Blog

12.06.2019

Kiedy rozpocząć praktykę zawodową?

W artykule znajdziesz:

Kiedy rozpocząć praktykę zawodową?

Praktyka zawodowa na uprawnienia budowlane to temat, który wzbudza wiele wątpliwości (https://uprawnienia-budowlane.pl). Wynika to przede wszystkim z tego, że wiele nieścisłości wprowadziło Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 11 września 2014 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz.U. 2014 poz. 1278), które weszło w życie we wrześniu 2014 roku, a wygasło w lutym 2019 roku.

Kiedy rozpocząć praktykę zawodową?

Znajdujące się w nim zapisy zostały przeniesione do ustawy prawo budowlane, co jednak nie zmieniło problemów związanych z kwestią praktyki zawodowej (program na komputer). Przede wszystkim należy wspomnieć, że jednym z najważniejszych warunków, jaki trzeba spełnić, aby przystąpić do egzaminu na uprawnienia budowlane, jest odpowiedni czas praktyki zawodowej (program na telefon).

Doświadczenie jest niezbędne, aby móc przystąpić do egzaminu na uprawnienia budowlane. Jest to oczywiste, bo przecież wraz z uprawnieniami taka osoba otrzymuje możliwość sprawowania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (program egzamin ustny). Musi więc wiedzieć, jak się nimi posługiwać oraz zapoznać się z tajnikami teoretycznymi i praktycznymi swojej specjalności. Odpowiednie doświadczenie to gwarancja odpowiedzialnego oraz świadomego posługiwania się uprawnieniami. Właśnie dlatego długość praktyki jest tak ważna i została określona odpowiednimi przepisami (opinie o programie).

Dokumentowanie praktyki zawodowej

Dokumentowanie praktyki zawodowej można rozpocząć po trzecim roku studiów. Jest to dopuszczalne także w przypadku uzyskania tytułu zawodowego technika lub mistrza, a także dyplomu, który potwierdza kwalifikacje zawodowe na poziomie technika (segregator aktów prawnych). Zmiany te zostały wprowadzone właśnie przez w/w rozporządzenie. Praktyka musi być oczywiście potwierdzona przez osoba, która nią kierowa lub taką, która sprawowała nad nią patronat. Taka osoba musi posiadać uprawnienia budowlane w specjalności, jaką wybrał praktykant oraz bez ograniczeń. W niektórych izbach dopuszcza się także praktyki odbyte pod kierunkiem osoby mającej uprawnienia w zakresie ograniczonym – należy o to zapytać we właściwej miejscowo izbie okręgowej (promocja 3  w 1).

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami