miejscowościach obfitujących w tanie drewno i oddalonych od ośrodków przemysłowych.

Kesony żelbetowe są tańsze i prostsze w wykonaniu i lepiej łączą się z murem nadkesonowym, z którym stanowią jeden monolit. Są one sztywne i jednakowo dobrze pracują przy wszelkich gruntach. Ze względu na swoją masywność dobrze znoszą wstrząsy wywołane robotami minerskimi w komorze roboczej. Są one szczelne, co łatwo uzyskuje się przez otynkowanie wewnętrznych ścian komory roboczej zaprawami wodoszczelnymi (segregator aktów prawnych).
Kształt w planie. Wymiary i kształty kesonu w planie odpowiadają zazwyczaj wymiarom posadowionego na nim fundamentu.

Kształt kesonu powinien umożliwiać dogodne prowadzenie w nim robót oraz zapewniać prawidłową pracę konstrukcji kesonu. Z tych względów należy dążyć, aby wszystkie punkty jego obwodu były łatwo dostępne oraz aby kształt w planie nie był zbyt skomplikowany. Należy więc unikać stosowania kształtów ostrokątnych, teowych lub dwuteowych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

11.10.2024
Płyty dachowe zdjęcie nr 4
Kierownik praktyk a patron praktyki zawodowej

W odniesieniu do uprawnień budowlanych, kluczowy wpływ na działanie kontrolera oraz praktyki patronackie pełnią różne funkcje. Kierownik praktyk to osoba,…

10.10.2024
Płyty dachowe zdjęcie nr 5
Praktyka zawodowa w spółdzielni mieszkaniowej

Praktyka zawodowa w spółdzielni mieszkaniowej może być przydatna dla osób uzyskujących uprawnienia budowlane, w tym elektryczne, ale ważne jest, aby…

Płyty dachowe zdjęcie nr 8 Płyty dachowe zdjęcie nr 9 Płyty dachowe zdjęcie nr 10
Płyty dachowe zdjęcie nr 11
Płyty dachowe zdjęcie nr 12 Płyty dachowe zdjęcie nr 13 Płyty dachowe zdjęcie nr 14
Płyty dachowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Płyty dachowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Płyty dachowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami