Blog

Pamięć pomocnicza zdjęcie nr 2
22.06.2018

Kiedy obiekt jest trwale związany z gruntem?

W artykule znajdziesz:

Miernikiem trwałości powiązania z gruntem jest konstrukcja budynku. Możliwość odłączenia obiektu od gruntu nie stanowi jeszcze podstaw do uznania, że obiekt ten nie jest jego częścią składową. Na trwałość powiązania z gruntem mają wpływ powiązania fizyczne oraz funkcjonalne, które tworzą całość gospodarczą. W celu oceny, czy dany obiekt jest trwale związany z gruntem, należy przyjrzeć się jego konstrukcji, sposobowi związania z gruntem oraz przeznaczeniu. O powiązaniu z gruntem nie decyduje bowiem technologia, w jakiej zostały wykonane fundamenty ani techniczne możliwości przeniesienia obiektu, lecz to, czy wielkość obiektu, jego przeznaczenie, konstrukcja i zasady bezpieczeństwa wymagają trwałego powiązania (segregator aktów prawnych).

Kiedy obiekt jest trwale związany z gruntem?

Trwałe posadowienie obiektu z gruntem oznacza, że jest on posadowiony stabilnie i może przeciwstawić się czynnikom zewnętrznym, które mogłyby go zniszczyć lub przemieścić. Zdarza się, że inwestorzy lub inni uczestnicy postępowania dotyczącego prawa budowlanego przyjmują, że na trwałość wiązania obiektu z gruntem ma wpływ wyłącznie istnienie fundamentów. Jest to jednak założenie błędne, ponieważ funkcją fundamentu jest wyłącznie przenoszenie obciążeń na grunt, podczas gdy trwałe związanie nie wynika z gospodarczego powiązania obiektu z nieruchomością.

O tym, że obiekt jest trwale powiązany z gruntem, decydują przede wszystkim względy techniczne, a nie funkcjonowanie poszczególnych elementów czy wola inwestora. Decyzję o tym, czy obiekt jest powiązany z gruntem, wydaje się na podstawie względów technicznych oraz bezpieczeństwa konstrukcji, a dopiero w dalszej kolejności pod uwagę brane jest przeznaczenie obiektu oraz warunki techniczno-budowlane, które musi spełniać. Obiektem budowlanym trawle związanym z gruntem może być chociażby posadowiony na wylewce betonowej garaż, pod warunkiem że jego konstrukcja gwarantuje stabilność i przeciwstawianie się czynnikom zewnętrznym, które mogłyby go przesunąć, przenieść w inne miejsce lub zniszczyć.

Obiekty trwale i nietrwale połączone z gruntem – co warto wiedzieć?

Przepisy prawa wyróżniają dwa rodzaje budynków: stałe i tymczasowe. Pierwsze z nich muszą spełniać następujące kryteria:

  • być trwale połączone z gruntem,
  • mieć przegrody budowlane wydzielające je z przestrzeni,
  • mieć fundamenty i dach.

Obiekty tymczasowe, w przeciwieństwie do stałych, nie są trwale połączone z gruntem. Mogą być użytkowane wyłącznie czasowo i przewidziane do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce przed upływem 180 dni.

Przepisy prawa nie są już jednak tak precyzyjnie w określaniu, czym charakteryzuje się trwałe połączenie z gruntem. Zostało to także uwzględnione w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego wydanym 17 stycznia 2020 r. (sygn. akt II OSK 526/18). Wskazał on na konieczność każdorazowej oceny stanu faktycznego w konkretnej sprawie. Istnienie fundamentów nie jest bowiem jedynym wyznacznikiem tego, czy budynek jest trwale powiązany z gruntem. Obiekt musi się też opierać siłom przyrody, które mogłyby go zniszczyć lub przesunąć w inne miejsce.

Obiekt trwale związany z gruntem a wymogi prawne – 2024 rok

W pierwszej kolejności inwestor musi uzyskać wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku jego braku decyzję o warunkach zabudowy. Konieczne jest także przygotowanie mapy zasadniczej do celów projektowych oraz gotowego projektu budowlanego. Ten ostatni składa się z:

  • projektu architektoniczno-budowlanego,
  • projektu zagospodarowania terenu,
  • projektu technicznego (od 1 sierpnia 2024 r. musi zawierać analizę rozwiązań materiałowych i technologicznych w celu weryfikacji, czy obiekt spełnia wymagania akustyczne).

W 2024 r. nie trzeba uzyskiwać pozwolenia na budowę w przypadku obiektów mieszkalnych, których powierzchnia nie przekracza 70 m2.

Projekt budowlany może być sporządzony wyłącznie przez osobę mającą kwalifikacje do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Dla kandydatów przygotowujących się do egzaminu na uprawnienia budowlane aplikacja dostępna na naszej stronie to narzędzie, które może znacząco ułatwić naukę.

Najnowsze wpisy

10.12.2024
Pamięć pomocnicza zdjęcie nr 3
Co to jest strefa pożaru?

Strefa pożaru do ograniczenia przestrzeni budynku, obiektu budowlanego lub terenu, która jest wyodrębniona w celu ograniczenia się, i umożliwiania skutecznej…

09.12.2024
Pamięć pomocnicza zdjęcie nr 4
Co to są kominy?

Kominy do konstrukcji budowlanych, które powodują odprowadzanie spalin, dymu lub gazów z wnętrza budynków na zewnątrz. Są jednym z systemów…

Pamięć pomocnicza zdjęcie nr 7 Pamięć pomocnicza zdjęcie nr 8 Pamięć pomocnicza zdjęcie nr 9
Pamięć pomocnicza zdjęcie nr 10
Pamięć pomocnicza zdjęcie nr 11 Pamięć pomocnicza zdjęcie nr 12 Pamięć pomocnicza zdjęcie nr 13
Pamięć pomocnicza zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pamięć pomocnicza zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pamięć pomocnicza zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami