Blog

Kiedy obiekt jest trwale związany z gruntem?
W artykule znajdziesz:
Miernikiem trwałości powiązania z gruntem jest konstrukcja budynku. Możliwość odłączenia obiektu od gruntu nie stanowi jeszcze podstaw do uznania, że obiekt ten nie jest jego częścią składową. Na trwałość powiązania z gruntem mają wpływ powiązania fizyczne oraz funkcjonalne, które tworzą całość gospodarczą. W celu oceny, czy dany obiekt jest trwale związany z gruntem, należy przyjrzeć się jego konstrukcji, sposobowi związania z gruntem oraz przeznaczeniu. O powiązaniu z gruntem nie decyduje bowiem technologia, w jakiej zostały wykonane fundamenty ani techniczne możliwości przeniesienia obiektu, lecz to, czy wielkość obiektu, jego przeznaczenie, konstrukcja i zasady bezpieczeństwa wymagają trwałego powiązania (segregator aktów prawnych).
Kiedy obiekt jest trwale związany z gruntem?
Trwałe posadowienie obiektu z gruntem oznacza, że jest on posadowiony stabilnie i może przeciwstawić się czynnikom zewnętrznym, które mogłyby go zniszczyć lub przemieścić. Zdarza się, że inwestorzy lub inni uczestnicy postępowania dotyczącego prawa budowlanego przyjmują, że na trwałość wiązania obiektu z gruntem ma wpływ wyłącznie istnienie fundamentów. Jest to jednak założenie błędne, ponieważ funkcją fundamentu jest wyłącznie przenoszenie obciążeń na grunt, podczas gdy trwałe związanie nie wynika z gospodarczego powiązania obiektu z nieruchomością.
O tym, że obiekt jest trwale powiązany z gruntem, decydują przede wszystkim względy techniczne, a nie funkcjonowanie poszczególnych elementów czy wola inwestora. Decyzję o tym, czy obiekt jest powiązany z gruntem, wydaje się na podstawie względów technicznych oraz bezpieczeństwa konstrukcji, a dopiero w dalszej kolejności pod uwagę brane jest przeznaczenie obiektu oraz warunki techniczno-budowlane, które musi spełniać. Obiektem budowlanym trawle związanym z gruntem może być chociażby posadowiony na wylewce betonowej garaż, pod warunkiem że jego konstrukcja gwarantuje stabilność i przeciwstawianie się czynnikom zewnętrznym, które mogłyby go przesunąć, przenieść w inne miejsce lub zniszczyć.
Obiekty trwale i nietrwale połączone z gruntem – co warto wiedzieć?
Przepisy prawa wyróżniają dwa rodzaje budynków: stałe i tymczasowe. Pierwsze z nich muszą spełniać następujące kryteria:
- być trwale połączone z gruntem,
- mieć przegrody budowlane wydzielające je z przestrzeni,
- mieć fundamenty i dach.
Obiekty tymczasowe, w przeciwieństwie do stałych, nie są trwale połączone z gruntem. Mogą być użytkowane wyłącznie czasowo i przewidziane do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce przed upływem 180 dni.
Przepisy prawa nie są już jednak tak precyzyjnie w określaniu, czym charakteryzuje się trwałe połączenie z gruntem. Zostało to także uwzględnione w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego wydanym 17 stycznia 2020 r. (sygn. akt II OSK 526/18). Wskazał on na konieczność każdorazowej oceny stanu faktycznego w konkretnej sprawie. Istnienie fundamentów nie jest bowiem jedynym wyznacznikiem tego, czy budynek jest trwale powiązany z gruntem. Obiekt musi się też opierać siłom przyrody, które mogłyby go zniszczyć lub przesunąć w inne miejsce.
Obiekt trwale związany z gruntem a wymogi prawne – 2024 rok
W pierwszej kolejności inwestor musi uzyskać wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku jego braku decyzję o warunkach zabudowy. Konieczne jest także przygotowanie mapy zasadniczej do celów projektowych oraz gotowego projektu budowlanego. Ten ostatni składa się z:
- projektu architektoniczno-budowlanego,
- projektu zagospodarowania terenu,
- projektu technicznego (od 1 sierpnia 2024 r. musi zawierać analizę rozwiązań materiałowych i technologicznych w celu weryfikacji, czy obiekt spełnia wymagania akustyczne).
W 2024 r. nie trzeba uzyskiwać pozwolenia na budowę w przypadku obiektów mieszkalnych, których powierzchnia nie przekracza 70 m2.
Projekt budowlany może być sporządzony wyłącznie przez osobę mającą kwalifikacje do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Dla kandydatów przygotowujących się do egzaminu na uprawnienia budowlane aplikacja dostępna na naszej stronie to narzędzie, które może znacząco ułatwić naukę.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32